Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníSvatojakubskou baziliku naplní poetické i strhující tóny severské hudby

22.08.2013   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Poetická i strhující, taková je severská hudba, která zazní ve čtvrtek 22. srpna na dalším v pořadí již čtvrtém koncertu Mezinárodního varhanního festivalu. Díla soudobých a romantických skandinávských autorů představí světově uznávaný interpret z Finska Jan Lehtola.

Mezinárodní varhanní festival Audite Organum, který se každoročně koná v bazilice sv. Jakuba v Praze, chce českému publiku představit přední světové varhaníky. Letošní 18. ročník navíc přináší i jedinečnou příležitost seznámit se s u nás málo hranými díly skandinávských autorů. Ty zazní ve čtvrtek v podání finského varhaníka Jana Lehtoly, který patří mezi nejlepší varhaníky své generace. „Jeho vystoupení nazvané Básník a virtuóz slibuje mnoho objevného a zajímavého. Posluchači se mohou těšit na díla poetická i strhující od romantických i soudobých autorů,“ říká k dramaturgii Lehtolova koncertu ředitelka festivalu Irena Chřibková.
 
Jan Lehtola
Jan Lehtola se věnuje především soudobé hudbě, v premiéře provedl víc než stovku nových děl současných skladatelů. Je uměleckým ředitelem festivalu soudové hudby Organo Novo v Helsinkách a prezidentem Finské varhanní společnosti. Spolupracuje s řadou významných symfonických a komorních těles i uznávaných dirigentů.

Osm výjimečných koncertů

Letošní ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který začal 1. srpna a potrvá až do 19. září, nabízí pražskému publiku celkem osm čtvrtečních večerů plných objevné dramaturgie a nových hudebních zážitků.  Za největší pražské varhany usednou uznávaní varhaníci ze &Svédska, Norka, Dánska, Litvy, Polska a také francouzští a čeští umělci.

Videoprojekce umožní sledovat interprety při hře

Festivalové koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět. 

Svatojakubské varhany

Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice jsou druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Poslední modernizace z roku 2011 pozvedla svatojakubské varhany na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. „Interpret si tak může předem připravit až 4 000 barevných možností a sám je během hry ovládat,“ vysvětluje Irena Chřibková.

Hudební zážitky z festivalových koncertů umocňuje překrásný interiér baziliky svatého Jakuba, který se vyznačuje vynikající akustikou s ideálním dozvukem.

Předprodej vstupenek Vstupenky jsou k dostání v síti prodejen TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz) a VIA MUSICA  (www.viamusica.cz) nebo jednu hodinu před začátkem koncertu v místě konání
.

Zdroj: Vendula Kosíková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.057 s