Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 27.11.2021, svátek má Xenie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníDěti patří do školy. I ty kambodžské

17.11.2012   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Děti patří do školy. Zdánlivá samozřejmost, která je však v některých zemích stále jen obtížně realizovatelným snem. Režisérka Markéta Nešlehová, fotograf a grafik Georgi Stojkov, kameraman a fotograf Jan &Suster, Charita Česká republika a občanské sdružení JHP škola se to snaží změnit.

Pod názvem Děti patří do školy společně pořádají charitativní prodejní výstavu velkoplošných fotografií, která od 19. 11. do 15. 12. zaplní pěší zónu v centru Prahy v ulici Na Příkopech a v příštím roce poputuje po dalších českých městech.  Výstava nabídne fotografie z Kambodže a příběhy konkrétních kambodžských dětí, které potřebují pomoc. Všechny vystavené fotografie budou k dispozici v kvalitních kopiích, které si každý zájemce může kdykoliv během konání výstavy zakoupit za předem stanovenou příjemnou cenu – pohybuje se v řádech stokorun. Kromě toho je kambodžské děti možné podpořit jakoukoli finanční částkou – na účet s názvem Kambodža, číslo:  5258772/0800. Záštitu nad mimořádnou výstavou Děti patří do školy převzal ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg, ambasadory jsou Jiří a Olga Menzelovi.
 
Točím filmy, jsem adoptivní máma a miluju Kambodžu. Nejsem Angelina Jolie, přesto chci pomoci konkrétním dětem, které bydlí tisíce kilometrů daleko.  Do Kambodže se stále vracím. Fotit a natáčet. Tamní děti jsou krásné, v očích mají smutek, ale i úsměv a naději, že se ze smutku jednou dostanou. Jsou stejné jako chudičká Kambodža, jejíž král mluví plynně česky… Kdybych mohla, pořádala bych do Kambodže povinné školní i dospělé zájezdy. Kambodžskou bídu a naději všem v evropském přebytku a beznaději. Ale protože nemůžu, chci prospět oběma stranám jinak: kambodžským dětem v tom nejcennějším, co jim nikdo nevezme – ve vzdělání. A nám: v náhledu na naši blbou náladu a situaci,“ říká autorka projektu režisérka Markéta Nešlehová a dodává:  „Autorem vizuálního konceptu výstavy je Georgi Stojkov, bez kterého bych to nedotáhla. Skvělý grafik. Kreativec na volné noze. Pilot paraglidu. Fotograf se zalíbením. Má čtyři děti, fůry skvělé klientské práce za sebou i před sebou a touhu dělat ještě něco navíc.  Ideální parťák, který od roku 2000 podniká dobrodružné výpravy do celého světa a fotí tam. Kamarád, stejně šílený jako já. Tvoří báječně, srdcem, s tahem na bránu.

Výtěžek prodejní výstavy fotografií Děti patří do školy bude věnován na dva konkrétní účely. Prvním z nich je zajištění školení učitelů či vyšetření dětí s postižením a zakoupení speciálních pomůcek pro děti s postižením v rámci společného projektu české Charity a místní Catholic Relief Service ve školách v provinciích Takeo a Kampong. Druhým pak provoz školy a koupě pole k rozvoji soběstačného školního hospodaření školy JHP v Puoku. Tento projekt je realizován občanským sdružením JHP škola, založeným v roce 2011 bývalými členy skautského oddílu Kruh, které se spojilo s americkou neziskovou organizací Cambodian School Project. Tato organizace má zkušenost se stavbou čtyř obdobných škol na území Kambodže. JHP škola v Puoku je pátou v pořadí, v níž už se vyučuje, fungují dvě třídy pro větší děti – počítačová a krejčovská. &Skola se neobejde bez příspěvků na provoz a vybavení, zároveň usiluje o to, stát se potravinově soběstačnou. Nezbytnou podmínkou je však zakoupení pole.

Kambodža patří mezi tzv. nejméně rozvinuté země. Více než třetina lidí žije pod hranicí chudoby s příjmem nižším než jeden dolar denně, 45 % dětí má podváhu nebo je podvyživených. Kambodžská Ústava sice garantuje bezplatné devítileté vzdělávání a univerzální právo na základní vzdělání, jenže to stále zůstává nedostatkovým a těžko dostupným zbožím, především pro děti z venkovských částí země. Přitom například měsíc provozu JHP školy v Puoku, včetně jídla pro studenty a učitele, stojí necelých 20 000 Kč... Pomoci prostřednictvím projektu Děti patří do školy může každý z nás.

A jak definuje své důvody, proč pomáhat, ambasador výstavy Jiří Menzel? „Ne každý má to štěstí, aby se narodil do slušné země. Já jsem to štěstí měl a považuji za samozřejmé pomáhat těm, kteří jsou na tom hůře než my. V Kambodži jsme byli s mojí ženou Olgou několikrát a dobře si pamatuji, jak z přístřešků v blátě vycházely děti v bílých čistých košilkách, aby se vydaly na cestu do školy. Pěšky samozřejmě a nevím, jak daleko. Přál bych si, aby tato výjimečná expozice oslovila její diváky a vzbudila empatii k lidem, kteří jsou vděčni za sebemenší pomoc.
 
Web stránky projektu je www.detipatridoskoly.cz 
 
Kontakty
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0424 s