Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 7.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13628
Komentářů: 11402


MěřeníMOJE BORŮVKOVÉ NOCI- TV tip - Láska a jak ji léčit

17.08.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Cestu sebepoznání jako lék na zlomené srdce nabízí první anglicky mluvený film hongongského režiséra Wong Kar Waie, jehož filmy STVOŘENI PRO LÁSKU a 2046 jsou známy i z českých kin.

 
Ve svém filmu z roku 2007 MOJE BORŮVKOVÉ NOCI, natočeným v produkci Hongkong, Čína a Francie, vyměnil čínské reálie za americké a natočil jej celý v angličtině. Snímek vypráví příběh zklamané mladé ženy Elizabeth (Norah Jonesová), která se vydává na pouť světem ve snaze vyléčit zlomené srdce. Se všemi, které na své pouti potká, prožívá nové a zcela nečekané situace. Ať už jde o poetické filozofování s majitelem noční kavárny (Jude Law), zoufalé plány hazardní hráčky, které se lepí smůla na paty (Natalie Portmanová), či o zničený vztah mezi policistou (David Strathairn) a jeho vzpurnou manželkou (Rachel Weiszová), všechny tyto zážitky mění Elizabethin přístup k životu, vztahům a nakonec i k sobě samé. Zvolna se osvobozuje z pout minulosti a objevuje novou cestu - tu, na jejímž konci čeká opravdová láska. Pro Kar Waie je typický námět vztahu dvou osamělých lidí, který ale naplno vypukne až ve druhé polovině filmu. Jak majitel kavárny tak i ústřední hrdinka mají za sebou rozchod s partnerem. Kavárník to už překousl, ale Elizabeth si to musí prožít v rámci složité road movie po Spojených státech. Prozradíme jen, že jí to trvá přesně 300 dní než plná poučení a zážitků se do kavárny vrátí...
Křehký a jemný film MOJE BORŮVKOVÉ NOCI, uváděný nyní na televizní obrazovce, je - jak kdosi napsal - "křehkým, melancholickým příběhem, který diváka provede dálavami, rozprostírajícími se mezi bolestí ze ztracené lásky a radostným znovuobjevením sebe samého."

WONG KAR WAI (viz foto v perexu)
nar. 17.7.1958 v &Sanghaji. Tam vystudoval obor grafika a design. Začal jako asistent produkce u TV seriálů. Od r. 1982 začal psát scénáře všech žánrů od komických melodramat přes kung-fu až k pornografii. Pak přešel i k režii.
Proslul jako výrazná osobnost s vyhraněným moderním stylem a poetikou. Hlavními tématy jeho autorských filmů jsou lidská osamělost uprostřed přeplněného velkoměsta, vzpomínky, nezakotvenost, nepodařená setkání a nenaplněná láska.
Získal si mezinárodní uznání na festivalech a v roce 2006 zasedal jako předseda poroty v Cannes.

Z jeho známých filmů:
CHUNKING EXPRES (1994) expresivní film, dvě povídky o milostných trablech dvou policistů, kteří se vyrovnávají s tím, že je opustili jejich partnerky.
Film SPOLEČNĚ &SŤASTNI byl uveden v Cannes, melancholické drama rozpadajícího se vztahu dvou homosexuálů – jediný, který se nehrál u nás.
STVOŘENI PRO LÁSKU – sugestivní milostné melodrama o utajované lásce, pak 2046 - opět milostný příběh ale mnohem složitější, hrdinou je spisovatel píšící román s tímto názvem a bydlící v hotelu vedle pokoje s tímto číslem.
Známa je také třetí povídka filmu EROS (spolu s Michelangelem Antonionim a Stevenem Soderbergem) – nenaplněný vztah dvou lidí, jejichž city se projevují jen dotekem, jenž je jen vnějším projevem neobvyklé lásky.


Fota: csfd.cz, listal.com
**************************

MOJE BORŮVKOVÉ NOCI (My Blueberry Nights),
režie Wong Kar wai,
uvidíte v pondělí 20. srpna na ČT2 od 21,00 hodin
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0394 s