Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 6.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníVe spárech draka

09.04.2012   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sbírka orientálního umění Národní galerie v Praze se chopila nádherné příležitosti. 23.1. 2012 je datum spjaté s počátkem čínského roku draka. Ten si můžeme přiblížit například díky výstavě zaměřené k tomuto starověkému symbolu asijského umění. Jeho vyobrazení najdeme ve všech  asijských kulturních oblastech. Čínský drak (lung) je spolutvůrcem čínské civilizace, prolíná se  Zemí a Nebesy.

Za pozemského zastánce si dračí element vždy vyvolil toho z nejvyšších, císaře. Ten byl díky tomu nositelem dračích vlastností, oplýval jangovou energií, a tak není divu, že se symbolika draka odrážela v každodenním životě celého císařství.
Snad nejvýrazněji v umění.

Výstava v paláci Kinských nám alespoň trošičku tento svět představí. Z užitého umění zde najdeme například císařské roucho s dračími motivy,  vázy s draky nebo ukázky z oblasti uměleckého zpracování kovů.

Původně čínská symbolika se rozšířila a ovlivnila i  umění buddhismu a s ním
i ikonografické zobrazení draka jako ochránce buddhů a buddhistického zákona, stala se základem východní kultury obecně. Draci v různých podobách proplouvají bájemi, čínská božstva hýbou tamním světem a odrážejí se dál v literatuře, výtvarnu i divadelní tvorbě. Jsou prostě všude, v lidovém i dvorním prostředí. Dodnes nás nenechají v klidu příběhy drakobijců, princezen unášených dračím králem. Jako příklad jejich zobrazení je možno uvést barevný dřevořez (1840-1843) od Utagawy Kunijošiho (1797-1861), který zobrazuje legendu o princezně Ama Tamatori no Hime, která v moři bojovala s dračím králem o vzácnou perlu. Pronásledována dračím králem se pokusila perlu skrýt ve svém prsu. Její krev zkalila vodu natolik, že nakonec drakovi unikla, ale zaplatila za to svým životem. Zcela originální příklad pak představuje drak jako ochránce posvátné japonské hory Fudži, jak jej zachycuje dřevořezová ilustrace (1834-1835) od Kacušiky Hokusaie (1760-1849) ze série Sto pohledů na horu Fudži.
 Jednu z dominant výstavy představuje kavkazský koberec - kilim sumak s dračím vzorem z poslední čtvrtiny 19. století, který pochází z oblasti severovýchodního Ázerbajdžánu. Vzory a motivy, které se na něm objevují, jsou často interpretované jako dračí. Komplikovaný velkorysý vzor středového pole odpovídá představě, že drak ochránce v sobě zahrnuje nekonečné množství dalších draků.

Kdo se chce o symbolice draka dozvědět více, má možnost po zhlédnutí výstavy pokračovat ve stálé expozici asijského umění v prvním patře paláce Kinských. Zde se v několika sálech věnovaných tibetskému, japonskému, čínskému a islámskému umění objevuje několik desítek děl, která různými výtvarnými i ikonografickými způsoby představují symboliku asijského draka. 
 
K výstavě vychází stejnojmenný katalog s množstvím barevných reprodukcí vystavených děl i děl z depozitářů.

Lektorské oddělení Sbírky orientálního umění připravilo několik přednášek a výtvarných dílen pro nejširší veřejnost. Podrobné informace o pořadech najdete na webových stránkách Národní galerie v Praze na www.ngprague.cz
 
 
 

(foto www.ngprague.cz)  

Ve spárech draka

 Národní galerie v Praze, Sbírka orientálního umění
 
15. březen 2012 – 16. září 2012
Palác Kinských
Staroměstské nám. 12, 
110 15, Praha 1


  
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0189 s