Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


MěřeníNad čtyřmi českými městy vyjde půlměsíc

31.10.2012   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V neděli 4.listopadu začíná v Praze již 4.ročník festivalu orientálních kultur Nad Prahou půlměsíc, který se v pondělí vyhoupne také nad Libercem a Hradcem Králové, ve středu pak i nad Plzní.

Pražský program orientálního festivalu začíná v neděli 4.listopadu ve 14h procházkou PRAHOU ARABSKOU s Charifem Bahbouhem, znalcem arabsko-českých vztahů, nakladatelem a zároveň syrsko-českým básníkem, jehož sbírka Nad Prahou hořký půlměsíc dala název celému festivalu . Během asi dvouhodinové trasy od Karolina k Národnímu divadlu se vydáme po stopách Arabů v Praze. Dozvíte se například, proč Karel IV. zval do Čech Peršany i Araby, jaký byl vztah Jana Husa k Arabům, kolik arabských rukopisů najdete v Národní knihovně ČR a spoustu dalších zajímavostí.

Od Národního divadla se na 17h přesuneme do nedalekého Rock café na Národní třídě, kde vás fotograf Jiří Prokop, člen předsednictva Opus Arabicum a redaktor časopisu VELbloud, provede výstavou KRÁLOVSTVÍ SAÚDSKÉ ARÁBIE – FOTOGRAFIE ZE ZAPOVĚZENÉ ZEMĚ, jež zahrnuje působivé fotografie z hlavního města Rijádu, přístavu Džiddy, města Nadžránu na Kadidlové stezce u jemenských hranic, nabatejského skalního města Madain Saleh zvaného „saúdská Petra“, starověké oázy se skalními útvary al-Ula a z folklórního festivalu Al-Džanadríja.
 
Večer zakončíme v Divadle Kampa, kde v 19h sehrají členové Arabského nedivadla studentů arabistiky z Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK unikátní představení humorných příběhů z arabského středověku MAQÁMY. Kupec ´Ísá ibn Hišám vypráví pozoruhodné příběhy ze svých obchodních cest. Před diváky ožívají převážně humorné scénky a situace z řady blízkovýchodních měst s jejich tržišti, řemeslnými dílnami, obchůdky, ale i z pustých plání či úrodných údolí. Kupcův souputník, jímž je Abú al-Fath, potulný literát, výmluvný šibal a duchaplný kejklíř, hledá odpovědi na množství otázek týkajících se onoho blízkého i vzdáleného světa plného nepřeberných barev a tónů, jímž je okouzlen a jemuž se snaží porozumět. Studenti, hrající v češtině a arabštině, nás seznámí nejen s fenoménem arabské středověké kulturní tradice večerních vyprávění, ale rovněž s vyhlášenou arabskou pohostinností a kulinářským uměním.
 
V pondělí 5. listopadu zve festival do nezávislého autorského Divadla Kámen (najdete ho poblíž hotelu Olympik, metro Invalidovna). Už jenom samotná návštěva tohoto pozoruhodného divadelního prostoru stojí za to. Ve spojení s uvedením úspěšné originální inscenace Petra Macháčka RAS AL CHAJMA, která nás kuriózní cestou zavede až do Spojených arabských emirátů, a premiérovým čtením z MODERNÍCH IRÁCKÝCH POVÍDEK, jež nedávno vyšly v nakladatelství Dar Ibn Rushd, vám slibuje zažít výjimečný večer. Během něho se bude podávat také arabská káva a budete moci nahlédnout do široké nabídky titulů nakladatelství Dar Ibn Rush či odnést si domů nějakou pěknou knihu.
 
