Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníMARY A MAX – TV tip – příběh úžasného přátelství

30.08.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Podivné přátelství. Podivní hrdinové. Podivný film. Animovaný snímek australského režiséra Adama Ellitota vás však zasáhne, je zábavný a zároveň dojemný, i když pojednává o nepříliš příjemných záležitostech komunikace mezi lidmi a o duševních nemocech.

       Jak říká titul, hlavní aktéři jsou dva. Úplně rozdílní ve všem kromě jediného – chybí jim přátelství a vztah k druhému člověku. Mary je osmiletá holčička žijící v Austrálii na předměstí Melbourne. Nemá jiné kamarády než postavičky svého oblíbeného televizního seriálu – noblíky, které si sama vyrobila. Tatínek zaměstnaný v čajovně po nocích vycpává ptáky, maminka je kleptomanka s vášní pro cherry a cigarety. Mary má v hlavě spoustu otázek, ale nemá se koho zeptat. Cítí se nesmírně osamělá.
 
         Jednou na poště náhodně vytrhne list z telefonního seznamu města New Yorku a tam najde jméno Max Horowitz. Napíše mu a přidá milovanou čokoládu a autoportrét. Maxovi je čtyřiačtyřicet let, je Žid, trpí Aspergerovým syndromem (zvláštní druh autismu), chová kocoura, akvarijní rybku a imaginárního přítele Ravioliho. Maryin dopis ho rozruší. Přesto na něj na starém psacím stroji odpoví. Vznikne tak přátelství, které s několika přestávkami vydrží do Maryiny dospělosti a Maxovy smrti.
 
         „Lidská pohádka ze života pro dospělé,“ jak kdosi film charakterizoval, je animací úmyslně nelíbivou, která není určena dětským divákům a ani dospělým nemusí sednout. Vztah rozehrávaný upřímnými až osobně důvěrnými dopisy je provázen neosobním nezúčastněným komentářem. Ve filmu oscilují témata jaká v animovaném filmu nebývají obvyklá – již zmíněný Aspergerův syndrom s posunutým vnímáním a nekonvenčními reakcemi, alkoholismus, smrt, obezita, kleptomanie či náboženské rozdíly. Prostě občas mrazí v kostech, máte stísněnou náladu ale přesto všechno budete mít v závěru filmu čistý příjemný pocit. Přátelství převáží nad všemi problémy…
 
         Je třeba jen připomenout, že film je dílem animátora Adama Elliota (*1972) jehož krátký animovaný film Harvie Krumpet získal v roce 2004 Oscara. K příběhu filmu MARY A MAX Elliota inspiroval jeho dlouholetý přítel bydlící v New Yorku a trpící stejnou duševní poruchou jako animovaný Max. Hlas Maxovi propůjčil vynikající herec Philip Seymour Hoffman, nositel Oscara za roli Capoteho ve stejnojmenném filmu.
Foto: csfd.cz, ceskatelevize.cz
**************************************
MARY A MAX
(Mary and Max)
režie Adam Elliot,
uvádí ČT art v úterý 3. září ve 23,30 hod.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.04 s