Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 28.5.2022, svátek má Vilém 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníPlzeň zlákala i slavného režiséra Krzysztofa Zanussiho a herečku Vášáryovou

18.04.2012   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slavný polský režisér Krzysztof Zanussi nebo slovenská herečka Emília Vášáryová se stanou členy mezinárodní poroty soutěže celovečerních filmů o Zlatého ledňáčka na filmovém festivalu Finále Plzeň, jehož 25. ročník proběhne od 22. do 28. dubna v západočeské metropoli.

Jsme rádi, že se nám podařilo získat taková zahraniční jména, která určitě při hodnocení uváděných snímků nabídnou zajímavý pohled zvenčí,“ říká Ivan Jáchim, ředitel festivalu. Soutěže se zúčastní deset nových českých filmů – Alois Nebel, Cigán, Dům, Čtyři slunce, Nic proti ničemu, Okresní přebor, Poupata, Příliš mladá noc, Rodina je základ státu a Vrásky z lásky. „Další snímky, které měly premiéru v loňském festivalovém roce, uvidí diváci mimo soutěž,“ doplňuje Ivan Jáchim. Celkem letošní Finále uvede 32 nových českých celovečerních filmů. Svého vlastního Zlatého ledňáčka mají i dokumenty, kterých se letos v soutěži utká celkem 21, mimo soutěž budou uvedeny dva. Programová rada festivalu letos vybírala z 55 přihlášených dokumentů. Předsedkyní mezinárodní poroty dokumentů se stane významná česká socioložka a publicistka Jiřina &Siklová.

Dalšími členy poroty soutěže celovečerních filmů jsou Freddy Olsson ze &Svédska - producent, festivalový dramaturg, a Christina Frankenberg z Německa, zástupkyně ředitelky Českého centra v Berlíně, která také pracuje pro Mezinárodní filmový festival v Cottbusu. Poslední člen je zatím v jednání. V dokumentární porotě dále zasednou německý režisér a publicista Peter Zach a polský producent Lukazs Dzieciol (produkoval například snímek Wymyk, který poběží letos také na Finále v sekci ZOOM:Polsko).

Účast režiséra Zanussiho má vztah i k letošnímu zaměření na polskou kinematografii,“ uvádí Ivan Jáchim. Na festivalu Finále bude totiž ve světové obnovené premiéře promítnuta zrestaurovaná kopie filmu režiséra Janusze Majewského Dvojí svět hotelu Pacifik. Jeho obnovu provedlo Filmové studio TOR, jehož je právě Krzysztof Zanussi ředitelem a uměleckým šéfem. Vedle Zanussiho snímku Ochranné zbarvení z roku 1976 a výběru současných polských filmů uvidí také diváci například retrospektivu Majewského, který spolupracoval i s českými filmovými osobnostmi – například kameramanem Miroslavem Ondříčkem nebo řadou předních domácích herců. „Janusz Majewski navíc účast na letošním Finále již také potvrdil,“ doplňuje Ivan Jáchim. 
Festival Finále Plzeň přináší vedle nejnovější produkce českého filmu i netradiční pohledy na tvorbu minulých let a retrospektivy umělců. Pod názvem Pocta Martinu &Sulíkovi upozorní festival na jubileum a tvorbu slovenského režiséra, jehož filmy získaly řadu ocenění i v mezinárodním měřítku.
Filmy tvůrců, kteří letos slaví jubileum, slučuje sekce Křídla slávy. K vidění bude režisérská verze snímku Miloše Formana Amadeus. K jubileu našeho nejvýznamnějšího skladatele filmové hudby Zdeňka Lišky, ale i k jubilantům herci Josefu Kemrovi a výtvarníku Theodoru Pištěkovi, uvede festival film Markéta Lazarová, (který měl 7. 12. 2011 obnovenou premiéru zrestaurované kopie). Své místo mají v této sekci i snímky Jan Hřebejka a Petra Zelenky, kteří jsou nejen filmovými jubilanty, ale také spolužáky z FAMU. Oba přední čeští režiséři se setkají při talkshow. Finále uvede jako mimořádný počin i všech 45 dílů televizního seriálu Terapie z produkce HBO Česká republika, Petr Zelenka byl iniciátor celého projektu a podílel se na jeho režii. V rámci talkshow se potkají i jubilanti a souputníci z divadla Sklep, režiséři a občasní herci Milan &Steindler a Tomáš Vorel.

Druhým rokem přináší Finále sekci, která sdružuje dílo umělců, spojených příbuzenským vztahem. Po rodině Procházků je na řadě Sága rodu Trojanů. Jubilantem v této sekci je Ladislav Trojan.

