Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníFresh Film Fest si pro vás chystá kontroverzní Google

17.08.2013   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Svěží, neotřelé, zajímavé filmy, které nejsou jinde k vidění. Snímky, které provokují, inspirují k zamyšlení i diskusím, které se vymykají běžné produkci… již podesáté nabídne mezinárodní festival Fresh Film Fest program, který splňuje vysoké nároky filmových fanoušků.

Pětidenní maratón projekcí proběhne v centru Prahy již od 28. srpna do 1. září – v Kině 35 Francouzského institutu, obou sálech kina Světozor, Studiu Béla Maďarského kulturního institutu, Biu Ponrepo, zdarma na FAMU a také v letním kině v Riegrových sadech. Doprovodný program koncertů, projekcí i DJs party ovládne Klub Ilusion na Vinohradské třídě. Celkově bude uvedeno 140 snímků.

Pro hlavní programovou sekci si letos pořadatelé vybrali téma fanatismu. „A to jak ve smyslu značící pozitivní umanutí a horlivost, tak i negativní posedlost nějakou myšlenkou,“ vysvětluje umělecký ředitel Jan Stehlík. Základem této sekce se stane kolekce snímků britského politicky provokativního režiséra Alana Clarka, u něhož začínali herci jako Tim Roth, Gary Oldman nebo Ray Winstone. „Alan Clark inspiroval generaci spisovatelů, herců a režisérů, například Paula Greengrasse, Stephena Frearse nebo později Dannyho Boyla,“ uvádí dramaturg Michal Hogenauer. Jedním z uváděných příkladů je televizní film Made in Britain z roku 1983 o 16letém skinheadovi, kterého ztvárnil právě mladý Tim Roth.

K dalším snímkům v rámci Fanatismu patří například dokument Jesus Camp režisérek Rachel Grady a Heidi Ewing, který zachycuje průběh tábora na výchovu budoucí generace křesťanů majících jednou převzít vládu v USA. Kanadský dokument Lunarcy! Z roku 2012 vypráví příběh několika osobností, které propojuje silná posedlost Měsícem. V této sekci se také objeví kontroverzní dokument Google and the World Brain o plánu této společnosti vybudovat největší knihovnu, který měl letos premiéru v Sundance. O tom, jak tvoří, natáčí i učí slavný režisér Michael Haneke, vypráví strhující portrét Michael H. Profession: Director, který bude uveden za účasti režiséra tohoto dokumentu, Yvesa Montmayeura. Program v této sekci doplní starší filmy jako drama Kult hákového kříže (r: Tony Kaye, 1998), dobrodružný Fitzcarraldo (r: Werner Herzog, 1982) nebo Svěží vítr (r: Miklós Jancsó, 1969).

Nesoutěžní sekce Bright Future se zaměří na první či druhé celovečerní filmy, které již získaly ocenění a uznání na řadě zahraničních festivalů – k nejzajímavějším letos patří sci-fi horor Antiviral od Brandona Cronenberga (syn slavného režiséra), který měl loni premiéru na festivalu v Cannes, švédské drama Eat sleep die, debut režisérky Gabriely Pichler, která před třemi roky vyhrála na Fresh Film Festu studentskou sekci, švédský snímek Flimmer režiséra Patrika Eklunda nebo americké drama The Comedy Ricka Alversona s Jamesem Murphym z kapely LCD Soundsystem v jedné z hlavních rolí (premiéra v loňské soutěži na Sundance)
Další nesoutěžní sekce Break Rules nabídne experimentální filmy od zkušených a vyzrálých režisérů a umělců. „Díla, která je těžké kategorizovat, ve kterých se příběh pomalu vytrácí či převrací a vůdčí úlohu přebírá obraz a imaginace,“ popisuje sekci Jan Stehlík. Za zhlédnutí stojí například nejnovější film Terrence Malicka To the Wonder s Rachel McAdams, Benem Affleckem, Olgou Kurylenko či Javierem Bardemem, nebo snímek Le météore (The Meteor / Meteor) kanadského režiséra Françoise Delisle. K zajímavostem bude patřit představení nejzajímavějších úvodních titulkových sekvencí celovečerních filmů (například Sedm, Vejdi do prázdna nebo seriál True Blood).

