Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


MěřeníMohou domy létat? Ale jistěže ano!

24.01.2012   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V rámci natáčení nového seriálu s pracovním názvem How Hard Can It Be? přistoupil TV kanál National Geographic Channel k zajímavému experimentu. Na soukromém letišti nedaleko Los Angeles nechal vzlétnout klasický rodinný dům, a to pouze pomocí nafukovacích balonků. Přinášíme vám také rozhovor s jedním z aktérů celého pokusu!

Inspirováni animovaným hitem Vzhůru do oblak připevnili tvůrci seriálu k vylehčenému modelu domu o rozměrech 4,8 × 4,8 × 5,4 m na 300 heliových barevných balonků, které udržely dům ve vzduchu po celou hodinu. Na přípravě celého projektu se podílel tým složený z vědců, techniků a dvou prvotřídních pilotů balonů. Ti se pak spolu se dvěma členy natáčecího štábu ocitli rovněž na “palubě” domu, s nímž vystoupali až do výšky zhruba 3000 metrů.
 


Takto létá dům v animovaném filmu Vzhůru do oblak

National Geographic si tak řekl o vskutku rekordní zápis, a to dokonce ze dvou důvodů. Nejen že jde o první dům, který byl kdy vyzdvižen do vzduchu, ale zasloužil se o to i doposud největší svazek balonků na světě.
  
Vin Marshall, vlastním povoláním počítačový programátor, je pravidelným autorem populárně naučných článků pro magazín Popular Science, v nichž mnohdy vážně i nevážně popisuje své bláznivé projekty a pokusy. Díky své obrovské představivosti i technickým a vědeckým znalostem je schopen zrealizovat ty nejneuvěřitelnější nápady. Spolu s bývalým spolužákem, rovněž inženýrem Paulem Carsonem, a dále vynálezcem a konstruktérem Ericem Gockem vytvořili pro National Geographic Channel třídílný seriál Na tom přece nic není (v originále How Hard Can It Be?), v němž popustili uzdu své fantazii a dokázali divákům, že i ty nejšílenější nápady, jako např. vzlétnout do oblak s domem zavěšeným na barevných létajících baloncích, lze uskutečnit bez náročných dlouhodobých příprav a s využitím běžně dostupných materiálů a vědomostí. 
Vina a jeho partu uvidí diváci na obrazovkách NGC poprvé již 31. ledna 2012. ve 23 hodin.
 
Předem mi dovolte pogratulovat Vám k úspěchu, kterého jste dosáhli s Vaším létajícím domem. Nejen že se zařadil mezi nejpůsobivější videa roku 2011 na serveru Yahoo, ale byl vybrán i na obálku Guinessovy knihy rekordů pro rok 2012.

Ano, to je pravda, je to neuvěřitelné. Dům se tam dostal jako největší objekt vyzvednutý do vzduchu. Vůbec jsme byli překvapení a nadšení z celosvětového ohlasu našeho projektu. Když jsme v březnu s domem vzlétli, objevily se po celém světě tiskové zprávy. Víte, já se tyhle věci snažím sledovat a tak trochu sbírám články a odkazy o svých experimentech, které sám nebo s přáteli provádím.
 
Byl jste hlavním organizátorem projektu a také vedoucím výroby. S kým jste dále spolupracoval?

Jednak je to můj kamarád ze střední školy Paul Carson, jinak úspěšný inženýr, a pak Eric Gocke, který má vlastní stavební společnost a je autorem mnoha odvážných vynálezů. Samotného letu se pak ujali dva zkušení piloti balónů, Troy Bradley a Jonathan Trappe.
 
Kdy a jak jste přišel na nápad létajícího domu?

S Ericem vymýšlíme podobné šílené projekty celá léta a vlastně už ani nevím, kdy nás napadlo, že tohle by přeci taky mohlo jít a mohla by to být zábava. Určitě nás inspiroval animovaný snímek Vzhůru do oblak. Hned jsem si říkali, že to prostě musíme zkusit.
 
A jak probíhaly samotné přípravy?

S Ericem jsme si vždycky natáčeli videa o našich vynálezech a pokusech, snažili jsme se je publikovat, takže už jsme tak trochu věděli, jak postupovat v tomhle případě. Někdy v prosinci roku 2010 jsme měli první schůzku s producenty National Geographic, kde jsem jim představoval celý projekt. Chtěli vidět nějaká videa z předchozích akcí, líbilo se jim to a ani ne za měsíc jsme už podepisovali smlouvu. A jak diváci na vlastní oči uvidí, vše se pak dalo zrealizovat během 14 dnů, takže už v březnu 2011 jsme letěli.
 
Jak dlouho samotný let trval?

Dům letěl asi hodinu a dostal se do obrovské výšky přes 3000 metrů. Vlastně bylo úžasné, že letěl tak vysoko, nakonec jsme pak museli začít odřezávat balonky, aby se nevznesl ještě výš.

 


A takto poletí skutečný dům!


Zdroj: Lada Dobrkovská / Jana Dobášová - National Geographic Channels International
Pixar.com

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0336 s