Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníDánové, kteří udělali díru do světa

05.05.2013   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Květnové EuroConnections přivítají v Paláci Akropolis dánskou indierockovou instituci jménem Efterklang. Stálice evropské nezávislé scény už dvanáct let baví fanoušky nahrávkami, které jsou zvukově ambiciózní, vrstevnatě epické i písničkářsky intimní.

Do Prahy přijedou 16. května představit loňskou novinku Piramida, na níž propojují indie pop s moderní klasikou. Českým zástupcem bude na večírku v Paláci Akropolis koncertní podoba projektu Piano Mikoláše Růžičky, polovina Republic of Two. Jeho sólový projekt míchá rozjímavou elektroniku s intimním indie-folkem a eponymní debutové album patřilo mezi nejlepší debuty roku 2012.
 
Málokterá kapela z evropského kontinentu dokázala za posledních deset let udělat takovou díru do světa jako dánští Efterklang. Jejich originální mix epického indierocku, kapesní elektroniky a folkového písničkářství z nich udělal stálici globální nezávislé scény a každou jejich desku doprovází velká očekávání. Jádro kapely ve složení Casper Clausen (zpěv), Mads Brauer (elektronika) a Rasmus Stolberg (baskytara) spojuje společně prožité idylické dětství na dánském ostrůvku Als nedaleko německých hranic a svojí kouzelně naivní hudbou jako kdyby se Efterklang snažili se do těchto časů vrátit. Kvůli kariéře se trio na začátku tisíciletí odstěhovalo do Kodaně, kde založili kapelu, kterou pojmenovali podle dánského slova pro ozvěnu.
 
V roce 2004 vydali na značce The Leaf Label debut Tripper inspirovaný post-rockem a glitchovou elektronikou. Následné album Parades (2007) už z nich udělalo hvězdy nezávislé scény - deska se umístila ve výročních žebříčcích britských časopisů Mojo nebo Clash a doma v Dánsku za ně posbírali všechny důležité hudební ceny. Magic Chairs z roku 2010 vyšlo v péči legendární značky 4AD a ohlásilo nenápadný stylový přesun do indiepopových pozic - Efterklang ubrali na experimentech a přidali na výrazných melodiích. Loňské Piramida je ambiciózní zvuková skulptura pojmenovaná po opuštěném těžařském městě za polárním kruhem. V srpnu 2011 strávili Casper Clausen, Mads Brauer a Rasmus Stolberg devět dní v dnes již opuštěné ruské osadě Pyramide na &Spicberských ostrovech. Toto bývalé hornické městečko zanechané v roce 1998 svému vlastnímu osudu se stalo hlavním zdrojem inspirace. Na natáčení se podíleli osobnosti současné post-klasické hudby Peter Broderick či Nils Frahm, ale i orchestr a sedmdesátičlenný dívčí sbor.
 
Efterklang se v Paláci Akropolis představí v rozšířené šestičlenné podobě, se kterou v únoru a březnu objíždí Severní Ameriku. Důstojným českým partnerem jim bude projekt Piano, za nímž stojí hudebník a výtvarník Mikoláš Růžička známý hlavně z dua Republic of Two (Anděl za objev roku 2010). Mikoláš má za sebou ale také spolupráci na deskách Jana Buriana či projekt Ghostmother nebo hudbu k řadě tanečních a divadelních performancí. Jak už napovídá název, jeho eponymní sólovce dominuje zvuk klavíru, ale Růžička na desce také prodlužuje estetiku ztišeného písničkářství domovské kapely až kamsi směrem k jazzem načichlému ambientu.
 
Více informací a audio ukázky:
 
http://www.efterklang.net
https://soundcloud.com/mikol-r-i-ka

 
 
www.palacakropolis.cz
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0294 s