Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.7.2022, svátek má Jaroslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníV DOXu je první Salon umění. Vystavuje se více jak 1000 děl!

04.05.2012   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pražské Centrum současného umění DOX otevírá své dveře nejen zvědavcům, tedy návštěvníkům, na díla grafická, audiovizuální a jinak umělecky zpracovaná. Galerie právě zahájila výstavu Salon umění, kde se prezentují volně přihlášené výtvory. Nerozumíte akademickým parametrům? Jděte do DOXu, kde je pelmel všeho! Čas máte do 25. května 2012.

Výstava Salon umění ve svém prvním ročníku měla jen jeden požadavek. Dílo musí být zpracované technikou malba. Do výběru nijak nezasahovaly odborné komise, které by určily, kdo je nebo není hoden v DOXu viset, takže se vám nabízí jedinečný pohled na umělecká díla, na kterých se vyřádil studovaný umělec nebo člověk, který si našel sám svůj styl a umělecká komunita ho nijak nepropaguje. Změť nejrůznějších stylů, námětů nebo i rozměrů na ploše zhruba o 1000 metrech čtverečních pohltí každého nadšence umění a v úžasu možná zůstanou i ti, kteří malování vidí spíš jen jako čmárání na plátno či jiný podklad. Žádná pravidla, skoro by se chtělo napsat chaos, který ale právě vytváří tu pestrost prostupující celou výstavou. Oči vám budou kmitat z jednoho obrazu na druhý a nebudete dumat nad tím, jak dané dílo souvisí s koncepcí výstavy, což se odehrává při klasických exhibicích. Tento projekt si užijete, protože na každém kroku najdete něco jiného. Ano, někdy možná narazíte na kýč, dílo ignorující zlatý řez nebo vám nebude sedět proporčnost daného modelu. Když ale právě vedle sebe uvidíte tolik stylů, které nesvazují žádná pravidla, je to přímo osvěžující umělecká podívaná. Kladete si ale otázku, že vám třeba laické obrazy nic nepřinesou? Nenechte se mýlit, koncepce projektu čerpá už z několikasetleté myšlenky, která dokonce odstartuje veřejné výstavy!
 


Jeden může vyhrát!
Nejnovější projekt DOXu nabízí své prostory nejen vystavujícím 600 přihlášeným umělcům (celkem je na výstavě 1100 děl), ale jeden z nich bude mít příležitost vystavovat v DOXu samostatně. K tomu mu dopomohou současné technologie a všudepřítomný FaceBook. Na stránkách centra (http://www.facebook.com/DOXPrague.cz?v=app_230332577066728) nebo přímo na výstavě můžete hlasovat pro obraz, který se vám nejvíce líbí. Umělci měli omezený počet kusů, které mohli přihlásit, takže jestli toužíte vidět celou kolekci vámi vybraného malíře, klikejte a hlasujte jako o život. 
 


Centrum současného umění DOX
Salon umění se koná v prostorách rozlehlého Centra současného umění DOX, kde před několika lety v rámci Designbloku mohli lidé spatřit multiumělecký koncept výstavy Kyo Ki  Bořka &Sípka. Od té doby nabízí DOX neotřelé a ojedinělé výstavy populárních i méně  známých umělců. Díky velkému prostoru se zde návštěvníci mohou kochat miniaturami v malých místnostech a stejně tak s údivem mohou zvednout oči k velkým instalacím. Proto se DOX stal prvním místem, kde se zavěsila Entropa Davida Černého poté, co opustila Brusel. Právě tady architektka Eva Jiřičná dohlížela na to, aby retrospektivní výstava o Janu Kaplickém nabídla návštěvníkům co nejpestřejší obraz o našem architektovi, kterého proslavila "chobotnice". DOX každoročně hostí prestižní umělecké slavnosti "Cena Jindřicha Chalupeckého". Centrum umění nabízí své prostory jak mladým, tak i zavedeným umělcům od nás i ze zahraničí, protože jméno DOXu se dostalo i za hranice naší země. A Václav Havel, který zde oslavil 75. narozeniny, nazval DOX novodobou kulturní křižovatkou.
 


Historie salonů umění
Už v 17. století ve Francii razí heslo „žádná porota, žádné ceny!". Tehdy se na naléhání umělců začínají vystavovat díla, kdy nikdo neurčuje, které bude, nebo nebude vystavené. Veřejnost si tak může vybírat to, co se jí líbí a čím se třeba bude kochat doma, když si umělecký skvost koupí. Výstavy samotné se konají pod královským patronátem Académie royale de peinture et de sculpture a salon je oficiální výstavou francouzské Akademie výtvarných umění v Paříži (Académie des beaux-arts). Takováto akce je přitom prvním veřejným projektem, takže odstartuje všem přístupné výstavy umění.
 


Salon umění
4.5.-25.5.2012

Adresa: DOX, Poupětova 1, Praha 7, Holešovice.


Foto: Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0285 s