Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 28.5.2022, svátek má Vilém 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníFresh Film Fest vyhrál Pavilon, éterický film o mládí a jeho tajemství

04.09.2012   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Projekce americké bizarní komedie Wrong režiséra Quentina Dupieuxe a předávání cen v soutěžních kategoriích zakončily v neděli večer devátý ročník Fresh Film Festu, jednoho z nejrespektovanějších evropských festivalů zaměřených na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu.

V mezinárodní soutěži prvních a druhých celovečerních filmů Fresh Generation zvítězil americký snímek Pavilon režiséra Tima Suttona. Tříčlenná porota ve složení Sean Ellis (na Oskara a BAFTA nominovaný britský režisér), Jody Lee Lipes (nezávislý americký kameraman a režisér) a Josefina Rodriguez (argentinská mistryně zvuku) ocenila „přístup k tématu, kameru a strukturu filmu.“ „Intimní vtah s postavami vyzvednul Pavilon na nejvyšší místo, a to i přesto, že musel bojovat s řadou velice talentovaných konkurentů,“ uvádí porota. Max, tichý a neklidný patnáctiletý chlapec, ve filmu opouští město na břehu jezera a stěhuje se za svým otcem na arizonské předměstí. Kamera se line nekonečnými letními dny, zatímco děj se mění prostřednictvím řady vzájemně propojených postav. To, co začíná v poklidném, svěžím a bezpečném prostředí, končí v drastickém, drásavém chaosu. Zvláštní cenu této poroty získal argentinský film Germánia režiséra Maximiliana Schonfelda za „citlivé zkoumání a zachycení komunity, morálních soubojů a touhy po lásce.“ Snímek popisuje jeden den v životě dvou dospívajících sourozenců Lucase a Brendy z vesnice německých osadníků v argentinské provincii Entre Ríos, kteří se chystají opustit statek, kde žijí společně se svou matkou.
V mezinárodní soutěži hraných a dokumentárních studentských filmů Konfrontace si Cenu za nejlepší hraný film odnesl dánský snímek Intet kan r?re mig (Nic se mě nedotkne) režiséra Milada Alami. Porota, která posuzovala soutěžní filmy ve složení: postmoderní hudební skladatel a malíř Vladimír Franz, nizozemský filmový teoretik, kameraman a režisér Gert de Graaff, švédský filmový a divadelní režisér Marcus Lindeen, srbská režisérka Maja Miloš a slovenský filmový teoretik Daniel Vadocký, ve svém zdůvodnění vyzvedla: „Díky kombinaci překvapivě vyzrálé zručnosti, působivé kamery a zápletky plné zvratů vás tento film zcela pohltí. Slibný režisér si troufá pustit se do dobře známých témat, avšak zcela nečekaným způsobem. Kdybychom měli vše shrnout do jediného slova, řekli bychom zkrátka „úchvatné“. Stejný film získal i Cenu diváků. Ocenění za nejlepší dokument v této sekci získala režisérka Inka Achté za finský snímek Odottajat (Čekání). „Je to skutečně poetické a citlivé dílo, které nás dojímá a bere nám slova z úst. Jeho vizuální preciznost vede k emočně velmi intenzivnímu zážitku. Je plný krásných a inteligentních vizuálních metafor, které podporují téma a přibližují nám postavy filmu. Režisérovi se podařilo v každičkém záběru přesvědčivě vystihnout prázdnotu a ztrátu,“ uvádí porota. Zvláštní uznání putuje do Argentiny za film Pude ve run puma (Mohl jsem vidět pumu) režiséra Eduarda Williamse. „Místo aby režisér popisoval něco, co už známe a dávno jsme viděli, vytváří něco zcela nového. Film má unikátní, surreálně působivou atmosféru a současně je atraktivní i znepokojivý. Nemůžeme se dočkat dalšího snímku!“, zdůvodňuje uznání porota.
 
V mezinárodní soutěži animovaných a experimentálních studentských filmů Theatre Optique Cenu za nejlepší film získal animovaný německý snímek Flamingo Pride (režie: Tomer Eshed). „Tento film je osvěžující, podmanivý, komplexní, barevný, zábavný a dobře udělaný. Chytře se zabývá aktuálními tématy jako gender a s humorem řeší společenské konvence,“ uvádí porota této sekce ve složení významná izraelská vizuální umělkyně Keren Cytter, Anca Damian, oceňovaná režisérka, scénáristka a producentka z Rumunska a streetartový výtvarník Jakub Matuška aka Masker. Zvláštní uznání tato porota přiřkla izraelskému animovanému filmu Howl (Výkřik) v režii Natalie Bettelheim a Sharona Michaeli. „Za vyprávění mytického příběhu prostřednictvím specifického vizuálního jazyka s působivostí a přesahem,“ uzavírá porota.
 
9. ročník festivalu Fresh Film Fest nabídl od 29. srpna do 2. září v Praze přes 120 snímků v soutěžní i nesoutěžní části a řadu doprovodných programů – výstavu, masterclass, koncert, party a podobně. Hlavním tématem letos byla Manipulace. Celkově jej navštívilo přes 6.000 návštěvníků.
Více informací o celém programu na www.freshfilmfest.net

Trailery:
Pavilon: http://www.youtube.com/watch?v=e2glgEVIB9M
Germánia: http://www.youtube.com/watch?v=zgPqPkwQg0k


Zdroj: Jiří Sedlák

 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0345 s