Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13213
Komentářů: 11302


MěřeníRGB – Červená, zelená, modrá. A těmi to začíná.

11.08.2012   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

23. srpna od 20 hod. uvede žižkovské divadlo Ponec (1) premiéru taneční inscenace RGB od Sebastiana Belmara. Projekt je výsledkem úzké tvůrčí spolupráce choreografa, light designéra a interpretů v rámci Belmarova rezidenčního pobytu v Praze a Plzni. Barevný model je synonymem pro širokou škálu tělesné exprese vizuálních vjemů a ústředním motivem fyzického vyjádření pocitů.

Zabývám se tím, jakým způsobem vnímáme barvy a co v nás vyvolávají za pocity. Barvy vytváří určitou atmosféru prostoru, působí na naši psychiku, vnitřní energii, v každé kultuře mají svou symboliku. Co si například člověk spojí s červenou barvou – vášeň, sílu, krev, život, smrt. Jak tyto asociace ovlivňují naši náladu či rozhodnutí. S tanečníky se pak snažíme o to, zachytit působení barev na člověka skrze pohyb,“ vysvětluje choreograf. Sebastiana Belmara zná české publikum ze zahajovacího večera festivalu TANEC PRAHA 2010. Jednalo se o site-specific projekt s názvem Mandala vytvořený ve spolupráci s tanečním souborem DOT504 (viz doprovodné fotografie).

                  Sebastian Belmar je nezávislý tanečník, choreograf a pedagog chilského původu italské národnosti, dlouhodobě působící ve Francii. Jeho taneční a pohybové zkušenosti zahrnují širokou škálu stylů od butó přes clownerii, techniky nového cirkusu a vzdušné akrobacie až po současný tanec. Belmar se věnuje pohybové technice Dynamic Tension, která tělu umožňuje provést pohyb i v extrémním rozsahu. Od roku 2008 je ředitelem Experimentálního centra pro výzkum scénické tvorby v Paříži.

            Při tvorbě díla doplnil Belmara úspěšný český light designér Pavel Kotlík, držitel Ceny za světelný design, kterou udělil Institut Světelného Designu v rámci festivalu Česká taneční platfoma 2012. Tanečními interprety, které si vybral sám choreograf na základě konkurzu realizovaném v divadle Ponec, jsou: Kateřina Bednářová, Jan Březina, Tomáš Červinka, Karolína Hejnová.

            Inscenace vznikla v rámci projektu M4m – M 4 mobility - mezinárodního projektu zaměřeného na interdisciplinární spolupráci a mobilitu umělců, jehož hlavním kooridnátorem je občanské sdružení Tanec Praha.
 
 
Pokladna divadla Ponec je do 26. 8. 2012 uzavřena. Vstupenky na představení RGB jsou v prodeji za 190 Kč (120 Kč) a lze je rezervovat POUZE prostřednictvím webových stránek divadla Ponec či předprodejní sítě Ticketportal. Vstupenky je možné vyzvednout na pokladně divadla Ponec až v den konání představení, a to 1 hodinu před jeho začátkem. Předprodej na září začíná 15. srpna 2012. Více na www.divadloponec.cz.


Poznámky:
1. Divadlo Ponec – Scéna pro současný tanec a pohybové divadlo. Domovská scéna festivalů TANEC PRAHA a Česká taneční platforma.
 
 
Inscenace vznikla za podpory programu Evropské unie Kultura.


Zlata Žahourková
PR | Média
Tanec Praha o. s. | divadlo Ponec
Jirsíkova 4 | 186 00 Praha 8 - Karlín
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0486 s