Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13213
Komentářů: 11302


MěřeníMezinárodní varhanní festival představí českému publiku severskou hudbu

13.07.2013   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V bazilice sv. Jakuba v Praze se letos již po 18. koná Mezinárodní varhanní festival. Během osmi čtvrtečních večerů za největší pražské varhany usednou uznávaní umělci ze &Svédska, Norska, Dánska, Litvy, Polska a také francouzští a čeští interpreti.

Přehlídku světové varhanní hudby zahájí severská hvězda Hans Fagius. &Svédský umělec přijíždí do Prahy poprvé a přiveze symfonické vize.

18. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který se koná od 1. srpna do 19. září v bazilice sv. Jakuba v Praze, nabídne pražskému publiku osm čtvrtečních večerů plných objevné dramaturgie a nových hudebních zážitků.

"Jednotlivé recitály budou vždy tematicky zaměřené, například Hans Fagius se ve svém programu zaměří na symfonický styl ve varhanní literatuře (snaha o napodobení zvuku velkého symfonického orchestru). Zahraje dílo švédského autora H. Fryklöfa a 5. symfonii francouzského autora a tvůrce symfonického slohu Ch. M. Widora,“ přibližuje letošní ročník Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba a zakladatelka společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které festival pořádá.

„Pro velký ohlas z minulého ročníku jsme opět do programu festivalu zařadili i večer plný improvizace. Tentokrát v podání zkušeného polského interpreta Juliana Gembalského, “ dodává Irena Chřibková.

Jakob Lorentzen, varhaník z Dánska, představí hudbu severu a Francie, finský interpret Jan Lehtola si připravil kontrastně laděný program sestavený z poetických skladeb a virtuozních kusů svých krajanů. Mladá nadějná umělkyně z Litvy zase výběr ze skvostů německé hudby. Podrobnosti programu stejně jako životopisy vystupujících umělců najdete v příloze.

Festivalové koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět. 

Festival se koná pod záštitou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR pana Karla Schwarzenberga a radního hlavního města Prahy pana Václava Novotného a za finančního přispění Hlavního města Prahy.
Předprodej vstupenek v síti prodejen: TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz), VIA MUSICA (www.viamusica.cz).

Svatojakubské varhany
Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály 91 znějícím rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po olomouckém chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více jak 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Jejich překrásně zdobenou barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes.
Svatojakubské Audite Organum (Poslouchejte varhany) bylo založeno Irenou Chřibkovou, titulární varhanicí u sv. Jakuba a vyhledávanou interpretkou světového formátu v roce 1996. Chřibková postupně vytvořila několik pravidelných hudebních cyklů: Podzimní varhanní pondělky, Vánoční a Velikonoční koncerty a již zmíněný Mezinárodní varhanní festival. Bližší informace o programu a medailónky účinkujících najdete na www.auditeorganum.cz.


Zdroj: Vendula Kosíková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0415 s