Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 5.6.2020, svátek má Dobroslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12878
Komentářů: 11080


MěřeníKonec jedné vlády v Čechách

28.06.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Malinko ve stínu fotbalového Eura v Portugalsku se ocitla sobotní rezignace Vladimíra Špidly na post předsedy vlády a současně i předsedy ČSSD.

Konec jedné vlády v Čechách

Malinko ve stínu fotbalového Eura v Portugalsku se ocitla sobotní rezignace Vladimíra Špidly na post předsedy vlády a současně i předsedy ČSSD a následná demise celého vládního kabinetu.
Reakce veřejnosti jsou samozřejmě různé a ne příliš vyhraněné i díky neúnosné pestrosti politického spektra v současném Česku.
Nejedná se o první a ani zdaleka poslední neúspěch vládnoucí strany v naší republice. Nějakou dobu ještě potrvá, než bude politická situace více stabilizovaná a současně se sníží roztříštěnost politických směrů. Stačí si vzpomenout na balík volebních lístků při nedávných volbách do Evropského parlamentu, kde se objevily strany nejrůznějšího charakteru, ale současně i někdy trochu bizarních názvů i programů a je i možné, že se tato skutečnost podepsala kromě jiných příčin na mizivé účasti voličů.
Ve zprávách radia Impuls k pádu vlády zazněla poznámka, že KSČM vyčkává co bude dál a ODS preferuje razantní řešení situace formou úřednické vlády směřující k předčasným volbám. Nezdá se mi, že by komunisté příliš vyčkávali. Naopak, slibují možnou podporu menšinové vládě. Mezi řádky tohoto prohlášení cítím chytře promyšlený tah, kalkulující s co nejrychlejším sestavením vlády nové a jejím následným pádem, dokud trvají nízké preference ČSSD a než veřejnost a politici trochu pozapomenou na dosavadní „úspěchy“ právě padnuvší vlády. Tím by se KSČM dostala ještě více na výsluní zájmu voličů. Domnívám se, že ani vláda sestavená panem Grossem nebude schopna vyrovnat se s chybami vlády předcházející a tyto chyby napravit právě proto, že se jedná stále o jednu stranu – ČSSD. Případný druhý neúspěch vlády ČSSD zlomí vaz celé této straně a poznámka pana Grosse, že se strana sobotním jednáním odrazila ode dna se mi zdá poněkud předčasná a příliš optimistická.
ODS by naopak uvítala ještě razantnější řešení předčasnými volbami vědoma si svých současných vysokých preferencí a velice pravděpodobného úspěchu v těchto volbách. Nejsem si však jist, že má ODS pro takový případ připraveno vhodné a hlavně systémové řešení problémů, které se v naší zemi nahromadily od roku 1989 a na kterých se i ona částečně podílí. Navíc nechápu co je na takovém způsobu předčasného, když sám předseda ODS pan Topolánek odhaduje možný termín těchto předčasných voleb na polovinu příštího roku.
Přestože pohled široké veřejnosti na současnou politickou situaci je v poslední době spíše skeptický zacházející až do lhostejnosti, chci upozornit na to, že jak bude vyřešena současná vládní krize je víc než důležité už vzhledem k nebezpečně sílícímu vlivu KSČM.

Na závěr bych chtěl otevřít diskuzi k návrhu systémového řešení do budoucna. Tady je návrh:
Výrazně až drasticky ztížit podmínky pro registraci politických stran nových, ale i těch současných a co nejvíce ztížit možnost jejich působení v Parlamentu ČR. Spolu s tím zajistit snížení roztříštěnosti politického spektra, kde se jednotlivé strany liší ve svých cílech a prohlášeních často jen nepatrně. Za ideální považuji tři aktivní, tj.parlamentní strany a výhledově do budoucna pouze dvě strany podílející se na aktivní činnosti.


Zdůrazňuji předem, že nebudu reagovat na komentáře typu „jsou to stejně všechno zločinci“ – „je úplně jedno, kdo tam je“ – „stejně se nic nezmění“ – „politika je svinstvo a podvod“ a jim podobné.


Praha 27.června 2004Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Filip - 28.6.2004 - 21:29

Návrh se mi líbí. Ale bohužel je asi u nás neprůchozí, co jsme si zvolili, to tam máme. V demokracii je ( málem se mi chce říct bohužel) vláda zrcadlem národa a to u nás nyní znamená dva roky Špidlilendu a zhruba 16% pro stranu, která zde po čtyřicet let budovala násilnickou totalitu. Špidlův malý pokus o socialismus je snad zažehnán, ale co bude dál je asi ve hvězdách. Citáty na konci článku jsou naprosto přesné, ovšem myslím že nepramení z nějaké frustrace, ale spíš z omezenosti, na kterou narážím na každém kroku.

Od: Markéta - 29.6.2004 - 7:36

Ano, omezenost voličů, to je přesně to, co trápí naši polickou (nebo spíš voličskou) scénu. Některé články a komentáře k právě probíhajícímu dění v ČR (např. neviditelný pes, idnes) jsou toho jasným důkazem. Z tohoto důvodu je bohužel téměř nemožné vytvořit v tomto státě alespoň částečně vyvážený stav politického ovzduší. Sice to je nesmyslné řešení, ale spíš než vyměnit polické strany bychom potřebovali vyměnit voliče. (alespoň ty, kteří nedokáží odpovědět na otázku,jaký je rozdíl mezi premiérem a předsedou vlády)
komentáře, které uvádíš v posledním odstavci článku, jsou bohužel typickými reakcemi právě takových málo chytrých voličů.

Od: Zdeněk Pilný - 29.6.2004 - 7:51

Markéta i Filip mají bohužel pravdu. Voliče opravdu vyměnit nelze a zdá se tedy, že se ještě nějakou dobu naše republika bude potácet v bludném kruhu.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0728 s