K hlavním – půlnočním - lákadlům nesoutěžního programu budou patřit thriller Killer Joe o drogovém dealeru z malého města od režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla, Mzdy strachu, Kriminálka Las Vegas) nebo Du Zhan (Drogová válka / Drug War), nový film Johnnyho To, který je příběhem tažení protidrogové jednotky proti vlivnému seskupení výrobců a překupníků drog.

letním kině zdarma bude uvedena například kriminální komedie Spring Breakers od Harmony Korineho, scenáristy a režiséra, jehož Werner Herzog nazval „budoucností americké kinematografie“, a také vítězné filmy letošního ročníku.
Zvláštní sekce Fresh Dox zaměřená na neotřelé a inovativní dokumenty s přesahy do hudby představí například snímek We Are Modeselektor o stejnojmenné berlínské hudební formaci nebo film The Secret Disco Revolution redefinující postavení a přínos éry disco music.

Do soutěžní sekce Fresh Generation prvních a druhých celovečerních filmů se podařilo letos získat šest skvělých snímků, které osobně představí jejich tvůrci. Jde o drama Les Apaches / Apači (premiéra na MFF Cannes v sekci The Directors' Fortnight), debut režiséra Thierryho de Perettiho, který byl vybrán do nového společného labelu distribuční společnosti Artcam a Fresh Film Festu – Fresh Artcam, věnovanému debutové tvorbě. Film bude uveden v kinech a prostřednictvím alternativní distribuce v průběhu října. Dále budou soutěžit minimalistický snímek připomínající filmy od Jacquese Tatiho Das merkwürdige Kätzchen (Divná kočička / The Strange Little Cat – premiéra na MFF Berlín) režiséra Ramona Zürchera, dále vizuálně fantastický snímek Leones (Lvi / Lions) režisérky Jasmíny López, tragikomický debut The Deflowering of Eva Van End (Ztráta panenství Evy van End) holandského režiséra Michiela ten Horna, drama o moci s naturalistickým herectvím a přitažlivou kamerou Coldwater amerického tvůrce Vincenta Grashawa a snímek Hide Your Smiling Faces (Schovejte úsměvy, premiéra na Berlinale 2013), ve kterém režisér Daniel Patrick Carbone využívá křehké vyprávění, dechberoucí kameru, srdcervoucí skutečnosti a ryzí konec dospívání. Ten je zároveň jedním z titulů (dále maďarsko-nizozemský film Silent Ones v sekci Bright Future), který bude na festivalu uveden díky nově navázanému partnerství Fresh Film Festu s unikátním globálním projektem Eye on Films, který zajišťuje mezinárodní uvedení debutů v rámci distribučních sítí a na festivalech. „Fresh Film Fest je prvním členským festivalem v České republice,“ dodává ředitelka Radka Weiserová.
Do mezinárodní soutěže Konfrontace hraných a dokumentárních studentských filmů bylo letos vybráno 21 nových snímků mladých tvůrců z Austrálie, Izraele, USA, Velké Británie, Finska, Polska, Argentiny, &Svýcarska, Mexika, Rumunska a také České republiky (Ponorná řeka didaktiky, režie: Tomáš Polenský, FAMU). Vybrány byly z téměř 1500 přihlášených děl.

Sekci Theatre Optique, mezinárodní soutěž studentské animované a experimentální tvorby, tvoří letos 22 snímků z celého světa (včetně českého Pandy, r: Matúš Vizár) rozličné formy, materiály a techniky; od tradiční, dvourozměrné nebo trojrozměrné animace, počítačovou grafiku, až k práci s fotografií, archivními záběry, nebo práci se samotným videem.

