Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.9.2021, svátek má Michal 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13115
Komentářů: 11266


MěřeníMuMo - výstava naruby!

09.11.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Každý dospělý to zažil, někteří z nás dokonce mnohokrát. Povětšinou to bereme jako nutné zlo. Málokdy se v tom shonu nejde ten, kdo by byl spokojený, nebo si to dokonce užíval. A o čem jde vlastně řeč? O stěhování.


Muzeum Montanelli (MuMo)
mě doposud vždy překvapilo svou výstavní činností jak obsahově, pečlivým vybíráním umělců, tak i způsobem prezentace. Pokaždé se zde potkávám s vytříbeným vkusem, neotřelými nápady pro uvádění výtvarných děl, ale i s úctou, kterou tu umění přinášejí. Nerudova ulice vždy ožije novým duchem a já dychtivě vyčkávám, co bude příště.

Naposledy jsem si říkala, že již lze stěží přijít s něčím novým. Ale to jsem se, naštěstí pro nás všechny milovníky umění, spletla!
 

Tajemství Pavly Aubrechtové, Kabinet Vladimíra Gebauera

Sedmdesátá léta. Doba nepříliš nakloněná umění. Tedy umění svobodnému. A právně v ní se začala profilovat manželská dvojice Pavla Aubrechtová a Vladimír Gebauer. Spojuje je nejen společný život a tvůrčí práce, ale i láska k přírodě, skromnost a ohromná pokora, se kterou vystupují. Za sebou mají na desítky samostatných výstav, přesto žijí skromně v domku na okraji Nového Strašecí. Ale u nich doma to voní, nádherně.
Jak jsem to mohla poznat? Kdo zajde do MuMo, uvidí a ucítí totéž.Výstava v muzeu Montanelli totiž poskytuje zcela nový a výjimečný pohled do života a práce obou autorů. Jsme u nich doma. Stěhovalo se. Díváme se z prostorných oken autorčina ateliéru, za sklem na nás mávají větve ohromné jeřabiny. Ta byla prý letos obzvlášť krásná. Jenom pootevřít a ucítíme svěží vůni. Otočíme se a stojíme před umělčiným pracovním stolem.
Na zdi za židlí visí poličky jako bývaly u našich babiček. Lákají svým obsahem, korálky, střípky, kousky látek,... a o kus dál kredenc, nepřeberná ukázka skleniček, misek a krabiček skrývajících svá tajemství. Tam jsou ukryta tajemství Pavly Aubrechtové?
I když spolu žijí 40 let, zachoval si každý z nich vlastní rukopis, vlastní přístup k práci. Vystavená díla jsou zde prezentována jak v kontextu s prvotní tvorbou Aubrechtové a Gebauera, tak s tvorbou Radka Kratiny, se kterým je pojí přátelský vztah.
Pro Pavlu Aubrechtovou je největším zdrojem inspirace příroda. Ráda experišhy;mentuje s různými technickými postupy. Najdeme u ní akvarely, perokresbu, jemné malby pastelem, lyrické, jemné abstrakce. Vznikají „krabičky“, asambláže, kompozice, zkumavky s nitěmi. Aubrechtová navazuje na experimentální tendence 60. let, přitom, jak sama říká, pracuje s intuicí a pocitem.


Vladimír Gebauer
tvoří v poslední době zejména asambláže a stejně jako u Pavly jsou to nejčastěji fragmenty z přírody. Za pomoci dřeva, kamenů a písku vznikají zřetelně čitelné obrazy vzpomínek a dojmů, ale i záznamy lidských příběhů. Mnohdy připomínají šperk, jindy upozornění na nelidskost v nás.
 


Vladimír Gebauer "Slepecké písmo"

MuMo
Muzeum Montanelli
Tajemství Pavly Aubrechtové, Kabinet Vladimíra Gebauera
 2.11.2011 - 31.1. 2012 
Nerudova 13, Praha 1
 


Vladimír Gebauer "Lidice"

(foto autorka článku)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0219 s