V úterý 6. listopadu vyrazte v 18h do kavárny Francouzského institutu ve &Stěpánské ulici. U příležitosti návštěvy významného alžírského dramatika a prozaika Arezki Mellala v České republice připravila režisérka a překladatelka Lucie Málková premiéru scénického čtení autorova nejnovějšího textu „Samedi, la révolution“ – REVOLUCE BUDE V SOBOTU. Je to příběh lásky a revoluce odehrávající se v Alžíru. Na troskách umírající diktatury tři hlasy, Kader, Kamel a Fatima, promlouvají o svém hněvu a strachu, ale také o naději. V češtině a francouzštině čtou: francouzský herec s alžírskými kořeny Rachid Akbal, Alexandra Ptáčková a Petr Semerád.
AREZKI MELLAL patří k nejvýznamnějším současným autorským veličinám nejen v Alžírsku, ale také ve světě. Narodil se v roce 1949 a zprvu se věnoval grafice a výtvarnému umění, vydával knihy o umění, psal texty ke komiksům. Od roku 1990 se věnuje literatuře a psaní pro divadlo, ale i film. Debatovat s českými zájemci o tom, jaké to je ŽÍT A PSÁT v ALŽÍRSKU bude kromě Prahy také v pondělí 5. 11. v Liberci v Krajské vědecké knihovně (v 11h) a ve středu 7.11. v Plzni v Caffe Emily (v 11.30).
 
Druhým vzácným zahraničním hostem festivalu je RACHID AKBAL. Francouzský herec s alžírskými kořeny, režisér, od roku 1994 vede divadelní skupinu Temps de Vivre, spolupracuje s pouličními divadly, píše také vlastní texty, v nichž vychází z tradičních vyprávění. V roce 2010 uvedl v rámci festivalu svou inscenaci Baba la France. Letos bude ve Francouzském institutu číst společně se svými českými kolegy v září dokončenou hru Arezki Mellala Revoluce bude v sobotu, kterou hodlá v prosinci uvést jako inscenaci v Alžíru. Krom toho povede v pondělí 5. 11. dílnu se studenty královéhradeckého gymnázia Boženy Němcové (v 15h) a ve středu 7. 11. s plzeňskými studenty v Caffe Emily (v 10h). Dílna s názvem JAK NAMALOVAT OBRAZ SLOVY vás naučí, jak pomocí slov vytvářet obrazy a emoce, na což je Rachid opravdový machr.
 
Festivalový program vyvrcholí ve čtvrtek 8. 11. ve 20h v pražském Divadle Viola premiérou arabsko-židovského večera dialogů hudby, poezie a humoru TADY NEBO TEĎ, v němž se představí Kateryna Kolcová-Tlustá a Marwan Alsolaiman.
Kateryna je zpěvačka pocházející z Ukrajiny, hudební publicistka a skladatelka. Vynikající interpretka především židovských a slovanských písní. Její krásný sytý hlas vládne dynamikou i barevností, a proto je zajisté jedním z největších objevů české hudební scény. Marwanovy kořeny jsou v Sýrii. V roce 1997 založil v Praze vůbec první arabskou hudební skupinu v Čechách – Ziriab. Kromě arabské lidové hudby se věnuje rovněž středověké hudbě evropské. Učí fyziku, arabštinu a češtinu pro cizince. Píše převážně humorné básně a aforismy, v nichž si neodolatelně pohrává se svou druhou mateřštinou, češtinou.


Festival pořádá Občanské sdružení Komba ve spolupráci se Společností česko-arabskou a nakladatelstvím Dar Ibn Rushd.
 
Málo platné, tak slibný a nabitý program se může uskutečnit jen díky finanční podpoře osvícených dárců, kterými jsou v tomto případě magistrát hlavního města Prahy, Státní fond kultury MK ČR, Francouzský institut v Praze, Koordinace Francouzských aliancí, Francouzská aliance v Plzni a Liberci, Francouzsko-český klub v Hradci Králové. Všem patří naše velké &SUKRAN, či-li arabské DÍKY!
 
Skutečné naplnění našemu festivalovému programu však dáte až vy, diváci. Proto věřím, že vás přijde co nejvíc a co nejsrdečněji vás zvu!
 
Lucie Němečková
dramaturgyně a ředitelka festivalu

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0374 s