Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníGALLIPOLI - Tv tip - Australští vojáci v 1. světové válce

25.01.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rok 1915. Tehdejší první lord britské admirality, jímž nebyl nikdo jiný než Winston Churchill, připraví akci, jejímž cílem bylo vyřadit z války Turecko tím, že Britové ovládnou strategicky důležité úžiny Dardanely a Bospor a získají tím přístup do Černého moře.

Zájmy britské vlasti má zajistit expediční sbor, složený z vojáků pěti spojeneckých zemí, který je vysazen na ostrově Gallipoli, ohraničujícím strategickou dardanelskou úžinu. Málo známá historie ožívá ve filmu předního australského režiséra Petera Weira z roku 1981.

Peter Weir (slavný již předchozím filmem Piknik na Hanging Rock a později třeba Zelenou kartou či Truman Show) vypráví o skupince mladých australských chlapců, skoro ještě kluků, kteří se nechají zlákat naivními představami "čestného vojenského zápolení". Před nimi je útěk z nudy domova, vojenská kariéra a také je láká dobrodružství. Tito dobrovolníci projdou složitým výcvikem v Egyptě a hned se, jako nezkušení nováčci, ocitnou přímo v krvavém gallipolském bojišti. Jejich rytířské ideálly berou ihned za své a oni poznávají skutečnou tvář války, která se vzhledem k neústupnosti anglických důstojníků stala nesmyslnými jatkami v nichž položilo život tisíce vojáků.

Ústředními postavami příběhu jsou dva přátelé a zároveň soupeři na běžecké dráze Archie a Frank (Mark Lee a dnes slavný Mel Gibson). K nim se přidávají kamarádi, soupeřící spolu třeba v jízdě na koni či v boxu. Ti všichni podlehli ošidné touze po dobrodružství a hrdinských činech, rádi by oživili své chlapecké sny o "hře na vojáky." Weir postavil příběh na kontrastu mezi úvodní idylickou částí života v Austrálii a drsností válečného masakru. Film spolkl značné finanční náklady a režisér jej dlouho připravoval. Výsledek překvapil precizností a velkorysostí, s níž je historická akce zobrazena a také tím, že velice zdařile se podařilo prokreslit charaktery skupinky hlavních postav. Tím, že scénář vychází ze skutečné historické události, získává film další rozměr. Dodnes patří k nejpůsobivějším protiválečným snímkům o čemž svědčí jak úspěch u diváků tak i 9 australských filmových cen.

Pro citlivé diváky je nutno připomenout, že pasáže z dardanelské fronty tvoří jen malou, závěrečnou část filmu. Je tak dost času na psychologii jednotlivých chlapců i na ukázání scenérií včetně vyprahlého a pro nás tak vzdáleného australského vnitrozemí (pozoruhodná kamera Russella Boyda).

Pro historicky založené čtenáře je ještě možno připomenout, že invaze byla nedostatečně připravena a chyběl jí moment překvapení. Podceňovaní Turci dobře využili skalnatý terén a vytvořili v něm prakticky nedobytné opevnění. Téměř púlroční boj se nakonec ukázal jako zbytečný. Byl to neúspěch, který měl pro Dohodu v oblasti Balkánu velmi citelné politické a vojenské důsledky a ovlivnil celý další průběh války. Ačkoli právě australští a novozélandští vojáci bojovali v srpnové ofenzívě s nevídaným hrdinstvím proti turecké přesile, neschopností anglického generála byla jejich oběť promarněna. Gallipoli se stalo ve vzdálené Austrálii národní legendou a mj. přispělo i k uvolnění těsných svazků s britskou metropolí.
Foto: gallipoliexperience.com, theblurd.com.au

**********************************************************
GALLIPOLI)
Austrálie 1981, režie Peter Weir,
uvidíte ve středu 30. ledna od 23,20 hodin na ČT1

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0399 s