Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 6.6.2020, svátek má Norbert 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12879
Komentářů: 11080


MěřeníModlitbička

12.07.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

pád vlády a ticho po pěšině

Přiznám se, že bych raději psal o Mezinárodním filmovém festivalu, nebo třeba o závodech formule 1 nebo i o jiných událostech, rozhodně zajímavějších, než je dění na politické scéně.
Počátkem předcházejícího týdne jsem si představoval, jak pan předseda Gross vstávaje, lehaje odříkává modlitbičku, která by pomohla vyřešit jeho problém se sestavením nové vlády.

„Grebeníčku, můj strážníčku,
opatruj mi mou dušičku,
opatruj ji ve dne v noci,
od ODS, od zlé moci.
Grebeníčku, strážce můj,
moji vládu podporuj.

Jak krutě jsem se mýlil. Stačila nějaká ta změna v sestavě Poslanecké sněmovny a problém byl rázem vyřešen, aniž by bylo třeba vyslyšet jakoukoliv modlitbičku. Že by náhoda? Možná náhoda více, či méně řízená, ale to není rozhodující. Faktem je, že byla rázem na světě kýžená nadpoloviční, i když křehká, většina a nakonec v závěru týdne došlo i na objímání stromů s panem Zemanem. A tu křehkost spraví pouhý stojeden podpis a bude všechno v pořádku. Nejsem si jistý, že takto zajištěná poslušnost pánů koaličních poslanců není v rozporu s demokracií nebo dokonce proti Ústavě ČR, ale rozhodně je to proti zájmům voličů. Zatím to vypadá, že jde opravdu jen a jen o stranické zájmy, o moc a lukrativní posty a s tím související požitky. Takže budeme mít s největší pravděpodobností zase vládu ČSSD doplněnou o účast KDU-ČSL a US-DEU. Mimochodem, pane předsedo Němče, to myslíte vážně s panem poslancem Kottem? No asi ano, co nadělám.
ODS stále vytrvale vyžaduje předčasné volby a přiklání se k takovému způsobu řešení i velká část občanů-voličů. Tento postup mě trochu zklamal, ale když jsem se důkladněji zamyslel, došlo mi že ODS, i když má téměř jisté vítězství v případných mimořádných nebo i v příštích řádných volbách, nemá rozhodně zajištěnu většinu v Parlamentu a pochybuji, že by byla schopna vytvořit s některou z ostatních politických stran funkční koalici. Takže v takovém razantním postoji, lze objevit i jistou dávku taktiky. Bohužel opět na úkor nás občanů, protože už teď by byl velký problém napravit to co se za poslední roky pokazilo a po dalších dvou letech to může být problém téměř neřešitelný.
Dokonalou míru taktiky projevil i pan president Klaus, když potvrdil svůj výrok o podpoře vlády většinové. Takticky se nezmínil o tom, že současně při úvodních jednáních vyjádřil nechuť k podpoře vlády, která bude založena na stejném koaličním principu jako ta předcházející.
Takže teď: „Babo raď.“


Praha 11.července 2004Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: desodores - 26.7.2004 - 13:56

No jo a to je tak vše co můžeme ...divme se a přihlížejme ....

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.067 s