Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 28.5.2022, svátek má Vilém 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníDny Jeruzaléma v Praze

06.06.2013   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dny Jeruzaléma v Praze, které se konají od 13. do 22. 6. na několika atraktivních místech v metropoli, jsou historicky první ucelenou přehlídkou prezentující v zahraničí to nejlepší z tvorby mladých jeruzalémských umělců v oblasti tance, divadla, hudby, filmu a gastronomie.

Taneční a divadelní část programu Dnů Jeruzaléma v Praze se uskuteční v barokním Nostickém paláci na Malé Straně. Ve dnech 13. až 16. 6. od 19 hodin Elad Shechter se svými kolegy z taneční skupiny C.a.t.a.m.o.n. a Sofií Krantz vystoupí se dvěma krátkými představeními – slavným Glitter a Alpha Beta, které bude mít v Praze světovou předpremiéru. Druhá část večera bude patřit Maye Yogel a jejímu sólovému představení Almost a Mensch.

C.a.t.a.m.o.n. Dance Group je prestižní tanečně-divadelní soubor, který vznikl jako reakce na absenci kvalitní taneční scény v Jeruzalémě. Jeho zakladatel, tanečník a choreograf Elad Shechter pracoval v mnoha předních izraelských souborech a působil také v USA a Belgii. Jeho choreografie byly mnohokrát uvedeny v Izraeli, Portugalsku, Itálii, Německu a Číně, kde v roce 2011 získal stříbrnou medaili na International Ballet and Choreography Competition v Pekingu. C.a.t.a.m.o.n. Dance Group čerpá z jedinečnosti Jeruzaléma a velké inspirace, kterou poskytuje svým obyvatelům. Novinka v repertoáru C.a.t.a.m.o.n. Alpha Beta, vycházející z biblické knihy Alpha Beta De Ben Sira, staví na tanečním mistrovství Elada Shechtera a Sofie Krantz.

Představení Sofie Krantz nazvané Glitter je trilogie v tanci, odvážný pokus najít poctivý a jasný fyzický jazyk, který komunikuje prostřednictvím metafor, symbolů a dokonalých geometrických tvarů, jako je „Strom života“ a „Květ života“ – symboly, které se v průběhu dějin objevily v židovské kultuře a v mnoha jiných kulturách.

Tanečnice, choreografka, lektorka a performerka Maya Yogel ve svých vystoupeních nevšedním způsobem ztělesňuje podstatu ženského a mužského elementu, k divákům promlouvá originální taneční řečí. Objevila se v duetech, sólových i sborových dílech po celém světě, v současné době učí divadelní tanec na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Almost a Mensch

je kritiky oslavovaná sólová etuda, která byla poprvé uvedena na Intimidance 2012, jde o součást triptychu zabývajícího se otázkou utrpení. Maya Yogel se nechala inspirovat kubistickým obrazem Guernica Pabla Picassa, který se stal symbolem protiválečného protestu.

Nostický palác se stane dějištěm neméně pozoruhodných divadelních představení – 14. a 15. 6. od 20.15 hodin Yael Rasooly vystoupí s multižánrovým vizuálním divadlem, hrou Paper Cut. Yael Rasooly získala několik mezinárodních cen, hostovala na festivalech po celé Evropě, Americe i na Dálném východě. S Paper Cut v současné době absolvuje celosvětové turné, vloni Paper Cut uvedla také na lodi Tajemství bratří Formanů. Ve své práci Yael Rasooly rozvíjí divadelní jazyk prostřednictvím různých forem divadla, umění a hudby. Vypráví příběhy, které se pohybují mezi realitou, fikcí a vzpomínkami. Vedle divadelní práce buduje úspěšnou pěveckou kariéru, a to jak v Izraeli, tak v zahraničí. Její repertoár je rozmanitý, od středověku po klasickou hudbu.

Ve spolupráci s festivalem Tanec Praha se v Divadle Ponec 20. 6. od 20 hodin představí mužské trio The Hill s taneční satirou inspirovanou hebrejskou písní Givat Hatahmoshet, která vypráví o jeruzalémské vojenské základně Ammunition Hill, místě krutých bojů během &Sestidenní války, jež se odehrála v roce 1967. Vtipné, vitální a strhující dílko jedinečným způsobem reprezentuje povahu izraelského tance. Na The Hill naváže další originální představení – Two room apartment Niva Sheinfelda a Orena Laora. Intimní mužský duet odehrávající se v „dvoupokojovém bytě“ reflektuje situace v soužití životních a tvůrčích partnerů. Choreografie je remakem stejnojmenného díla Liat Dror & Nir Ben Gal z roku 1987, které coby duet v obsazení muže a ženy uvedl festival Tanec Praha v roce 1991.

Na všechna uvedená představení je vstup ZDARMA – kromě představení v Divadle Ponec, kde je cena vstupenek 190 Kč a 290 Kč.

Aktuální program Dnů Jeruzaléma v Praze najdete na webu: www.dnyjeruzalemavpraze.cz

Na Dnech Jeruzaléma v Praze se podílejí: Ambasáda ČR v Tel Avivu, Bar-Bar, Česká centra / České centrum Tel Aviv, Česko-izraelská smíšená obchodní komora, Izraelsko-česká obchodní a průmyslová komora, Velvyslanectví Státu Izrael v ČR, Radnice města Jeruzalém, Kino Světozor, Město Praha, Ministerstvo kultury ČR, New spirit, Radio 1, United Islands České spořitelny, Židovská obec v Praze, Tanec Praha.

 

 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0273 s