Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13213
Komentářů: 11302


MěřeníKlášterní hudební slavnosti startují fenomenálně

05.07.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zahajovací koncert v neděli 1. července 2012 nabídl od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v &Sumperku mimořádný hudební zážitek. Středoevropskou premiéru měl večer skladeb TE DEUM francouzských barokních skladatelů M. A. Charpentiera a J. B. Lullyho.

Charpentierovo Te Deum bylo mimo jiné inspirací pro znělku Eurovize, kterou EBU používá od roku 1951, při premiéře Lullyho skladby Te Deum se zase autor zranil dirigentskou holí do nohy a na následky tohoto zranění později zemřel. Pozvání k provedení těchto děl přijal jeden z nejlepších evropských souborů autentické interpretace Musica Florea se svým uměleckým vedoucím Markem &Strynclem a svým výkonem nenechali umělci nikoho na pochybách, komu patří vavříny v oblasti autentické interpretace u nás. Hudba zněla krásně plasticky, jednotlivé hlasy instrumentů byly krásně čitelné, provedení pěveckých partů ve sboru i sólově bylo naprosto mistrovské. Takový koncert festival ještě neměl. Světová úroveň. Závěr koncertu se nesl v ovacích ve stoje a malým přídavkem.
 
Diváci mohli pohladit sluchovody i 3. a 4. července 2012 v Jeseníku v Kapli a v &Sumperku v Klášterním kostele večer Klavírních kvintetů D. &Sostakoviče a W. A. Mozarta v provedení Doležalova kvarteta a švýcarské klavíristky Birgit Farnet.  Původně avizovaný program s klavírním kvintetem A. Dvořáka musel být ze zdravotních důvodů pozměněn právě ve prospěch Mozarta. Birgit Farnet je laureátkou mnoha mezinárodních soutěží a koncertně procestovala téměř celý svět. Doležalovo kvarteto je soubor, který existuje již od roku 1972. V roce 2003 předal pokračování souboru zakladatel kvarteta prof. Doležal mladé nastupující generaci. V současném složení - Václav Dvořák a Ondřej Pustějovský housle, Martin Stupka viola a Jan Zvěřina violoncello hraje soubor od roku 2008. Kvarteto již nahrávalo pro Českou televizi, úspěšně reprezentovalo Českou republiku na mezinárodní soutěži v Osace, kam bylo na základě nahrávky vybráno pouze 10 kvartetů z celého světa a Doležalovci se dostali do semifinále. Ve světové premiéře natočili Kvartet B dur H. W. Ernsta pro Český rozhlas.
 

7. července 2012 v Koncertní síni v Uničově nabídne festival večer s tancem a hudbou období vlády francouzských králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV pod názvem DOSTAVENÍČKO S MADAME POMPADOUR. Rekonstrukce barokních tanců přiveze taneční soubor Hartig, hudební složka večera bude v režii členů souboru Ensemble Accento.
 
         RENESANČNÍ PÍSNĚ S LOUTNOU zazní v rámci festivalu 8. července 2012 v Loučné nad Desnou v nově zrekonstruovaném kulturním domě (bývala zámecká oranžerie) a 9. července 2012 v koncertním sále na zámku v Bludově. V programu „Hudba Shakespearovy doby“ se návštěvníkům koncertu představí anglický loutnista Brian Wright a česká mezzosopranistka Jarmila Chaloupková. Koncert v Bludově se koná pod záštitou rodiny Mornstein-Zierotin.


    Patronka festivalu paní GABRIELA DEMETEROVÁ vystoupí letos na třech koncertech, a to 10. července 2012 v &Sumperku v Klášterním kostele, 11. července 2012 v Zábřehu v kostele sv. Barbory a 12. července 2012 v kongresovém sále PLL v Jeseníku.  Spolu s hercem MARIANEM RODENEM a klavíristkou NOROU &SKUTA si pro letošní ročník festivalu připravili premiérový pořad „Ludwig van Beethoven – Hudba a duše génia“. V projektu zazní sonáty tohoto hudebního génia, úryvky z korespondence, ale také vyprávění o jeho životě. Koncert v Zábřehu se koná pod záštitou starosty Města Zábřehu, koncert v Jeseníku se koná pod záštitou starostky Města Jeseníku.
 
         Závěrečný koncert festivalu nabídne 15. července 2012 v Klášterním kostele v &Sumperku večer GREGORIÁNSKÉHO CHORÁLU v podání ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble. Můžeme se těšit na jedinečné provedení hudby 10. – 14. století.Vstupenky je možné zakoupit již nyní v obvyklých předprodejích.
Kompletní informace o festivalu, účinkujících i předprodeji vstupenek naleznete na http://www.klasikaviva.cz/klasterni-hudebni-slavnosti-sumperk/
 
 
 
Na setkání na koncertech festivalu se těší Roman Janků, intendant festivalu
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0292 s