Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníBalet Louskáček

09.11.2011   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tajemnou atmosféru štědrovečerní noci zpřítomní balet Louskáček – Vánoční příběh. V Národním divadle se nedočkavci mohou těšit na svátky s kouzelným příběhem už začátkem Adventu. Lístky na takovéto představení mohou patřit mezi nejšťastněji volené vánoční dárky.

Novou verzi na slavnou hudbu klasického baletu P. I. Čajkovského vytvořil významný maďarský choreograf Youri V?mos, někdejší šéf Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Každou zimu již od roku 2004 oslňuje jeho baletní kreace malé i velké v neobyčejné výpravě Michaela Scotta. Hraje orchestr Národního divadla pod taktovkou Sergeje Poluektova a působivou inscenaci výtečně dokresluje zpěv Kühnova dětského sboru pod vedením sbormistra Jiřího Chvály.
Čajkovského hudba inspiruje jevištní tvůrce už od premiéry roku 1892 v petrohradském Mariinském divadle. Většinou však k libretu využili pouze povídku Louskáček a Myší král od E. T. A. Hoffmanna, v níž tento pozdní romantik a předchůdce surrealismu i literatury fantasy spojuje snové vánoční vidiny malého děvčátka s realitou. Jiné Hoffmannovo literární dílo dodalo námět i pro balet Coppélie.
Youri V?mos však organicky skloubil Hoffmannovy motivy s Vánoční koledou od Charlese Dickense, ve světě velmi oblíbenou, a příběh tak dostal logiku a hlubší souvislosti. Zároveň zaujme dětské diváky stejně jako dospělé vtipnost celého pojetí.
Jako u Dickense i ve V?mosově choreografii hraje značnou roli starý skrblický lichvář Scrooge, řečený Vydřigroš a Mrzout, jehož bezcitné srdce podněcované Ďáblem roztaje až působením Víly Vánoc.
Víla jako ztělesnění fantazie vykouzlí také dárky – loutky. A loutky víří před očima v úchvatných scénách pestrých národních tanců čínských, arabských, ruských, španělských. Stranou nezůstane ani Kolombína či Harlekýn.
Pohádkově křehká bělostná zimní nádhera krajiny nás vtáhne do děje stejně jako sugestivní prostředí Londýna 19. století. Ulicemi se procházejí dámy v dobových sukních a čepcích a v nabízení svého zboží se předhánějí zkřehlé prodavačky cesmíny, kaštanů či bonbonů, lidské hemžení doplňují pekaři či řezníci...
Především se však k malým i velkým dostává poselství tajemných svátků, v nichž se otevírají lidská srdce. Není divu, že se celý soubor baletu Národního divadla věnuje vánoční inscenaci s radostí a plným nasazením. V náročných hlavních rolích se přitom vystřídají všichni hvězdní tanečníci souboru Národního divadla.  (foto www.2media.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0245 s