Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníČeská radost v českých kinech - již ve čtvrtek!

01.11.2011   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ve čtvrtek 3. listopadu vstoupí do českých kin pět celovečerních dokumentárních snímků, které si svoji premiéru odehrají na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava: Pod sluncem tma režiséra Martina Marečka o dvou českých rozvojových expertech v odlehlé části Zambije, EM a ON Vladimíra Michálka o písničkáři Xavieru Baumaxovi, Rock života Jana Gogoly o frontmanovi kapely Katapult Oldovi Říhovi, Venku režisérky Veroniky Sobkové, časosběrný dokument o třech lidech opouštějících vězení, a Závod ke dnu Víta Janečka o otázkách práce a nezaměstnanosti.

Všech pět filmů je součástí projektu nazvaného Česká radost v českých kinech, který vznikl ve spolupráci tohoto festivalu, jehož jedna sekce věnovaná tuzemským snímkům se jmenuje právě Česká radost, a distribuční společnosti Verbascum Imago. „Díky projektu se české dokumenty uvedené v Jihlavě dostanou dále k divákům, kteří sem nejezdí,“ říká Richard Němec z Verbascum Imago. „Provozovatelé kin tuto ucelenou nabídku toho nejlepšího také oceňují, při uvádění si budou moci vybrat minimálně tři z pěti filmů,“ doplňuje. Všech pět snímků doplněné dalšími dokumenty z Jihlavy (např. Film jako Brno, 24) uvidí jako první mimofestivaloví diváci v pražském kině Atlas od 3. do 6. listopadu. Filmy EM a On, Rock života a Venku vznikly v produkci či koprodukci HBO Česká republika v rámci dokumentárního cyklu Bez cenzury.

Rock života, režie: Jan Gogola ml.
Obyčejná legenda Olda Říha jako Katapult osudu
Olda Říha, zakládající člen a šéf skupiny Katapult, v roce, kdy mu zemřeli jeho dva hudební kolegové – Jiří „Dědek“ &Sindelář a Karel „Káša“ Jahn. Příběh rockera, kterému se rozpadl vlastní svět a musí tak v pokročilém věku začínat od nuly. Rány osudu přitom vnímá jako přihrávky. Katapult se navzdory svojí jednoduchosti, anebo možná právě díky ní, stal legendou: dvojnásobný Zlatý slavík, téměř 40 let na pódiích, cca 7000 koncertů a milión prodaných nosičů. Písně skupiny se hrají v médiích i u táboráku, řada jejich textů zlidověla jako součást obecné češtiny: někdy příště, hlupák váhá, a co děti... Rock života není jen hudebním dokumentem či bilancujícím portrétem, ale hlavně setkáním s životní sílou obyčejného Oldy, který dokázal neobyčejné věci a stojí si stále za svým jako pařez. www.rockzivota.cz
 
Venku, režie: Veronika Sobková
Doopravdy to začíná venku - příběh tří lidí opouštějících vězení
Časosběrný dokument režisérky Veroniky Sobkové sleduje osudy tří lidí, kteří opouštějí vězení. Den po dni, minutu po minutě, můžeme sledovat jejich cestu ven. Linda už nechce krást ani fetovat a přemýšlí o rodině. Mirek si hledá „tu pravou“, která nebude odsuzovat jeho kriminální minulost. Tomáš doufá v podmínečné propuštění v polovině trestu, a věří, že venku to bude jiné než dřív. Hlavní je, aby to šlo bez drog. Všichni se snaží vyrovnat se s vlastní minulostí. Film je metaforou o nakládání se svobodou, časem a osudem, o rozhodování na důležitých životních křižovatkách, které se týká nejen bývalých vězňů, ale každého z nás.
 
Závod ke dnu, režie: Vít Janeček
Film o zavřených fabrikách a o tom, co bude s „přebytečnými“ lidmi bez práce
Snímek diskutuje na konkrétních příkladech otázky nezaměstnanosti, odborů, práce či lidské mobility. Filosof Václav Bělohradský, sociolog Jan Keller, ekonomka Ilona &Svihlíková, rozvojový expert Tomáš Tožička a několik zaměstnanců, odborářů i nezaměstnaných reflektují tato témata v dnešní situaci České republiky a na pozadí různorodého spektra lidského podnikání - od textilu, skla, automobilů či sirek až po nadnárodní IT byznys. OP Prostějov, sirkárna Solo Sušice, moravská sklárna, kterou zachránily odbory, Hyundai Nošovice a lidé mezitím…
 
Pod sluncem tma, režie: Martin Mareček
Dráty, zkraty a dva čeští světlonoši v zambijské buši
Milan a Tomáš, dva čeští rozvojoví experti, se naposledy vracejí do odlehlé zambijské osady Masuku, kde před čtyřmi lety elektrifikovali areál školy a nemocnice. Postupně zjišťují, proč některé části systému nefungují, a snaží se vše během hektických dnů i černočerných nocí opravit a finálně předat. Zažívají zkraty všeho druhu, míjení a prolínání různých světů, ale i oslavné rituály vděčnosti. Pod sluncem tma vtipně a naprosto otevřeně sleduje úskalí rozvojové pomoci. Je příběhem pokusu předání evropské technologie a odpovědnosti, ale i „zlatých českých ručiček“, které si dokáží poradit i uprostřed Afriky.
 
EM a ON, režie: Vladimír Michálek
Něžný buran Xavier Baumaxa
Dokument bez cenzury i autocenzury je věnován dvojici nekonvenčních umělců a kamarádů z Litvínova. Em Rudenko, nonkonformní ukrajinský stavební dělník, básník a alkoholik, je autorem absurdních a sexuálně podbarvených básní z dělnického prostředí. Xavier Baumaxa je osobitý performer, básník a undergroundový bard. Ve své tvorbě paroduje žánry bez rozdílu, karikuje celebrity a zesměšňuje takřka cokoliv. Režisér Vladimír Michálek oba sledoval více než dva roky na cestách mezi koncerty, na přejezdech z jednoho bizarního místa na druhé a natočil řadu jejich vystoupení, koncertů a mejdanů. Ve filmu zazní nejznámější Baumaxovy songy – groteskní „etno“ Pozitiff peopula, protinacistická balada Nazijazz a další. Film zachycuje i mezižánrový projekt s pantomimou Silent love a nechybějí ani ukázky z ironické show Opičan Havel, či vystoupení s Radimem Hladíkem, Danem Bártou, Lenkou Dusilovou. Film o chlastu, cigaretách a bloudění na utajenou štaci. Toto je Ozajstný hip-hop!


 
 
Rock života  
 
 
Více informací - zdroj:
Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0299 s