Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13213
Komentářů: 11302


Měření155 let záchranky: Podívejte se, jakým prošla vývojem

21.01.2013   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

155 je nejenom výročí vzniku organizace, která za dobu svojí existence zachránila desetitisíce životů, je to i telefonní číslo, na které zavoláme vždy, když potřebujeme pomoc. Výstava v Galerii Harfa přiblíží nejdůležitější milníky vzniku a působení Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, ukáže řadu historických i současných fotografií a nejrůznější exponáty včetně zdravotnického vybavení.

Výstava potrvá do 14. února 2013. Vstup je zdarma a otvírací doba kopíruje otvírací dobu nákupního centra Galerie Harfa.
Počátky profesionální péče o nemocné sahají až na konec 18. století, kdy byla v Praze u příležitosti korunovační slavnosti Františka II. v roce 1792 zřízena mobilní stanoviště lékařů, ranhojičů a porodních bab. O šest let později byla založena první záchranná služba s názvem Humanitní společnost pro záchranu zdánlivě mrtvých a v náhlé nebezpečí smrti se ocitnuvších. V roce 1857 byl ustaven na základě doporučení barona Päumanna, tehdejšího ředitele c. k. Policie pražské, Pražský dobrovolný sbor ochranný. Ten čítal 36 dobrovolníků nejrůznějších profesí, ale pouze 3 z nich byli zdravotníci. Stanovy Sboru popisovaly, ve kterých případech jeho členové zasáhnou. Kromě pomoci při úrazech a nehodách to byly zejména požáry, povodně, ale stanovy počítaly i s pomocí v případě války.

Účinná pomoc zraněným, kterou Sbor potvrdil při řadě úspěšných záchranných akcí, mu zajistila obrovský věhlas. To vedlo k zájmu založit si podobné organizace i v jiných městech rakouského mocnářství, například v Opavě, Olomouci, Lvově a mnoha dalších. V průběhu let se Sbor několikrát stěhoval. První oficiální sídlo měli záchranáři v roce 1890 v dolní části Václavského náměstí, krátce poté, v roce 1891, se stěhovali do Spálené ulice, pak do Havlíčkovy ulice a v roce 1911 do staré mincovny na Staroměstském náměstí. Při bombardování v květnu 1945 byla tato budova zničena a záchranáři se opět stěhovali, tentokrát do prostor v ulici Dukelských hrdinů, kde působí jedno ze stanovišť Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy dodnes. Toto místo je známé i z televizního seriálu Sanitka, který ukazoval těžkou práci záchranářů a peripetie záchranné služby v její novodobé historii.

19. prosince 1949 se ze Sboru stává Záchranná služba Praha a spadá pod správu Ústředního národního výboru Prahy. V průběhu let se záchranná služba vyvinula v samostatnou profesionálně odbornou organizaci, která po určitou dobu dokonce disponovala vlastním lůžkovým resuscitačním oddělením v nemocnici Na Strahově.

Rok 1987 byl pro pražskou záchranku přelomový hned ze dvou důvodů. Na ruzyňském letišti byl zahájen provoz prvního stanoviště letecké záchranné služby v tehdejším Československu. V témže roce byl také zahájen provoz záchranné služby systémem tzv. rendez-vous, kdy lékař vyráží na místo nehody rychlým osobním vozem a pomalejší a často vzdálenější sanitka přijíždí v případě potřeby za ním.

V roce 1999 dochází po několika desítkách let ke stěhování z budovy v ulici Dukelských hrdinů do nových prostor v Korunní ulici na Vinohradech, kde se rovněž nachází nový moderní dispečink, díky kterému je potřebná pomoc vyslána ještě efektivněji, než tomu bylo dříve.

„Věřím, že historie a zajímavé exponáty návštěvníky výstavy zaujmou a že ocení náročnou práci těch, kteří den co den zachraňují lidské životy. Na konec ledna připravujeme ještě praktickou ukázku toho, jak může každý z nás přispět k záchraně lidského života,“ říká Martina Tlustá, marketingová koordinátorka Galerie Harfa.
  


Zdroj: www.galerieharfa.cz

Ikonka: wikipedia


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.05 s