Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 17.2.2020, svátek má Miloslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 500
Registrovaní čtenáři: 506
Publikovaných článků: 12815
Komentářů: 11055


MěřeníO naději a víře

22.12.2012   Petr Šafránek   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Budou Vánoce a nový rok a vede mne to k úvahám o víře a naději.

O NADĚJI A VÍŘE
   Budou boží vánoční svátky a běží nám adventní čas. Mnoho lidí je i v této době bohužel ve špatné situaci osobní, zdravotní nebo finanční. Přejme jim, ať se jejich situace zlepší a ať je neopouští naděje a víra. Hodně při tom záleží na nás, lidech kolem nich. Na rodině a na přátelích. Dáváme naději, soucítíme s nimi. Pomozme, když můžeme. Radou je krásný citát Johanna Wolfganga Goetheho: „Vždy je lepší doufat, než si zoufat.“
   Zatímco ateisté doufají v přízeň osudu, ve vědu či v lidský slib, naděje věřícího člověka je založena na Bohu. Moderní člověk je svědkem pádu mnoha mýtů a idolů, v něž věřil. Dovolím si poznamenat, že zejména v Čechách jednoznačně vítězí materialistický světový názor. Mne osobně po pádu povinného železného brnění našich myslí a v záplavě nových informací ze západního světa velmi překvapilo, kolik nositelů Nobelových cen (významných politiků, vědců a umělců) věří v Boha a v jeho stvoření světa. Je volbou každého z nás, k čemu se přikloníme. Já jsem věřící, nejsem ani katolík, žid, buddhista, hinduista či muslim. Ze všeho si beru, co mne pozvedá. Věřím ve vyšší vůli, proti které jsme my, lidé, směšní. Neumím ji pojmenovat. Jen si myslím, že člověk by se měl v té víře snažit být lepším a ke všemu přistupovat s láskou a nadhledem (podle Jeana Maraise s láskou ke všemu a ke všem). Být morální, slušný a ochotný pomoci. Důležitá věc je věřit sami sobě. Pak můžete věřit i ostatním. A ať věříte v cokoliv, nenechte si víru vzít.
    Myslím, že Mojžíšovo desatero, předepsané Izraelitům, není marné. Doufám, že není mrtvé. Zopakujte si je, prosím, a zvažte, zda je na něm vůbec něco špatného. Je samozřejmě náročné je dodržovat. Stačí, když třeba uvedu: Nepokradeš! Myslím si, právě teď se usmějete při představě, jak se u nás krade. Při rozporu názoru mladých a „starých“ mi jemně zní v hlavě: „Cti otce svého a matku svou!“ Možná jsem blázen, ale co je na tom špatného?
   Věnujme se Vánocům, novému roku a zimě. Pro nás, tzv. obyčejné či řadové občany jsou krásné. Kouzelné a pohádkové. Svátky radosti dětí u stromečků. Svátky lásky, přátelství a vzpomínek. Pro děti čas sněhu a her. Nejen čas oslav narození spasitele. Bylo by skvělé, kdyby se narodil v dnešní době. Jenže, co by jej čekalo? Nebyl by pro mocné opět nechtěné dítě? Za koho by se obětoval? Vím jen naprosto jistě, že třicet stříbrných by dnes bylo pro udavače hodně málo.
  
Přeji vám krásné vánoční svátky s nadílkou lásky, štěstí a zdraví a také dobrý a pohodový rok 2013. Vám i vašim blízkým a přátelům.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.243 s