Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníNa pomník zabitým cyklistům se za týden sešlo 150 tisíc. Přispěje i primátor

02.02.2013   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Za pouhý týden od vyhlášení veřejné sbírky se na transparentním účtu iniciativy Auto*mat shromáždilo přes sto padesát tisíc korun. Lidé skládají peníze na pomník zakladateli cyklistického hnutí Janu Bouchalovi a dalším cyklistům, která v Praze srazila auta.

Do celkové částky dvou set tisíc, která je potřebná na nákup materiálu a výrobu pomníku, tak už mnoho nechybí. Finanční příspěvek přislíbil i pražský primátor Bohuslav Svoboda.
 
„Děkujeme všem lidem, kdo na pomník Janu Bouchalovi a dalším zabitým cyklistům přispěli. Jsme ohromeni rychlostí, s jakou na bankovním účtu přibývají peníze,“ řekla Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat. Podle ní dosud není jasná přesná cena díla, a sbírka proto stále pokračuje. „Pokud bychom vybrali více peněz, než kolik bude pomník skutečně stát, část peněz vrátíme dárcům, nebo je s jejich souhlasem využijeme k jinému účelu,“ dodala Vohryzková.
 
Unikátní pomník zabitým cyklistům vyroste ještě letos na nábřeží Kapitána Jaroše, kde bezohledný řidič před šesti lety smrtelně zabil propagátora městské cyklistiky Jana Bouchala. Dílo známého sochaře Krištofa Kintery nazvané „Bike to Heaven“ bude tvořit stříbrná lampa pouličního osvětlení, po níž jede vzhůru bicykl. Světla i jízdní kolo se budou ve větru pomalu otáčet.
 
„Pomník bude připomínat nejen propagátora městské cyklistiky Jana Bouchala, který zde zahynul, ale všechny cyklisty zemřelé v pražských ulicích. Bude smutnou výstrahou pro případné další zmařené životy," uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda. „Protože bych měl jako primátor jít příkladem, na pomník sám přispěji. Rozdíl mezi vyměřenou částkou za pokutu mé chyby v majetkovém přiznání a maximem, které mohu dostat, a které činí 50 tisíc korun, pošlu sbírkám na cyklistický pomník Jana Bouchala a Centra Paraple,“ uvedl primátor.
 
Sloup k výrobě pomníku darovala Kooperativa Uhlířské Janovice. Kolo věnoval Bajkazyl, bezplatně je opískovala firma &Stěrba a instalaci provede zdarma Eltodo. Také sochař Krištof Kintera pracuje bez nároku na honorář. K úhradě materiálu, postříbření sloupu, jeho dopravy do Prahy a produkčních nákladů potřebuje Auto*Mat sehnat zhruba dvě stě tisíc korun.
 
Veřejná sbírka na pomník Janu Pupovi Bouchalovi (1975 - 2006) a všem cyklistům, kteří zemřeli v pražských ulicích. Číslo transparentního účtu: 2100063331/2010.
 
 
Podrobnosti o pomníku Bike to Heaven:
http://www.auto-mat.cz/2013/01/pupuv-pomnik-jiz-na-jare-podporite-jeho-vznik
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0431 s