Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 28.5.2022, svátek má Vilém 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníChystá se demonstrace proti likvidaci živé kultury

13.02.2013   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ve čtvrtek 14. února v 16 hodin se sejdou stovky lidí z celé České republiky před Ministerstvem kultury ČR na Maltézském náměstí v Praze, aby demonstrovaly proti nezodpovědnému vedení resortu a především proti likvidačním škrtům, které mají zasáhnout oblast grantů na tzv. živou kulturu.

Situace mezi uměleckou obcí eskaluje od doby, kdy vyšlo najevo, že už tak nízká částka vyčleněná v uplynulých letech na granty pro živé umění má klesnout v letošním roce 2013 o dalších cca 100 milionů. Tento zásah lze označit za totální likvidaci celé živé kultury. Hlavními viníky této kritické situace jsou podle zástupců pořádající iniciativy Zachraňte kulturu 2013 ministryně Alena Hanáková a především pak její ekonomický náměstek Martin Sankot, oba z TOP09. „Ministerstvo má vyšší rozpočet než loni, přesto někdo neodpovědně rozpočet sestavil tak, že dojde k likvidaci důležitých mezinárodně uznávaných projektů, festivalů, časopisů a k nenávratným škodám ve všech uměleckých oborech,“ uvádí zástupce iniciativy Adam Borzič. Zástupci iniciativy vzniklou situaci vnímají jako zásadní manažerské i politické pochybení a jako projev nekompetentnosti současného vedení ministerstva.
 
Projekty tzv. živé kultury zahrnují nezávislá divadelní a taneční představení, výstavy
výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení, literární festivaly a mnohé další aktivity. Peníze na tyto projekty jsou rozdělovány v otevřených grantových soutěžích pomocí odborných grémií.
Ministerstvo kultury ve snaze odvrátit protest umělců vyvěsilo minulý týden na svých webových stránkách informaci, že k navýšení prostředků na granty dojde – neuvedlo však žádnou částku.
 
Demonstrace podle organizátorů proběhne za každých okolností. „Chceme upozornit na dlouhá léta opomíjenou oblast živého umění a jeho permanentní podfinancování od roku 2008. Proto má demonstrace smysl,“ dodává zástupce iniciativy Adam Borzič. Právě částka srovnatelná s finanční podporou živé kultury v roce 2008 je pro členy iniciativy sumou, na niž požadují letošní granty navýšit.
 
Iniciativa Zachraňte kulturu 2013 zároveň otevřeně vyjadřuje podporu ostatním odvětvím, na nichž se v posledních letech neblaze podepisují nekompetentní škrty současné vlády – ve školství, vědě, zdravotnictví a v sociální politice.
 
Účast na demonstraci už přislíbilo mnoho zástupců kulturních organizací ze všech regionů České republiky. Petici Zachraňte kulturu 2013 podepsalo během týdne více než čtyři tisíce lidí a organizátoři už dostávají podpůrné reakce od sítí a organizací ze zahraničí.
 
 
Tiskový kontakt:
mluvčí iniciativy Zachraňte kulturu 2013: Jan Bělíček


foto: wikipedia


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0432 s