Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


MěřeníKráska usne v Národním divadle hned na prahu jara

21.02.2012   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Balet Národního divadla uvede koncem března druhou premiérou letošní sezony, věhlasný baletní titul &Sípková Růženka neboli Spící krasavice.

&Sípková Růženka patří k základním kamenům světového baletního repertoáru a je hudebníky považována za nejdokonalejší ze všech baletních opusů P. I. Čajkovského. Zejména valčík B dur, znázornění spícího království, patří k nejkrásnějším ukázkám baletní hudby. V Čechách měla Spící krasavice premiéru v roce 1924 v Národním divadle. Nyní se na jeho jeviště vrací ve zcela novém provedení.

Balet Národního divadla nastudoval půvabnou verzi mexického choreografa Javiera Torrese, která byla původně vytvořena pro Finský národní balet, nese v sobě odkaz mistrovství Mariuse Petipy a měrou vrchovatou splňuje vše, co se očekává od tradičního klasického výpravného baletu. „Režisér, choreograf a výborný tanečník Javier Torres je velmi chytrý a citlivý člověk. Jeho verze má své kouzlo, myšlenku a jsou v ní nečekané nápady a překvapení,“ dodává umělecký šéf baletu Petr Zuska. Nechybí náročné interpretační party pro sólisty i sbor, pohádková atmosféra s citlivou dávkou nadsázky a humoru pro nejmenší diváky a pro ty odrostlejší zamyšlení nad dobrem a zlem v kontextu vrcholných emocí, lásky a strachu a jejich neoddělitelné duality. Soubor baletu Národního divadla bezezbytku využívá příležitosti k rozvinutí virtuózních uměleckých výkonů.

Javier Torres známou Parraultovu pohádku o dívce, která se píchne o trn a usne na sto let, inscenuje jako aktuální drama odehrávající se v srdci hlavní postavy, princezny Aurory. Všechny postavy na jevišti jsou vlastně reinkarnací vnitřních princezniných emocí – zejména víla lásky Lilac a čarodějnice strachu Carabosse. „Aurora konfrontuje mezi volbou žít svůj vlastní život ve strachu nebo žít život v lásce. Prožije sto let strachu ve spánku, než si může vědomě vybrat probuzení se do lásky. Věřím, že Aurořina volba mezi životem ve strachu nebo životem v lásce je volbou, kterou řeší každý z nás. Abychom porozuměli jak učinit volbu vědomě, musíme následovat Aurořin  příklad a čelit našim nejhlubším obavám. Učinit takovou volbu vědomě, je jediný způsob, jak se probudit do opravdové lásky,“ vysvětluje své pojetí Javier Torres.

Představení &Sípková Růženka v Národním divadle ocení nejen milovníci klasického baletu, ale všichni příznivci prvotřídního tanečního umění.
 
Uvedení představení - česká premiéra 29. března 2012, další nejbližší termíny – 30. března, 1., 6. a 8. dubna v historické budově ND.


Zdroj: Národní divadlo – balet: Helena Bartlová, P.R. baletu via 2media.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0297 s