Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníIV. Mezinárodní baletní soutěž – letos v Praze!

28.11.2012   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

IV. Mezinárodní baletní soutěž a XIV. ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR v jednom se uskuteční letos v Praze – od 29. listopadu do 2. prosince 2012 na Nové scéně Národního divadla. Soutěžní přehlídku pořádá Taneční sdružení ČR ve spolupráci s Českým centrem ITI – UNESCO a dalšími organizacemi. Již po čtvrté je otevřena zájemcům z celého světa a hlavní soutěžní program je přístupný pro veřejnost.

Celý program bude zakončen slavnostním galavečerem na Nové scéně ND v neděli 2. prosince.
 
Svou účast potvrdilo již 90 soutěžících z řad profesionálních tanečníků a posluchačů odborných tanečních škol z České republiky, Slovenska, Belgie, Ruska, Polska, Ukrajiny, Rumunska, Itálie, Austrálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Srbska, Francie a Japonska. Přihlášených je 65 účastníků v kategorii Junior a 26 v kategorii Senior. K věhlasu soutěže přispívá i porota – do čela zasedne slavný krajan: tanečník a choreograf Ivan Liška, umělecký ředitel Bavorského státního baletu Mnichov, dále Cyril Atanassoff, emeritní étoile a profesor Pařížské opery, Vasilij Medveděv, choreograf, pedagog a zakladatel Mezinárodního baletního festivalu Dance Open v Sankt Petěrburku, dále primabalerína baletu Národního divadla v Praze Tereza Podařilová a choreograf Mário Radačovský, umělecký šéf Baletu Bratislava.
 
Interpretační soutěže mají velký význam pro tanečníky i pro diváky. Tanečníkům dávají možnost konfrontace výsledků práce, v návaznosti pak možnost výměnných učebních pobytů a stáží, účasti na galakoncertech, nabídky do angažmá u nás i v zahraničí a pozvání na světové soutěže,“ vysvětluje ředitel soutěže Zdeněk Prokeš, „Milovníci tance zase během několika dnů mohou vidět práci velkého množství tanečníků a získat tak přehled o současném stavu baletního umění.
 
O tom, že na diváky organizátoři myslí stejně jako na účastníky, svědčí i příznivé ceny vstupného: na soutěžní kola se dostanou za 50.- - 100.-, na slavnostní vyhlášení a večer laureátů za 120.- - 270.- korun.
 
Letošní patnáctý ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR a SR mě vede k zamyšlení nad uplynulými 37 lety interpretačních soutěží v Československu, později v Česku a Slovensku a nyní s účastníky z dalších zemí, jichž jsem se již od II. ročníku všech aktivně zúčastnil, ať již jako soutěžící, organizátor či porotce,“ připomíná Z. Prokeš bohatou historii baletních soutěží u nás. „37 let v životě člověka je doba dospělosti, zralosti, pro tanečního umělce však znamená celý umělecký život, včetně následné kariéry. Jaká tedy byla umělecká dráha vítězů předchozích ročníků? Většina z nich se stala oporami našich baletních souborů, např. Marie &Slezingrová, Michaela Černá, Hana Vláčilová, Marie Hybešová, Nora Gallovičová, Soňa Zejdová, Tereza Podařilová, Natálie Turjanicová, Eva Horáková, Andrea Smejkalová, Jiří Horák, Ferdinand Holeva, Viktor Konvalinka, Jan Fousek, Karel Audy. Jiní šířili a šíří slávu československého baletu ve světě, např. Lubomír Kafka, Lenka Jarošíková, Antonín Michna, Mário Radačovský, Daria Klimentová, Barbora Kohoutková, Nina Poláková, Veronika Kornová, Roman Lazík, Lukáš Slavický, Tomáš Ottych, a další. Někteří se po významné taneční kariéře stali choreografickými či šéfovskými osobnostmi jako Jiří Kyselák, Libor Vaculík, Igor Vejsada nebo Vladimír Nečas. Nyní přivítáme na jevišti Nové scény ND další generaci tanečníků, která bude svými výkony v klasických i současných choreografiích usilovat o přízeň poroty i diváků.
 
Program:
29. 11. 18.00 hod.: I. kolo kategorie A – Senior – Nová scéna ND
30. 11. 17.00 hod.: I. kolo kategorie B – Junior – Nová scéna ND
1. 12. 18.00 hod.: II. kolo obě kategorie – Nová scéna ND
2. 12. 18.00 hod.: Slavnostní vyhlášení výsledků a Večer laureátů – Nová scéna ND


Vstupenky v ceně od 50,- do 270,- Kč (29., 30. 11., 1. 12.: 50,- – 100,-; 2. 12.: 120,- – 270,-) jsou k dostání v pokladnách ND (Provozní budova ND, Ostrovní 1, Praha 1; Nová scéna, Národní 4, Praha 1; Kolowratský palác, Ovocný trh 6, Praha 1; Státní opera, Wilsonova 4, Praha 1); on-line rezervace: www.narodni-divadlo.cz nebo www.novascena.cz

Informace o vstupenkách na tel. 224 931 482

 
Soutěž pořádá Taneční sdružení ČR pořádá ve spolupráci s Českým centrem I.T.I. – UNESCO pod záštitou ministryně kultury Mgr. Aleny Hanákové a Hlavního města Prahy za finančního přispění Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, firmy Grishko, Nadace Český literární fond, Nadace Život umělce a Odborové asociace divadelníků.
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0245 s