Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníMimořádný koncert ve svatovítské katedrále Defiant Requiem: Verdi v Terezíně

04.06.2013   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Katedrálou sv. Víta na Pražském hradě se 6. června od 20 hodin rozezní vznešené Verdiho melodie. Koncert Defiant Requiem: Verdi v Terezíně je vzpomínkou na uvedení Verdiho Requiem v terezínském ghettu během 2. světové války.

Skladbu tehdy pod vedením dirigenta Rafaela Schächtera nastudovali židovští hudebníci, sbor a sólisté, kteří byli v tomto ghettu internováni, a prostřednictvím nadpozemské hudby se nacistům symbolicky postavili na odpor. Pod taktovkou maestra Murryho Sidlina zahraje Pražský symfonický orchestr. Sólisty Jitku Burgetovou (soprán), Veroniku Hajnovou (mezzosoprán), Stevena Tharpa (tenor) a Romana Vocela (bas) doprovodí Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasileka a Kühnův smíšený sbor vedený Markem Vorlíčkem. Součástí více než dvouhodinového monumentálního koncertu budou filmové sekvence připomínající každodenní život v terezínském ghettu a doprovodné slovo Murryho Sidlina (překlad do češtiny je zajištěn).
Konání koncertu Defiant Requiem: Verdi v Terezíně ve svatovítské katedrále je výsledkem iniciativy kardinála Dominika Duky a spolupráce pražské Židovské obce, Kanceláře prezidenta republiky, Arcibiskupství pražského, Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze a Správy Pražského hradu. Kromě mimořádného hudebního zážitku jde tedy také o zajímavé setkání různých náboženských kultur.

Hudební událost provází premiérové uvedení dokumentu Defiant Requiem (výroba Partisan Pictures) v České republice – 7. června ve 13 hodin v kinosále v Muzeu ghetta v Terezíně a 9. června v Praze. Režisér Doug Shultz v působivém dokumentu zachytil znovuuvedení Verdiho Requiem v terezínském ghettu. Ve filmu vystupují přímí pamětníci, objeví se originální animace, zazní nádherné chorály. Produkční stránku koncertu i projekce filmu Defiant Requiem zajišťuje společnost Milk and Honey Films.

Připraveny jsou také další akce věnované památce obětí holocaustu. Na nádraží Praha Bubny, v prostorách někdejšího Radiotrhu (před dnešním Parkhotelem), v místech, kde se registrovaly transporty Židů před cestou do koncentračního tábora, se od 4. do 20. června uskuteční výstava Kaddish. Součástí výstavy budou nejrůznější kulturní akce.

Pozoruhodný příběh uvedení Verdiho Requiem v terezínském ghettu  stopadesátičlenným sborem jeho obyvatel před několika lety zaujal známého a respektovaného dirigenta, pedagoga a uměleckého inovátora Murryho Sidlina v knize o hudbě holocaustu. Rozhodl se hledat odpověď na otázku, proč se židovští hudebníci, zpěváci a dirigent rozhodli právě pro katolickou mši? Po dlouhém pátrání se mu podařilo najít přeživší aktéry této události. V Bostonu objevil Edgara Krasu, člena souboru a spolubydlícího dirigenta Rafaela Schächtera z Terezína. Edgar Krasa maestra Sidlina seznámil s několika dalšími pamětníky. Všichni vyprávěli stejný příběh, jak jim Verdiho nadpozemská hudba pomáhala přežít, jak našli odvahu prostřednictvím jednoho z nejobtížnějších a nejemocionálnějších sborových děl vyjádřit odpor vůči nacistům. Zazpívat to, co nemohli říci...  Obdiv k statečnému činu, úcta k těm, kteří Terezín přežili, pieta ke všem obětem holocaustu vedly Murryho Sidlina k vytvoření nadace Defiant Requiem Foundation s cílem nastudovat a provést koncert Verdiho v Terezíně, realizovat film Defiant Requiem a založit institut Rafaela Schächtera pro umění a humanitní vědy v Terezíně s nabídkou vzdělávacích seminářů pro studenty a pedagogy.
Aktuální informace o konání akcí: http://www.defiantrequiem.org/pragueconcert

Milk and Honey Pictures

Nezávislá filmová produkční společnost Milk and Honey Films, s.r.o. (M&HF) vznikla v roce 1996. Zaměřuje se především na mezinárodní koprodukci filmů a televizních minisérií. Doposud spolupracovala na osmi hraných filmech, například Děti Duny, Anna Franková nebo pokračování upírského hororu Blade II: Bloodlust. Společnost M&HF má kanceláře v Los Angeles a Praze.
 

Oficiální stránky Milk and Honey Films: www.milkandhoneyfilms.com
 
Zdroj: 2media.cz, s.r.o.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0487 s