Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníNord Fest zamrazí diváky do sedaček

30.01.2012   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V pražském kině Evald se od 2. do 12. února uskuteční filmová přehlídka NORD FEST, která prezentuje současné skandinávské filmy. NORD FEST je pokračováním úspěšné přehlídky Týden severských filmů. V letošním pátém ročníku bude celkem uvedeno dvacet tři současných titulů ze severských zemí.

Akci pořádá distribuční společnost CinemArt, která pravidelně českým divákům přináší severské snímky do kin a naposledy v loňském roce v říjnu nabídla fanouškům severské kinematografie podobnou akci zaměřenou na současnou norskou kinematografii - Týden norského filmu Norfest.
 
 
Přehlídku 2. února zahájí slavnostní premiéra tragikomedie Hamlet podniká /1987/ v režii osobitého finského filmaře Akiho Kaurismäkiho. Moderní adaptaci Shakespearovy hry doplní na Nordfestu další dva starší Kaurismäkiho tituly: němý film s mezititulky oceněný na Berlinale o manželském trojúhelníku Juha /1999/ a snímek nominovaný na Oscara Muž bez minulosti /2002/ líčící s černým humorem osudy netypického hrdiny, který je ihned po svém příjezdu do Helsinek přepaden, ztratí paměť a je prohlášen za mrtvého. Mini profil Akiho Kaurismäkiho uzavře jeho poslední titul - oceněná tragikomedie plná optimismu a jemného humoru z Francie Le Havre /2011/ o osudech sympatického čističe bot. Další mini profil je věnován uznávané dánské režisérce Susanne Bier, jejíž tvorba bude zastoupena třemi skvostnými dramaty o mezilidských vztazích: Bratři /2004/, Po svatbě /2006, nominace na Oscara/ a Lepší svět /2010/. Dánskou kinematografii reprezentují dnes již slavní zakladatelé Manifestu Dogma. Od kultovního Larse von Triera promítneme: dobové drama z 30. let na téma otroctví Manderlay /2005/, svěží komedií Kdo je tady ředitel? /2006/, kontroverzní horor Antikrist /2009/, drama o dvou sestrách a očekávaném konci světa Melancholia /2011/ a zábavný dokument Pět překážek /2003/. Od oceňovaného Thomase Vinterberga uvedeme: komický snímek Když se muž vrací domů /2007/ a syrové drama o dvou bratrech Submarino /2010/. Kolekci dánských filmů uzavře vítězný snímek 43. ročníku karlovarského festivalu Ukrutně šťastni /2008/ vyprávějící o svérázných lidech a jejich podivných vztazích na dánském maloměstě. Za &Svédsko se představí legendární Lukas Moodysson a jeho citlivý snímek o rodičích a dětech Mamut /2009/,  dále netradiční upírský horor Ať vejde ten pravý /2008/ v režii oceňovaného Tomase Alfredsona ze zasněženého švédského sídliště o přátelství dvou dětí, přičemž jedno z nich je upír. Norsko je zastoupeno několika tituly: oceněnou tragikomedií Na sever /2009/, filmovou adaptací stejnojmenného populárního románu Lovci hlav /2011/,  inteligentní komedií o partnerských vztazích oceněnou na loňském festivalu v Sundance Happy Happy /2010/ a oceňovanou černou komedií o partě handicapovaných lidí a jednom vydařeném večírku Kurz negativního myšlení /2006/. Islandská kinematografie nabídne dvě tragikomedie: snímek okořeněný drsným humorem Dobré srdce /2009/ a autobiografický film Mama Gogo /2010/ od kultovního islandského filmaře Fridrik Thór Fridrikssona zachycující osudy režiséra, který právě dokončil svůj další propadák.

Jednotlivé vstupné na filmové představení činí 110,- Kč.
 
Součástí programu jsou také doprovodné akce. Kromě diváckých soutěží se v kině Evald uskuteční tři přednášky vedené odborníky o cestování doplněné o besedy s diváky. Chybět nebude ochutnávání oblíbeného nápoje seveřanů: cider. Na festivalu podávaný mírně alkoholický perlivý jablečný nápoj české společnosti  Mad Apple získal díky své chuti v letech 2010 a 2011 bronzové medaile na prestižní mezinárodní soutěži ciderů v Londýně /více na www.madapple.cz/. Diváci budou mít v průběhu festivalu rovněž jedinečnou příležitost zakoupit si kvalitní norské svetry značky NORWEAR /více na www.norskysvetr.cz/.  

 
Více informací o filmech najdete na:
www.cinemart.cz, www.evald.cz


Zdroj:
Alice Aronova-PR CinemArt

 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0359 s