Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.7.2022, svátek má Jaroslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníVíte, jak je slyšet ticho?

25.05.2012   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Všude kolem jsou vizualizace, ze kterých přechází zrak a najednou odněkud zazní hudba... slovo... Centrum současného umění DOX přichystal další výstavu. Všestranného umělce Johna Cage můžete obdivovat do 20. srpna.

Není moc umělců, kteří ovlivnili umění posledních desetiletí tak výrazně jako americký hudebník, spisovatel, umělec a intermediální tvůrce John Cage (1912–1992). DOX nyní přichystal výstavu, která je poctou tomuto slavnému umělci. Jeho koncept otevřeného díla, indeterminismu, transversality, plurality a interdisciplinárnosti odráží soudobý diskurz v oblasti humanitních věd a pomáhá mu překonat metafyzickou orientaci a nacházet liberálnější interpretační strategie. Cage, který vystudoval výtvarné umění a hudbu a později nacházel inspiraci v Joyceovi a Duchampovi, moderním tanci, orientální filozofii a myšlenkách Mistra Eckharta, Thoreaua, Fullera a McLuhana, dokázal všechny tyto inspirační zdroje přirozeně začlenit do svého díla v překvapivých kontextech a vytvářel postmoderní intermediální a multimediální umění par excellence v době, kdy byl postmodernismus ještě v plenkách. Se smyslem pro experimenty i úctou k tradici neustále objevoval nové horizonty a prostory a přispěl tak ke konceptualizaci a intermedializaci umění.

Známý neznámý Cage

Celý projekt vás bude překvapovat na každém kroku. V jedné chvíli stanete miezi čtyřmi obrazovkami, které najednou začnou hrát. Jakmile totiž vstoupíte do prostoru, aktivují senzory zvukouvou stopu plnou záhadných zvuků až po jasně definovatelné tóny. Spojení hudby a vizualizace je ústředním tématem výstavy. Často narazíte na zpracování hmotného objektu a doprovodného zvuku, který se liné přímo z instalace nebo si můžete půjčit sluchátka. Stejně tak vás ohromí narozeninový dort, který byl hypoteticky věnován tomuto umělci. Z marcipánové sladkosti vyvstává 100 mikrofonů, ze kterých mluví zdravice známých Cage. A víte, jak je slyšet absolutní ticho? I to se na výstavě dozvíte. Název výstavy Membra Disjecta pro Johna Cage odkazuje k jeho známé metodě využívání nejrůznějších inspiračních zdrojů i k historické, estetické a mediální různorodosti vystavených děl (membra disjecta či disjecta membra je latinský pojem pro „rozptýlené fragmenty“ a používá se pro dochované fragmenty starobylé keramiky, rukopisů a dalších kulturních předmětů).

Nechci o něm nic říct

Podtitul výstavy Wanting to Say Something About John (Chceme říct něco o Johnovi) je narážkou na Cageovu poctu Marcelu Duchampovi. V roce 1969 bylo několik umělců včetně Johna Cage požádáno, aby přispěli ke vzpomínce na Marcela Duchampa, který zemřel v předcházejícím roce. Cage vytvořil multiple skládající se z jedné litografie a čtyř plexigramů prezentovaných v nahodilém pořadí ve speciálním dřevěném rámu. Vše bylo potištěné textem, náhodně generovaným podle čínské prorocké knihy I-Ging (Kniha proměn). Jako název díla nakonec použil výrok Jaspera Johnse: „Já nechci o Marcelovi říct nic“.

 

Výstavy se účastní několik Cageových spolupracovníků a přátel, ale i umělci mladší generace, které Cageovo dílo inspirovalo. Výstava představí známá díla renomovaných umělců, ale i díla vytvořená speciálně pro tento projekt. Jde o ambiciózní počin, jenž vedle sebe staví nejrůznější média, malbu, kresbu, tisky, koláže, partitury, fotografie, instruktáže, sochařské objekty, instalace, videa a audioinstalace. Výstavu, určenou širokému publiku bez ohledu na šíři a hloubku vzdělání či zkušeností, doprovodí koncerty, přednášky a vzdělávací program pro děti a školní skupiny.

 

Zdroj: www.dox.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0263 s