Nesoutěžní sekce Fresh Czech českých studentských filmů představí například film Karaoke v režii Ondřeje Hudečka, dokument Srdce Havel Viktora Portela nebo Pod lampou je tma režisérky Kristýny Bartošové, který byl nominován na Cenu Pavla Kouteckého.
Snímky v soutěžních sekcích budou posuzovat mezinárodní poroty složené z významných filmařských osobností. Do Prahy dorazí do poroty Fresh Generation významná britská scénáristka a producentka Lynda Myles, do poroty Konfrontace Angela Schanelec, německá herečka, režisérka a jedna z předních a významných představitelek Berlínské školy (uvedeny budou také její filmy, včetně debutu Orly), dále oceňovaný dánský režisér krátkých filmů i videoklipů (např. James Blake, Feist, Editors, Röyksopp, David Byrne) Martin de Thurah, francouzská novinářka a dramaturgyně sekce Týden kritiky v Cannes Pamela Pianezza a rakouský režisér a scénárista Sebastian Meise (uvede také osobně své filmy). Animované filmy v porotě Theatre Optique posoudí například významný český výtvarník a autor videoartu Daniel Pitín, oceňovaný francouzský režisér a producent animovaných filmů Nicolas Jacquet a holandský animátor, ilustrátor a grafik Remco Vlaanderen z projektu Submarine Channel.
 
Doprovodný program se letos soustředí do prostoru Klubu Ilusion (Vinohradská 48), který od čtvrtka do soboty zahrne například koncert norsko-české elektro house formace Boska, projekci dokumentu The Secret Disco Revolution následovanou stylovou kostýmní diskotékou a přednáškou na téma fenoménu disko, projekci videoklipů Martina de Thuraha za jeho osobní účasti a nejrůznější DJs (Radio 1, disko, The Fakes atd.)

Pro ty, kdo se nedostanou do kina, na portále www.DAFilms.com budou v rámci měsíce se studentským filmem k dispozici online dokumentární filmy z programu předešlého a aktuálního ročníku festivalu.
Vstupenky budou v prodeji již od 23. srpna na pokladnách kina Světozor a Kino 35 Francouzského institutu v ceně 70 až 90 Kč, v průběhu festivalu na jednotlivých místech. K dostání bude i celková akreditace za 500 Kč a zlevněná za 350,- Kč (studenti, pedagogové, senioři, ZTP). Projekce na FAMU a v Riegrových sadech jsou zdarma. Festivalové centrum najdou zájemci ve Francouzském institutu.
Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými popřípadě anglickými titulky.
 
Více informací na www.freshfilmfest.net.
 
Tipy Fresh Film Festu s trailery:
 
To the Wonder: http://www.youtube.com/watch?v=NTAzcTZTY1g
Google and the World Brain: http://www.youtube.com/watch?v=RZkdkobK99A
Made in Britain: https://www.youtube.com/watch?v=H7kIMZ2Yup0
Hide Your Smiling Faces: http://www.dailymotion.com/video/xztupt_hide-your-smiling-faces-official-trailer-eye-on-films_shortfilms
Les Apaches: http://www.youtube.com/watch?v=hjIgTV8bG6g
Flimmer: http://www.youtube.com/watch?v=osSpLnr8ISU
Antiviral: http://www.youtube.com/watch?v=TcJTd69dMyQ
The Comedy: http://www.youtube.com/watch?v=hKsa3E96-fM
Lunarcy!: http://www.youtube.com/watch?v=r0ULU21THe4
Eat sleep die: http://www.youtube.com/watch?v=q1sKX6m5nlA
We Are Modeselektor: http://www.youtube.com/watch?v=M29ATbT8eyo
Michael H. Profession: Director: http://www.youtube.com/watch?v=Ip33hjU2I90
Drug War: http://www.youtube.com/watch?v=YLCNrJ80nE4
The Meteor: https://www.youtube.com/watch?v=_YFgN5r7RIA


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0321 s