Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


Měření



TGM se dočká filmu. S hilsneriádou v patách...

16.09.2012   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V pátek 14. září si připomněli 75 let od úmrtí prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka. O největší osobnosti našich novodobých dějin vyšly od listopadu 1989 desítky odborných i populárních knih a stovky článků, Masarykovi se mnohokrát věnoval rozhlas i televize. Jediné médium, které Masaryka dosud pomíjí, je hraný film.

Tvůrci podepsaní například pod filmy Bába, Česká RAPublika, Dva nula či Mrtvá trať se to nyní snaží změnit.

Je neuvěřitelné, že po třiadvaceti letech od Sametové revoluce, ale ani nikdy předtím, nebyl realizován jediný hraný snímek o Masarykově životě, ať už v kategorii celovečerního filmu, televizního seriálu nebo inscenace. Filosof Václav Bělohradský vyjádřil nedávno názor, že hlavním důvodem, proč o TGM dosud v této oblasti nic nevzniklo, je nedostatek odvahy,“ říkají scénáristé Tomáš Bojar, &Simon &Spidla a Ondřej Gabriel.
 
Masarykův život podle nich poskytuje ohromující množství potenciálních námětů s různou mírou dramatických, psychologických ale i komediálních prvků. O většině široká veřejnost neví nic, nebo jen velmi málo. Přitom jde o náměty nepochybně atraktivní i pro dnešní publikum.
 
Jedním z nejzajímavějších je příběh nevyjasněné vraždy Anežky Hrůzové a následného nespravedlivého obvinění a odsouzení židovského mladíka Leopolda Hilsnera. Tzv. hilsneriáda rozdělila český národ podobně jako Dreyfusova aféra Francii a Masarykovi, který se angažoval ve prospěch obžalovaného, vynesla hlubokou nenávist prakticky všech vrstev české společnosti. Nenávist, která nekončila jen slovními a žurnalistickými útoky, ale přerostla i ve fyzické napadání Masarykovy rodiny a málem ho přinutila opustit vlast.
 
Hilsneriáda není jen napínavým příběhem vyšetřování brutálního zločinu a následným soudním dramatem. Je i pohledem do duše tehdejších Čechů, jejich myšlenkových stereotypů, strachů, nenávistí i nadějí. Mýtus židovské
rituální vraždy, kterému v letech 1899 – 1900 uvěřila většina národa, je dnes již mrtvý. Modely myšlení a chování, které se během hilsneriády objevily, jsou však podle tvůrců jako vystřižené z reality České republiky roku 2012.

 
Jsme přesvědčeni, že scénář k filmu a televiznímu seriálu se společným pracovním názvem Rituál, na kterém pracujeme už několik let, se svou netradiční formou a důrazem na osobní hledisko jednotlivých postav dotýká i dneška. Češi se totiž od té doby příliš nezměnili. Tenkrát na přelomu století se však objevila skupina odvážných lidí, kteří šli do zdánlivě prohraného střetu i za cenu dnes nepředstavitelného osobního rizika. Možná kdyby takoví existovali i dnes, připravovali bychom film o nich,“ tvrdí tvůrci. 
 
 
Zdroj:
Jiří Sedlák - ArtsMarketing.CZ

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0347 s