Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.5.2022, svátek má Jana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13216
Komentářů: 11302


MěřeníVynálezce technologie Bluetooth byl navržen na nejvyšší evropské ocenění

13.08.2012   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vynálezce technologie Bluetooth Dr. Jaap Haartsen, bývalý zaměstnanec Ericssonu, byl Evropským patentovým úřadem navržen na cenu Vynálezce roku. Bluetooth se nejen zbavil drátů, ale rovněž poprvé propojil zařízení z různých odvětví. Technologie Bluetooth představila nové možnosti využití zařízení a změnila chování spotřebitelů.

Dr. Jaap Haartsen, který vynalezl Bluetooth během své práce u Ericssonu v 90. letech 20. století, byl Evropským patentovým úřadem navržen jako finalista pro cenu Evropský vynálezce v kategorii průmysl.

Evropský patentový úřad (EPÚ) tuto cenu každoročně uděluje vynikajícím vynálezcům za jejich příspěvek k technologickému, společenskému a hospodářskému pokroku.

Nízkoenergetická technologie Bluetooth k bezdrátovému propojení různých zařízení se zrodila v laboratoři Ericssonu ve švédském Lundu v 90. letech minulého století a stala se celosvětovým standardem pro bezdrátové propojení krátkého dosahu. Při oslavě desetiletého výročí této technologie v roce 2008 dosáhl počet zařízení, která tuto technologii podporují a která byla za deset let distribuována, 2 miliard. V současnosti tuto technologii využívají nejen mobilní telefony a počítače, ale téměř všechna zařízení spotřební elektroniky, lékařské a zdravotnické přístroje, sportovní a fitness zařízení, automobily a chytré domácnosti. (Zpráva vycházející z rychlého průzkumu minulý rok předpověděla, že v roce 2013 budou již distribuovány 2 miliardy zařízení podporujících technologii Bluetooth.)

Evropský patentový úřad uvádí Dr. Jaap Haartsena jako „otce technologie Bluetooth“. Jaap Haartsen říká: „Technologie Bluetooth se stala standardem pro komunikaci mezi zařízeními. Přestože často musí čelit konkurenci, stala se ohromně úspěšnou, což jsem já sám nepředpokládal. Je pro mne velkou ctí, že jsem byl navržen na ocenění Evropským patentovým úřadem za mé patenty týkající se základů technologie Bluetooth."

Dr. Haartsen spolupracoval s týmem inženýrů Ericssonu na uvedení technologie Bluetooth na trh. Jeho nejbližší spolupracovník, Sven Mattisson, vzpomíná na jejich tehdejší úkol: „Našim cílem bylo nahradit kabely, aniž bychom spotřebovali více energie, než při kabelovém přenosu – uvažovali jsme o ceně zařízení ve výši cca 5 dolarů. Dnes by se nám s touto cenou výrobci vysmáli.“  První digitální přepojovací systém AXE vznikl na základě vynálezu a patentů Ericssonu a hrál klíčovou roli v technologickém přechodu z analogových na digitální přenosy v pevných telekomunikačních sítích.


 
Ikonka:iconspedia.com

Zdroj: Pram


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0429 s