Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 6.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníKrál rytíř: Přemysl II. Otakar

17.09.2013   Lenka Martinková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Během letošního léta si všichni milovníci knih Vlastimila Vondrušky přišli na své. V nakladatelství MOBA mu vyšla nejen už zmíněná Msta písecké panny z edice Hříšní lidé Království českého, ale také už třetí díl Přemyslovské epopeje, nesoucí název Král rytíř: Přemysl II. Otakar, jehož příběh čtenáře zavede do druhé poloviny 13. století.

Zpočátku se zdá, že autor vypráví spíše příběh Přemyslova otce Václava I., který jako svého nástupce ustanovil staršího Vladislava. Přemysla by měla čekat církevní dráha, pro kterou se ho má pokusit nadchnout jeho teta, abatyše Anežka. Chlapci nezbývá, než se přání otce podřídit, ale v duši je přesto spíš rytíř. Možná, kdyby jeho starší bratr zemřel…může zatím jenom doufat, že se mu jeho nepříliš zbožné přání splní.

Z hodin dějepisu každý z nás ví, kdo se nakonec po Václavově smrti ujal vlády a co tomu předcházelo. Vlastimil Vondruška věnuje poměrně obsáhlý popis vzpouře mladšího krále Přemysla proti otci Václavovi.
Není nezajímavý, přesto má čtenář pocit, jako by se ho tím autor pokoušel zahltit. Zdá se, že se Vondruška odchýlil od svého obvyklého stylu, kniha připomíná rozpracovaný experiment, kterým se spisovatel pokouší zjistit, co tomu čtenář řekne? Takových a podobných situací je v knize čím dál tím víc, občas má čtenář chuť položit svazek do knihovny mezi ty výtisky, o kterých je skálopevně přesvědčený, že je nikdy nedočte. 
Vlastimil Vondruška to ale po několika vyloženě nezáživných stranách vycítí a pobaví své příznivce zdánlivě nepodstatnou epizodkou, která má však vliv na následující děj.
Rodinné vztahy a příbuznost zmiňovaných postav jsou vysvětleny v jmenném rejstříku, ale mnohdy by takovou přílohu ocenil čtenář i v zeměpisné variantě. Rakouské země, nebo území ovládané polskými Piastovci dokáže určit snadno, nejsou to však jediné územní celky, které se v ději objevují. Kde leželo třeba takové Jatvěžsko?
Na druhou stranu, díky komentářům stárnoucího mnicha, vypravěče celé Přemyslovské epopeje, Vondruška nabízí jiný pohled na nejdůležitější přemyslovské panovníky, jejich život a vládu. Některé detaily si autor pochopitelně přimyslel, ale v základu se drží doložených historických skutečností.

Ukázka z knihy:

„Co pražský biskup?“
„Od kdy se Přemysl zajímá o služebníky církve? Pražská diecéze nezůstane bez svého duchovního pastýře. Z rozhodnutí Svatého otce bude zatím diecézi spravovat biskup míšeňský.“
„S tím může můj pán jen těžko souhlasit.“
„Ať se tedy obrátí do Říma. Tuhle věc nerozhoduje král Václav a není předmětem našeho jednání.“
„Jaké dává král Václav záruky?“
„Slovo českého krále.“


Vondruška, V.: Přemyslovská epopej III – Král rytíř: Přemysl II. Otakar. Brno: Moravská Bastei MOBA 2013, s. 221.
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.064 s