Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


MěřeníSvětelný rok česko-polského kvintetu. Spolupracuje i s Davidem Dorůžkou

06.11.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Česko-polský jazzový kvintet INNER SPACES, sdružující mladé hráče ve věku 23 až 27 let, reprezentující současný jazzový zvuk a inovativní přístup, vydávají své druhé autorské album LIGHT YEAR, jehož natáčení (a předcházejícího turné) se s nimi zúčastnil fenomenální kytarista DAVID DORŮŽKA.

Album obsahuje vlastní repertoár, jehož autory jsou saxofonista Luboš Soukup, trumpetistka &Stěpánka Balcarová a klavírista Vít Křišťan, novou skladbou přispěl i David Dorůžka. Polskou část souboru tvoří kontrabasista Max Mucha a bubeník Grzegorz Masłowski. Album bylo nahráno a smícháno ve studiu Sono Records (zvukový mistr Milan Cimfe) a mastering proběhl v newyorském studiu DB Plus (Gene Paul). Obal Aleše Najbrta obsahuje fotografie Adama Holého.
 
Soubor INNER SPACES byl založen v roce 2006 na Akademii múzických umění v Katovicích v Polsku, kde všichni jeho členové studovali, s cílem propojit české a polské hudební tradice. Čeští členové INNER SPACES později studovali nebo stále ještě studují na hudebních univerzitách v Dánsku (Křišťan, Soukup) a v Rakousku (Balcarová). Dřívější inspirace INNER SPACES v polských kapelách odkazujících se na zvuk ECM a české multižánrovosti je v poslední době doplněna o vlivy hudby skandinávské, která je slyšitelná zejména ve volných improvizovaných pasážích. &Siroký a kultivovaný zvuk kapely, melodická témata, pozvolna se rozvíjející improvizace a celková prokomponovanost skladeb jsou hlavními charakteristickými rysy INNER SPACES. Hudební publicista Lubomír Dorůžka o INNER SPACES napsal: „Není to ani chorusový post-bop, ani pravověrná škola ECM nebo svébytná severská zádumčivost: zdá se, že na dnešní jazzové scéně se přece jen můžeme dočkat něčeho nového.“ Kapela byla několikrát oceněna na předních festivalech a soutěžích v Polsku.  Mezi úspěchy patří zejména první místo na festivalu Krokus Jazz v roce 2009, druhé místo na Jazz Juniors Krakow téhož roku, nebo druhé místo na festivalu Klucz do Kariery v roce 2010 a celá řada individuálních ocenění pro členy kvintetu. Debutové eponymní album kapela vydala v roce 2011 ve spolupráci s polským časopisem Jazz Forum.
 
Kytaristu DAVIDA DORŮŽKU není nutno představovat, neboť je jedním z pilířů české jazzové scény a jeho věhlas přesahuje české hranice. Dorůžka vydal vlastní alba HIDDEN PATHS (Cube-Metier, 2004) a SILENTLY DAWNING (Animal Music, 2008) a za obě obdržel ocenění Anděl za nejlepší album roku v kategorii Jazz a blues; v roce 2010 vyšlo na španělském labelu Fresh Sounds Dorůžkovo album WANDERING SONG natočené v triu s varhaníkem Albertem Sanzem a bubeníkem Jorge Rossym. Dorůžka spolupracoval nebo spolupracuje s mnoha významnými českými i zahraničními umělci, stabilně např. s Jaromírem Honzákem, s Agou Zaryan, s Tomášem Liškou a s dalšími umělci z Polska a ze Skandinávie. Jako host účinkuje na mnoha nahrávkách vydaných u nás i v cizině.
 
 
 
Inner Spaces: www.innerspaces.cz
David Dorůžka:  www.daviddoruzka.com 
Animal Music:  www.animalmusic.cz  

zdroj: 2media


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0291 s