Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 11.7.2020, svátek má Olga 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníIlka Pacovská: Vrať drakovi, co je jeho

17.11.2013   Lenka Martinková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Název čtvrtého dílu fantasy série Sedmý smysl zní poměrně tajuplně. Kdo nečetl předchozí knihy, vidí v něm nerozluštitelnou záhadu, ale i příznivcům edice chvíli trvá, než si uvědomí, že jde o jedinou věc, kterou mají Hanka a její dračí kamarád Plam společnou… Vysvětlení je nakonec docela prosté a autorka v názvu vlastně prozradila všechny tajemné zákruty děje. Nebo ne?


I tentokrát se čtenáři setkávají s postavami známými z předchozích knih – je jimi trojlístek kamarádů Hanka, Rafan a Sváťa, kteří spolu studují na kouzelnické škole v Santareně, stejně jako jejich jinodruhoví příznivci – draci a jednorožci. Samozřejmě pokračuje také už běžné nepřátelství Hanky a draka Zuřivého drápa. Zdánlivě k němu nemají důvod, ale co je pro draka horšího, než když se z něj příčinou lidského mláděte stane bezmocný mrzák?

V některých případech se vše k dobrému obrátí, ale ne všechny postavy čeká dobrý osud. Hrdinka má svých nepřátel víc než dost – nejen draka, nýbrž také kouzelníka, který v předchozím díle (Únosce draků) vystupoval právě jako zločinec. Unikl však spravedlnosti a je pouze otázkou času, kdy opět zaútočí. Do děje jsou zapojeni také Hančini kamarádi, dvojčata Tom a Sam Mojeranovi. V příběhu má zásadní úlohu především Tom, stává se průvodcem  a má bratrovu duši přivést zpět k tělu. Není to nijak jednoduchý úkol a splnit jim ho mohou pomoci až harpyje pohybující se na pomezí života a smrti. Co teď, knihou se také vine příběh kouzelného džina, který svým způsobem hrdiny doprovází už od prvního dílu.

První díl (Ostrov zasvěcení) možná až příliš připomínal Harryho Pottera. V dalších dílech se autorka vydává svou vlastní cestou, přesto si zachovává jistou Potterovskou podobnost. Díly jsou čím dál propracovanější a napínavější, hrdinům přibývají nepřátelé jako houby po dešti a nikdo přesně neví, co se stane za okamžik.

S příběhem budou mít problém především ti, kteří nečetli předchozí knihy. Některé události se vinou příběhem, v každém díle se člověk dozví nějakou, na první pohled nepodstatnou, podrobnost ze života hlavních postav. Teprve po čase objeví jejich skrytý význam a pochopí kompletní mozaiku událostí minulých i přítomných. Všechno vede zdánlivě k jedinému cíli – Hanka se má s mládětem černého draka vyrovnat podle přání jeho matky: vrátit mu část povahy, kterou si kdysi, nešťastnou náhodou, vyměnili. Budou ale oba s touhle změnou souhlasit? A skončí tím příběh plný čar a kouzel?

U prvních dílů měl člověk pocit, že jde o čtení pro děti – pohádkový a víc než optimistický příběh. Ve čtvrté knize – Vrať drakovi, co je jeho – se občas vyskytují věci, které spíš patří do literatury pro starší čtenáře. Stejně jako se vyvíjí hrdinové, vyvíjí se i styl vyprávění jejich příběhu.


Ukázka z knihy:

„Co chcete udělat se mnou?“ (…)
„Poslali mě, abych ti vymazal paměť.“
„Ne, prosím. To ne,“ škemrala Omaula.
„Je tu jeden problém. Potřebuji, abys pomohla Hance.“
„Moc ráda. Kde je?“Pacovská, Ilka: Vrať drakovi, co je jeho
Praha: Albatros 2013, s. 231
ikonka: heureka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0656 s