Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníOsamělá srdce

25.10.2012   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

První premiérou sezóny Nepřizpůsobiví? v Divadle Na zábradlí jsou Osamělá srdce, adaptace novely jedné z nejoriginálnějších osobností americké meziválečné literatury, Nathanaela Westa v režii hostujícího Davida Jařaba. Divadlo Na zábradlí ji v premiéře uvede v úterý 30. října 2012.

Někteří lidé jsou příliš křehcí na to, aby svému okolí neubližovali. Někteří lidé mají v sobě tolik dobré vůle a ochoty pomáhat ostatním, až jsou světu přímo nebezpeční. Osamělá srdce, obklopená miliony lidmi, touží po troše lidského tepla nebo alespoň vlídném hlase. Touží po slovech utěšitele.
 
„Představení je takovou koncentrovanou a radikální adaptací Westovy novely, při zachování postav, půdorysu příběhu a některých dialogů, ale vše je sevřeno a částečně reinterpretováno v textu novém.“ uvádí autor adaptace a režisér inscenace David Jařab, pro kterého je to inscenace prvním setkáním se souborem Divadla Na zábradlí.
 
V literární předloze je hlavní postavou novinář, který se ve své pravidelné rubrice snaží odpovídat na nejrůznější a často velmi zoufalé dopisy čtenářů a pomoci jim v jejich neštěstí. Inscenace Divadla Na zábradlí však diváky zavede do rozhlasového studia. „Rádio a hlasy dávají mému záměru daleko větší prostor. Otevírají možnosti jakési podivné show. Vlastně si ale konkrétně a popisně na rádio moc nehraju. Lákají mě na tom pouze ta specifika tohoto média – slyšet, být slyšen, ale skutečně nevidět, co se s lidmi na obou stranách takovéhoto „reality rádia“ děje.“ upřesňuje David Jařab.
 
V hlavní roli Utěšitele se představí nový člen hereckého souboru Divadla Na zábradlí Stanislav Majer. Dále se diváci mohou těšit na Jiřího Ornesta, Kristinu Beranovou, Natálii Drabiščákovou, Leoše Nohu, Marii Spurnou, Natálii Řehořovou a další.
 
Nathanael West (1903 – 1940)
 
Narodil se v New Yorku a byl jedním z řady nadějných meziválečných amerických literátů. Za svého života se však živil zejména psaním filmových scénářů. West se profiloval jako skvělý pozorovatel s kritickým myšlením a jemným satirickým humorem. Ocenění, že byl i autor s nadčasovým sdělením, kdy zvláště jeho novely Přítelkyně osamělých srdcí (1933) a Den kobylek (1939) bývají zařazovány mezi nejlepší americké novely 20. století, se Westovi dostalo až takřka dvě dekády po jeho tragické smrti. West spolu se svou ženou zahynul 22. prosince 1940 při automobilové nehodě, když spěchali z Mexika zpět do Hollywoodu na pohřeb svého přítele spisovatele F. S. Fitzgeralda, který zemřel o den dříve.
 
 
 
 
Rozhovor s režisérem Davidem Jařabem
 
Proč jste si vybral právě tento Westův text a čím vás oslovil?
Vždycky se mi tvorba tohoto autora líbila a připadala mi inspirativní. Navíc jsem přemýšlel o „nepřizpůsobivých“ – tematickém vymezení sezóny v Divadle Na zábradlí. Našel jsem patrně něco, co jsem právě teď a tady najít měl. A tak je tomu vždycky. Zdá se mi, že se Osamělá srdce do dnešní doby a právě k nám velmi hodí. Nakonec se chovají současněji ještě mnohem více, než jsem doufal.
 
V románu má autor možnost s odstupem okomentovat jednání postav, West tak činí s odstupem a ironií. To může být pro dramatizaci dost oříšek, jak jste se rozhodl s tímto autorským odstupem pracovat?
Posunul jsem inscenaci mnohem více k realitě. Groteskno a nadsázka sice zůstaly, ale drží se poněkud v pozadí. Myslím, že daleko více vylézá hrůznost celé té bezvýchodné situace, ve které se aktéři v čele s Utěšitelem nacházejí.
 
Je vám hlavní postava Utěšitele něčím blízká?
Myslím, že mám část svého já, které občas také bývá paralyzované a sebedestruktivní, ale naštěstí je to skutečně jen část. Dokážu se zvednout. Přesto je mi tato postava blízká – fascinuje mě právě svou absolutní osudovou zatraceností.
 
A co Shrike (Jiří Ornest)?
I tento představitel ironie je mi někdy blízký. Někdy mi vlastně přijde tou nejupřímnější a tím i nejpozitivnější postavou z celé téhle hry.
 
Jste zároveň i autorem scény, vzniká představa scénografie spolu s textem? Máte na začátku psaní už jasnou představu o tom, kde se bude inscenace odehrávat?
Prostor a text jsou pro mne těmi nejdůležitějšími elementy pro přípravu na inscenaci. Nevznikají současně, ale tvoří nedílnou součást. Určují celkovou atmosféru a poetiku inscenace.
 
 
 
 

OSAMĚLÁ SRDCE
Nathanael West / David Jařab
 
Překlad                                        Jaroslav Schejbal
Dramaturgie                               Lucie Ferenzová
Kostýmy                                       Sylva Zimula Hanáková
Hudba                                          Ivan Acher
 
Režie a scéna                              David Jařab
 
Osoby a obsazení
Utěšitel                                        Stanislav Majer
Shrike                                          Jiří Ornest
Marie                                          Kristina Beranová
Doylová                                       Natália Drabiščáková
Doyle                                           Leoš Noha
Žena                                            Marie Spurná
Betty                                            Lucie Ferenzová
Dívka                                           Natálie Řehořová
Grácie                                         Barbora Etlíková nebo Magdalena Pártlová
 
 
 
Premiéra se uskuteční 30. října 2012 v Divadle Na zábradlí.
Další reprízy 31. října, 2., 8. a 13. listopadu vždy od 19:00
 (foto divadlonazabradli.cz)
 
 
 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0235 s