Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 18.4.2024, svátek má Valérie 

Hledej

Sociální sítě



Webmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Skončí knihy - stejně jako software, hudba nebo film - v rukou pirátů?

29.12.2011   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Skončí knihy - stejně jako software, hudba nebo film - v rukou pirátů?Existuje řada serverů, které svým uživatelům nabídnou téměř vše, po čem touží – film, hudbu, software i kopie knih. Autorský zákon, jehož porušení se rovná trestnému činu, je netíží. Rozmach takových webů byl pro zábavní průmysl ranou pod pás. Čeká podobný osud také nakladatele, jejichž naskenované tituly plní světovou síť se stejnou samozřejmostí jako alba slavných interpretů nebo filmové novinky?

A co ti, kteří se rozhodli investovat do posledního hitu – elektronických knih?
 
„Knižní pirátství je poměrně nový jev, ale o to nebezpečnější. Lidé, kteří umisťují na souborové servery naskenované knihy, si většinou neuvědomují, že se dopouštějí vážného zločinu a hrozí jim několikaleté vězení,“ upozornil spolumajitel Nakladatelství Fragment Pavel Nýč. Kvůli snadné dostupnosti mnoha titulů na sdílejících webech nakonec tratí samotní autoři knih a nakladatelé, kteří se je snaží propagovat a distribuovat.
 
V případě trestného činu porušení autorského práva může jít šiřitel nelegálních obsahů až na dva roky do vězení (za jistých okolností až na osm let). Pokud by bylo jeho počínání vyhodnoceno jako přestupek, hrozí mu pokuta do výše 150 000 Kč a pravděpodobná povinnost zaplatit náhradu škody, což mohou být ještě značnější částky. České právo ale zatím mnoho pirátů nedostihlo. „Problém spočívá v tom, že jednotlivé právní úpravy nedokážou reflektovat dynamiku změn souvisejících s rozmachem informačních technologií, a tedy i s rozmachem možností internetu. Internet umožňuje uživatelům velkou anonymitu, jeho užívání není ani omezeno územím jednoho státu. To vše pak výrazně ztěžuje prokazování porušení práv i vynutitelnost práva a nakonec i postih osob, které takto zákon porušují,“ vysvětlila Veronika Bočanová z advokátní kanceláře Vych & Partners.
 
Zdlouhavá trestní řízení s počítačovými piráty nutí nakladatelství k vlastním obranným opatřením. Sama opakovaně žádají vlastníky serverů o zablokování nelegálně zveřejněných děl z jejich nabídky. „Víceméně nám vycházejí vstříc. Avšak jejich byznys je založen na tom, že tam lidi budou nechávat nelegální obsah. Je rozdíl mezi tím, poslat si s kamarádem soubor například přes uschovnu.cz, nebo zveřejnit soubor úplně všem na zdánlivě anonymním místě. Ti, kteří pak naskenované knihy z takových webů stahují, se dopouštějí nemorálního činu – podobně, jako kdyby si půjčili byt bez vědomí vlastníka, který odjel na dovolenou,“ konstatoval Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment, které poskytuje jako jedno z prvních nakladatelství na českém trhu od prosince 2010 také elektronické verze některých svých titulů.
 
V době rozmachu knižního pirátství je volba nakladatele vydávat k tištěným titulům také e-knihy velkým rizikem. Podle složitosti díla stojí výroba elektronické verze z již kompletně hotové tištěné knihy tři až pět tisíc korun. Další obrovské náklady představuje správa a údržba prodejních serverů. Koncová cena e-knihy se pak pohybuje v desítkách až jednotkách stovek korun, tedy přibližně o třetinu až polovinu méně než u výtisků. Získat knihu zdarma je ale pro mnohé příliš lákavé. „Velmi vážné je, že nelegální knihy stahují nejen studenti, ale také učitelé a zaměstnanci státních institucí. Úpadek respektu k právu tak dosahuje nebývalých rozměrů. Je úplně absurdní, když si uživatel nelegální knihu stáhne a vytiskne na svém pracovišti, kde tisk stojí mnohem více, než kolik stojí originální kniha. Takový člověk krade hned dvakrát a myslí si, že to je v pořádku. Toto myšlení se musí změnit,“ zdůraznil Pavel Nýč.

Nakladatelství Fragment v současné době nabízí kromě tištěných titulů 74 elektronických publikací a navzdory knižnímu pirátství, které jej připravuje odhadem o desítky procent tržeb, chce nabídku e-knih nadále rozšiřovat. „Už před e-knihami se po internetu nelegálně šířila literatura naskenovaná. Ale právě pro ty čtenáře, kteří chtějí i elektronický obsah poctivě nakupovat, chceme neustále naši nabídku vylepšovat. Primát nejprodejnějších e-titulů si nyní drží Upíří deníky – Probuzení, Ivan Mládek – Fejetony, Eragon a Brisingr,“ řekl Pavel Nýč, spolumajitel Nakladatelství Fragment.
 

Ikonka: swordsdirect.com
Zdroj: Nakladatelství Fragment / Eliška Crkovská


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0418 s