Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 5.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníMalajský label mü-nest přiveze do Prahy zenovou elektro-akustickou hudbu

07.09.2013   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hosty podzimního pokračování Music Infinity budou malajský laptopový producent Flica a řecký ambientní hudebník Hior Chronik. Do Paláce Akropolis přijedou 27. září jako zástupci labelu mü-nest sídlícího v Kuala Lumpuru, který je jedním z nejdůležitějších vydavatelství elektronické hudby v Asii.

Řecké písmeno mü (čteno ), které dalo jméno malajskému vydavatelství mü-nest, odkazuje k zenovému termínu prázdnoty, jejímu pochopení a následnému osvícení. V jejím „hnízdečku“ se soustředí pozoruhodné hudební projekty, jež kreativně pracují s průnikem ambientu a elektronického popu. Vydavatelství se sídlem v Kuala Lumpuru vzniklo v roce 2006 s cílem vydávat elektronickou hudbu z jihovýchodní Asie a v počátku se label soustředil především na producenty z Japonska a jeho bohaté scény. V posledních letech se nicméně tým mü-nest rozrůstá i o zástupce z Malajsie či interprety z Evropy nebo USA, kterým je blízká estetika éterických písňových kompozic. Příkladem je například kritikou ceněný počin projektu [Post-Foetus] kalifornského producenta Willa Wiesenfelda, v posledních letech známého i pod jménem Baths.
 
Na prvním představení mü-nest v Praze bude label reprezentovat jeden ze zástupců pro nás exotické malajské scény. Jednatřicetiletý Euseng Seto alias Flica se od poloviny nulté dekády specializuje na kutilskou laptopovou elektroniku a jeho písně plné intimity trochu zní jako kdyby je ani neměl nikdo další slyšet. Skladby z debutu Windvane and Window (2008) svou neuchopitelností připomínají dotek ranního vánku a na desce se podílel také japonský klavírista Akira Kosemura. Flica je velkým fanouškem japonské popkultury a zbožňuje spisovatele Haruki Murakamiho, ostatně jeho letošní EP se jmenuje podle jeho románu Dance Dance Dance. Novinka nabízí čitelnější instrumentální skladby, které vyvolávají pocit, že se rytmická linka Boards of Canada potkala s atmosférickými kompozicemi Sigur Ros.
 
Devětatřicetiletý řecký hudebník Hior Chronik má blíže k minimalismu a moderní vážné hudbě než Flica. Jeho delikátně krásné skladby vesměs stojí na zvuku klavíru, k němuž se dle potřeby přidávají elektronické zvuky, smyčce nebo třeba hrací skříňky. Chronik dlouho pracoval pro rozhlas a psal do novin, hudbě se začal naplno věnovat až po třicítce a debutoval teprve před třemi lety s I'm a Tree. Druhá deska Unspoken Words z roku 2011 odhaluje nejen jeho talent pro kouzelné melodie a křehkou atmosféru, ale i cit pro to najít vhodné spoluhráče. Mezi nimi jsou vokalistka Natalia „Tba“ Beridze či kytarista Takeshi Nishimoto (I'm Not A Gun) – známí z koncertů na Music Inifinty – nebo Roger Doering z Dictaphone. „Je to hudba pro noční cesty autem, která se stala nedílnou součástí mého života v temném zimním čase“, řekl o desce jiný hudebník pohybující se na pomezí ambientu a moderní klasiky Hauschka. Svoji lásku k hudebním kolaboracím potvrzuje Hior Chronik i na albu Vanishing Mirros svého nového projektu Pill-oh, který tvoří s řeckou zpěvačkou Zinovia. Deska míchající moderní vážnou hudbu s ambientem vyšla na dalším agilním singapurském labelu Kitchen.
 
Další informace:
http://www.mu-nest.com
 
www. palacakropolis.cz
Předprodej lístků v sítích TICKETPRO, TICKETPORTAL a TICKETSTREAM  a kavárně Paláce Akropolis:
240,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
240,- Kč+ poplatky v předprodejních sítích
299,- Kč na místě


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0214 s