Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.12.2023, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13622
Komentářů: 11402


MěřeníNEŽ FILM PROMLUVIL – Kateřina Boušová

30.05.2013   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vzrušující výlet do počátků české kinematografie nabízí nejnovější publikace nakladatelství XYZ.

  Reprezentačně vypravená kniha se podrobně zabývá němou érou české kinematografie. Od prvních kinematografů – „edisonovského“, který promítal poprvé v hotelu U černého koně Na Příkopě 18. října 1896 a konkurenčního „lumierovského“, který měl pět dnů zpoždění a uchýlil se do hotelu U Saského dvora v Hybernské ulici, se postupně čtenář dostane k prvním českým pokusům o natáčení filmu a k prvním filmovým společnostem.
 
Začátky českého filmu jsou poměrně dobře známy a jména architekta Kříženeckého či Ponrepova biografu zná čtenář jistě ze střihových filmů, publikací i románu Adolfa Branalda MY OD FILMU. O deset let se však situace začíná poměrně komplikovat a osamělé fandovské pokusy o natáčení vrcholí vznikem filmových společností - nejprve a.s. KINOFA pak hned ILLUSION, ASUM, pak už LUCERNA FILM a po první světové válce už těch společností kvapem přibylo.
 
Autorka poměrně podrobně zaznamenává celou hektickou dobu včetně stavby ateliérů a růstu výrazných osobností, jejichž jména bude čtenář znát již z filmových děl zvukových, např. Karel Lamač, Vladimír Slavínský, Josef Rovenský, Svatopluk Innemann, Václav Bínovec či Gustav Machatý. Zásluhou publikace je prezentace jejich děl němých, které – až na výjimky jako Machatého EROTIKON, který se v dodatečně ozvučené a rekonstruované kopii dostal nedávno do sítě českých filmových klubů – v drtivé většině nemůže dnešní divák znát. Zvuk prostě ovládl kinematografii a k vrcholům němé éry (snad s výjimkou amerických grotesek) se nelze v kinech (ani v televizi) dostat. Spolu s režiséry dostávají svůj prostor i herecké osobnosti od Josefa &Svába Malostranského přes Andulu Sedláčkovou, Suzanne Marwille, Theodora Pištěka až po Anny Ondrákovou.
 
První část knihy se věnuje především vzniku filmových společností, některým významným osobnostem a přináší dobové recenze vzniklých filmů. Méně už se rozvádí jednotlivé filmy – už proto, že řada prvních snímků se nedochovala a jak autorka uvádí „o mnohých filmech se nezachovaly ani žádné tiskové zprávy.“ Je dobře, že autorka uvádí ve výčtu i nedochovaná či ztracená díla.
 
Ve druhé části knihy nazvané SILNÁ ČTYŘKA V ČESKÉM FILMU se podrobně rozebírají osudy (osobní i filmové) herečky Anny Ondrákové, režiséra Karla Lamače, kameramana (či operatéra jak se tehdy říkalo) Otto Hellera a herce Theodora Pištěka, k nimž je připojen režisér Martin (Mac) Frič. Opět se na ně a na jejich dílo díváme prizmatem dobového tisku, což se odráží v další části knihy příznačně nazvané NAPSALI O NICH. Tady přibude např. herečka Suzanne Marwille (jíž je již v prvním díle věnována značná pozornost), režisér Josef Rovenský či jeden z prvních českých filmařů Alois Jalovec.
 
Třetí část knihy přináší rozhovory s některými osobnostmi pod názvem ŘEKLI O SOBĚ, dočtete se ZAJÍMAVOSTI Z FILMOVÉHO SVĚTA, nezapomene se na dobový humor NA PLACE BÝVALA LEGRACE. Pak jsou zařazeny výňatky z recenzí významného kritika Otakara &Storcha Mariena ( z nichž je již dříve hojně citováno), čtenářské dopisy a připojena je jako dodatek kapitola K HISTORII PRVNÍCH BIOGRAFŮ, kde kromě Prahy je zmíněno Brno, Liberec, Olomouc a Jihlava.
 
            Celá kniha je založena na podrobném prostudování dobového tisku, což je od autorky velký přínos. Byla to práce určitě dlouholetá a v takovém rozsahu je ojedinělá. Kateřina Boušová dějiny filmy (kromě vlastní literární a kritické práce) musela studovat velmi pečlivě a za svou práci se zaslouží uznání. Kniha je přesvědčivá ve výpovědích o tvůrcích či kinematografickém dění od počátku až do třicátých let. Dala by však najít některá jména, která by si zasloužila podrobnější rozvedení – např. bratři Deglové. Protože po dlouhé době jde v podstatě o třetí publikaci věnovanou němému českému filmu (těžko sehnatelná HISTORIE ČESKOSLOVENSKÉHO FILMU V OBRAZECH 1898-1930 Jaroslava Brože a Myrtila Frídy z roku 1959 a Dějiny československé kinematografie (1. díl) LUBO&SE BARTO&SKA vydaná roku 1979) čekal bych podrobnější rozvedení obsahu a vyznění alespoň špičkových filmů jako třeba STAVITEL CHRÁMU. Je vidět, že práce s dobovým tiskem v knihovnách a archivech je lehčí než „nakoukání“ filmů ve specializovaných projekcích. Což ale není výtka, ale spíše konstatování, že k podrobnému studiu naší němé kinematografie potřebujete zmíněné knihy všechny. A co je snad nejdůležitější – spolehnout se na dobový tisk je sice záslužné, ale problém může být v jeho výběru (názor kritiků nebývá shodný) a autorka jej nesmí ponechat bez vlastního názoru, korekce a doplnění dnešním kritickým pohledem.
 
            Vydání „dějin“ české němé kinematografie je záslužným činem nakladatelství XYZ. Kniha ve skvostné grafické úpravě obsahuje řadu fotografií a reprodukcí plakátů a může sloužit jako dárek pro ctitele filmu. Bohužel se opakuje nectnost několika publikací z poslední doby. Vzhledem k tomu, že ke knize se bude čtenář vracet, případně studovat některé její úseky a proto, že podle zvolené nesourodé koncepce se s řadou osobností a filmů setkáte opakovaně (jak v úvodní části tak v dalších dílech) by bylo nezbytné přidat rejstřík (jak jmenný tak věcný). Bez něho je orientace v knize složitá.
 
******************************************
Kateřina Boušová: NEŽ FILM PROMLUVIL
(Němý film 1896-1930)
Vydalo v grafické úpravě Romana Křivánka
a obálkou Zdeňka Mareše nakladatelství XYZ, s.r.o.,
v Praze roku 2012.
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0413 s