Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 7.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13628
Komentářů: 11402


Měření



Václav Žmolík: BOHEMIA INCOGNITA

22.08.2013   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bohemia incognita byl vlastivědný cyklus, který pozval televizní diváky na méně známá nebo docela neznámá místa naší země. Proto ten název – přeloženo Čechy neznámé. Nyní se pohled na 13 míst z tohoto seriálu dostává k divákům v knižní podobě.

 Knihu vydává Česká televize a je určena divákům, kteří si chtějí Žmolíkem navštívená místa připomenout a vůbec všem těm, kdož rádi cestují do tajemných míst a rádi by se o nich dozvěděli více. Není nutno želet, že nebudete mít při čtení k dispozici televizní obraz – vše podstatné autor popíše a dojem pak doplní četné barevné fotografie. Vše podstatné se pak dozvíte z přímé řeči těch nejpovolanějších – průvodců, kastelánů a lidí, kteří podrobně každé místo znají.
 
Kam se můžete díky knize vydat? I když titul mluví o Čechách najdeme zde i dvě lokality moravské – konkrétně Kralice (jistě si vybavíte světový unikát Bible kralická – ale dozvíte se třeba i o zazděné manželce) a prastarý hrad Boskovice se šlapací studnou a město s pozoruhodnými zbytky židovského ghetta. V české části narazíte na otázky, na něž záhadologové hledají odpovědi již dlouho a můžete o nich spekulovat – například o tom, zda na hradě Houska je skutečně „brána do pekel,“ nebo kde ležel hrad Lövenberg.
 
Jinde sice nemusí jít o záhady ale o zajímavosti či pamětihodnosti. V Brandýse nad Labem vám Václav Žmolík připomene, že tam jezdil Rudolf II. na letní byt a že zde prožil nejhezčí léta svého života poslední český král Karel I. V Zubrnicích nahlédnete na nádražíčko, známé z řady českých filmů, projedete se s autorem motorovým vláčkem „Hurvínkem“ a nahlédnete do Ledvinkova skanzenu. Jméno bouřliváka a potížisty hraběte &Sporka vyvolá asociaci Kuks. Ale se &Sporkem se pojí i méně známé místo Bon Repos – lovecký zámeček v obci Čihadla nedaleko Lysé nad Labem, kde se zachovala řada dobových graffiti.
 
Kdo dnes ví, že malé městečko Tetín nedaleko Berouna bylo kdysi krajským městem a pyšnilo se stejnojmenným hradem? Proč je nedaleko Jičína městečko s názvem Železnice a vede tam vůbec železnice? Po stopách svaté Zdislavy se můžete vydat do Jablonného v Podještědí, kde je její hrob, ale i řada dalších pamětihodností. Jakl to bylo (a je) s hřebčínem v Kladrubech nad Labem a proč chov sněhobílých „starokladrubáků“ vznikl právě v Polabí? Pozorohodností Novohradska je mnoho včetně  místního hradu a tvrze a chcete-li záhadu – nikdo dodnes neví, jak zde byl vyráběn proslulý český křišťál – dnes to prý již nikdo nedovede. „Českou Loiru“stejně jako slavnou francouzskou řeku lemuje jeden zámek za druhým. Stačí jít proti proudu. Že nevíte, o jakou českou řeku jde? Václav Žmolík vám to prozradí – jmenuje se Divoká Orlice a protéká východními Čechami. Možná znáte město a zámek Chyše na Karlovarsku. Ale asi nevíte, že zde měl letiště hrabě Prokop Lažanský a že zde v utajení prožil léto roku 1917 Karel Čapek a našel zde prý inspiraci k románům Krakatit či Věc Makropulos.
 
 To bylo je malé nahlédnutí do toho, co kniha BOHEMIA INCOGNITA obsahuje. S klidným svědomím ji můžeme doporučit všem, kteří rádi cestují a zajímají je i věci a otazníky, které nebývají v turistických průvodcích. Václav Žmolík (jehož tvář na vás zhlíží z obalu knihy) je zkušený autor  (vzpomeňme  jen televizní 52dílný cyklus Po česku, který vyšel i knižně v Radioservisu). O své dojmy z navštívených míst dokáže se čtenáři podělit a přiblížit jim je tak, aby si je dovedl nejen představit, ale aby si je oblíbil ne-li zamiloval.
Foto: ceskatelevize.cz 
**************************************
Václav Žmolík:
BOHEMIA INCOGNITA neboli Čechy neznámé?
Vydala Česká televize v edici ČT v roce 2013.
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0448 s