Nově se také chceme zaměřit na mladého diváka, respektive mladé generaci přiblížit skvosty českého filmu,“ uvádí Ivan Jáchim. Kromě nového grafického designu bude součástí festivalu nabídka workshopů, studentské blogy, studentské poroty i ceny, jejichž tvůrci jsou sami studenti. Poprvé také plzeňský klub Anděl nabídne hudební program pro mladé publikum, kde se objeví i několik interpretů, kteří mají blízko k českému filmu.

Další novinkou letošního ročníku je vznik speciální Industry sekce, tj. zvláštního programu pro filmové profesionály. „Rozhodli jsme se dát ucelenou formu akcím, které se již v rámci festivalu konají, a navíc je významně rozšířit. Naší snahou je poskytnout zahraničním profesionálům ucelený přehled nové české tvorby a podpořit vzájemnou spolupráci,“ uvádí Ivan Jáchim. Do této sekce patří uzavřené projekce, odborné diskuse i tradiční Panel připravovaných českých filmových projektů.

Celkově na festivalu bude během 7 dnů uvedeno cca 170 filmů. Součástí programu jsou také besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, Dlouhá noc krátkých filmů, venkovní projekce zdarma, autorská čtení, talkshow Zdeňka Suchého, projekce pro děti či výstavy. Festival poprvé proběhl v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na původní tradici se podařilo navázat po sametové revoluci.

Více informací na www.filmfestfinale.cz.

Soutěž nových celovečerních filmů
Rodina je základ státu, r. Robert Sedláček
Poupata, r. Zdeněk Jiráský
Nic proti ničemu, r. Petr Marek
Příliš mladá noc, r.Olmo Omerzu
Alois Nebel, r. Tomáš Luňák
Cigán, r. Martin &Sulík
Dům, r. Zuzana Liová
Čtyři slunce, r. Bohdan Sláma
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka, r. Jan Prušinovský
Vrásky z lásky, r. Jiří Strach

Mimo soutěž:
Perfect Days - I ženy mají své dny, r. Alice Nellis
Vendeta, r. Miroslav Ondruš
&Skolní výlet, r. Tomáš Magnusek, Petr &Sícha
Hranaři, r. Tomáš Zelenka
Gorila, r. Pavel Göbl
Czech Made Man, r. Tomáš Řehořek
Westernstory, r. Vlastimil Peška
Labyrint, r. Tomáš Houška
Láska je láska, r. Milan Cieslar
Micimutr, r. Vít Karas
Gorila, r. Pavel Göbl
Lidice, r. Petr Nikolaev
Probudím se včera, r. Miloslav &Smídmajer
Modrý tygr, r. Petr Oukropec
Bastardi 2, r. Jan Lengyel
Rekvalifikace, r. Vlado &Stancel
V peřině, r. F. A. Brabec
Saxána a Lexikon kouzel, r. Václav Vorlíček
Signál, r. Tomáš Řehořek
Můj vysvlečenej deník            , r. Martin Dolenský
Smíchov pláče, Brooklyn spí, r. Dodo Gombár

Filmový bestseller 2011:
            Muži v naději, r. Jiří Vejdělek

Soutěž nových dokumentárních filmů
Pod sluncem tma, r. Martin Mareček
Em a ON, r. Vladimír Michálek
Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid, r. Karel Vachek
Láska v hrobě, r. David Vondráček
Rock života, r. Jan Gogola ml.
Důlky pro prsa, r. Jan Březina
Holky plné eko emocí, r. Monika Midriaková
Epochální výlet pana Třísky do Ruska, r. Filip Remunda
24, r. Kamila Zlatušková
Závod ke dnu, r. Vít Janeček
Mein kroj, r. Martin Dušek
Andělská hra, r. Adéla Sirotková
Venku, r. Veronika Sobková
Generace Singles, r. Jana Počtová
I am Like a Tiger..., r. Tomáš &Skrdlant
GO!, r. Ladislav Moulis
Trafačka - Chrám svobody, r. Saša Dlouhý, Roman Vávra
Veřejně načerno (z cyklu proStory), r. Lucie Králová, Tereza Reichová
Po dlouhé noci den, r. Tomáš Kudrna
Helga L – 520, r. Miloš Zvěřina
Hájek na zámku, Petr v podzámčí, r. Apolena Rychlíková
 
Mimo soutěž:
Nickyho rodina, r. Matěj Mináč
Soukromý vesmír, r. Helena TřeštíkováZdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0267 s