Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníPatrik Hábl – Transformace krajiny

18.05.2013   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Centrum současného umění DOX představuje samostatnou výstavu vítěze projektu „Salon umění – malba“, který v centru DOX proběhl v roce 2012. Jeden z nejvýraznějších malířů mladší generace Patrik Hábl dává ve výstavě Transformace krajiny nahlédnout do své nejnovější tvorby abstraktních krajin, oscilujících na pomezí malby a grafiky.

Výstava Transformace krajiny je vyvrcholením projektu „Salon umění“, který v centru DOX proběhl na jaře 2012. Projekt, který principem otevřené účasti i koncepcí instalace navazoval na tradici pařížských salonů 18. a 19. století, vznikl na základě otevřené výzvy adresované nejen umělcům, ale i široké veřejnosti a  způsobil tak rozruch především mezi uměleckými kritiky a odbornou veřejností.  
Do otevřené výzvy centra DOX se přihlásilo 535 účastníků s celkem 1132 díly. Cenu návštěvníků výstavy za nejlepší práci a možnost samostatné prezentace získal právě Patrik Hábl, který z celkového počtu 2670 hlasů získal 252 hlasů.
Ve třech patrech výstavního prostoru Věže v centru DOX Patrik Hábl představuje svoji nedávnou tvorbu, jejímž hlavním tématem je krajina. Autor dlouhodobě řeší souvislosti mezi krajinou vnější a jejím odrazem v našem vnitřním světě: „Dnes nás krajina nezajímá, protože v ní nežijeme a neprocházíme jí. Žijeme v globalizované době plné obchodních center a silničních obchvatů a netušíme, že se začíná něco dít i s naší vnitřní krajinou; nevíme, kdo jsme.“
 
Stěžejním dílem výstavy je site-specific projekt - velkoformátový obraz (180m2) vytvořený neštětcovou technikou, který Patrik Hábl umístil do posledního patra Věže a celý prostor nazval „Kaple“.  Využívá zde meditativního až téměř duchovního  charakteru svých abstraktních maleb, který skvěle vynikl v jeho nedávné intervenci v sakrálním prostoru pražského kostela Nejsvětějšího Salvátora. Háblovy obrazy zde na čtyřicet dní předvelikonočního půstu nahradily chrámové obrazy a jedinečným způsobem organicky splynuly s chrámovou výzdobou.
 
Na zbývajících patrech výstavního prostoru jsou k vidění autorovy abstraktní krajiny - monotypové svitky evokující japonské dřevoryty z přelomu 19. a 20. století a také projekt nazvaný „Koncept originality“ odkazující k problému originálu, kopie díla a práv duševního vlastnictví. Během účasti na mezinárodním bienále v Pekingu v roce 2010 Patrik Hábl oslovil šest umělců z Číny, Brazílie, Indie, Afriky a Ameriky, vybral jedno ze svých děl, zadal jim technické parametry a požádal je o vytvoření kopie. Návštěvníci výstavy mají v centru DOX možnost zhlédnout originál i všech šest reprodukcí. Mají za úkol poznat originál od kopií a uhodnout, odkud jednotlivé reprodukce pocházejí. Výstava je pro veřejnost otevřena do 1. 7. 2013.

Patrik Hábl (*1975) vystudoval malbu u profesora Pavla Nešlehy na pražské V&SUP, kde v současnosti pedagogicky působí. Experimentální grafice se věnoval pod vedením profesora Vladimíra Kokolii na Akademii výtvarných umění, Praha. Je laureátem Europol Art Award a Waldesovy ceny. Žije a pracuje v Praze.
 
 

Doprovodný program:
19. 5. 2013 od 14.00 hodin – Komentovaná prohlídka s umělcem
 
1. 6. 2013 od 14.00 hodin – Vem tátu do DOXu!

DOX Centre for Contemporary Art
Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Otevírací doba: Po 10–18, Út zavřeno, St–Pá 11–19, So–Ne 10–18.  Prostory centra DOX jsou bezbariérové.

Zdroj: DOX Centre for Contemporary Art (www.dox.cz)Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0198 s