Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníChcete nakopnout? Dejte si RESTART

02.05.2012   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nový podnět, nějaká vzpruha. U počítačů stačí zmáčknout tlačítko restart, člověk si musí pomoci sám. Kde můžete vy jako bytost z masa a kostí hledat inspiraci? Na výstavě RESTART v galerii Dolmen.

V prestižní galerii Dolmen (s novým sídlem v Pštrossově ulici 31, Praha 1) se od 3. května do 8. června uskuteční tematická výstava výtvarné skupiny RASTR s názvem: RESTART. Výstavu umělců můžou návštěvníci v galerii Dolmen zhlédnout od pondělí do pátku od 13 do 18 hodin.
 
 
Sdružení RASTR, které funguje úspěšně již šestým rokem, je složeno ze čtyř umělců: tří výtvarníků Miloše Englbertha, Jindřicha Hájka, Jakuba Kándla a jednoho fotografa Jiřího Machta. Vychází ze společného názoru odkazujícího ke klasické realistické malbě. Miloš Englberth /1974/, Jindřich Hájek /1972/ a Jakub Kándl /1973/ vystudovali klasickou malbu na  Akademii výtvarných umění v Praze /AVU/ v ateliéru klasických malířských technik u uznávaného malíře, autora objektů a instalací, pedagoga Prof. Zdeňka Berana /1937/. Tři výtvarníci ve své malířské tvorbě využívají také fotografii. Jiří Macht /1977/ je absolventem katedry fotografie na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze /FAMU/. Na výstavách RASTRU dochází k zajímavé konfrontaci fotorealistických maleb tří výtvarníků se skutečnými fotkami jednoho fotografa. Doplňkem je i dílo Jakuba Kándla, který spektrum médií rozšiřuje svými počítačovými tisky.
 
 
Po úspěšné výstavě IKONA, která se konala na konci roku 2011 v galerii Atrium na Žižkově,
přichází umělci tentokrát s jarním tématem obnovy a obrody: RESTART. Miloš Englberth k volbě tématu poznamenal:
 
 
V atmosféře probouzející se jarní přírody a tématu věčného koloběhu znovuzrození samotní členové RASTRU v tomto roce přispěli novým životem dvou potomků. Téma dětského světa, tak nezadržitelně prosakuje zejména v díle Jindřicha Hájka, nyní již dvojnásobného otce. RESTART je ovšem chápán na výstavě nejen v této rovině. Apokalyptické vize Miloše Englbertha naopak postrádají optimismus a pokládají otázku, zda lidé nezašli ve své pýše příliš daleko a nečeká nás na konci roku RESTART v podobě bolestné civilizační katarze. Jiří Macht nám zase nastavuje zrcadlo a to doslova a do písmene. Na jeho zrcadlových tiscích, které vytvářejí až holografické efekty, se odráží i divák a díky tomu je nedobrovolně součástí  fotografických  kompozic. V dílech Jakuba Kándla se prolínají témata post-apokalyptických krajin a prostorů obydlených přízraky, kde však občas začíná bujet jarní vegetace. Vidíme zde obrazy „nových“ lidí, kteří jednak odkazují na téma biomechaniky H. R. Gigera, avšak s aspekty jakési „tribal“ kultury.
 
 
RESTART vnímaný jako nový začátek vychází z pocitu, že dnešní doba přehodnocuje zažitá dogmata. Krize kapitalismu, o které se nyní hovoří a ztráta jistot v moderní západní společnosti,tak vyvolává neodbytný pocit, že se musí něco změnit, je třeba začít znovu - vystavět současnou společnost na nových základech. RASTR reaguje na toto společenské klima po svém a chápe „jaro“ jako symbol nového začátku, ať už bude jakýkoli.
 
 
 
Více informací najdete na stránkách galerie Dolmen a na stránkách výtvarné skupiny RASTR, kde najdete  ukázky prací včetně životopisů umělců:
www.rastrart.cz
www.galerie-dolmen.cz

Zdroj: Alice Aronová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0277 s