Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13254
Komentářů: 11310
KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE - TV tipSLÍDIL - TV tip – Hra na kočku a myšNa dovolenou i dlouhé letní večery: 5 knížek, které byste si neměli nechat ujít Píšeš? No tak něco pošli!Astra – románový debut kanadské spisovatelky Cedar BowersovéLetní tip: Za kulturou i památkami do Broumova A každé ráno je cesta domů delší a delší...Jak se pije láskaTradiční Markétskou pouť v Horní Plané navštívily tisíce lidíFestival Děti, čtete?!FOTOREPORTÁŽ: Svět z balónuKde se les dotýká hvězd
Nabídka mediálního partnerství
www.ngprague.cz
www.muzeummontanelli.com
www.fenixradio.net
www.egmont.cz
www.divadlotramtarie.cz
www.divadloviola.cz
www.paseka.cz
www.dokoran.cz
www.metafora.cz
www.atlantis-brno.cz
www.fragment.cz
www.argo.cz
www.audioteka.cz
www.druhemesto.cz
www.pozitivni-noviny.cz
www.ivysehrad.cz
www.libri.cz
www.bezruci.cz
www.divadlodisk.cz
www.divadloaha.cz
www.zizkovskedivadlo-jc.cz
www.patart.cz
divadlo.zlin.cz
www.albatros.cz
www.academia.cz
www.comicscentrum.cz
www.nakladatelstvicas.cz
www.zooplzen.cz
www.vosp.cz
www.balet-praha.cz
www.jota.cz
www.advaita.cz
Předvánoční čas nás většinou přivede do vzpomínek na ty, které jsme milovali a obdivovali. Já bych ráda zavzpomínala na prof. Vlčka, který vedl má studijní léta. Na jeho poznatky, vědomosti a knihy, které jsou i dnes naprosto úžasné. Psal je totiž velikán, věděc. Ten, který byl intelektem obdarován od Boha.
Vyjímečnost člověka je dána již ve hvězdách a v případě Emanuela Vlčka jsou jeho schopnosti předznamenány již za jeho mladých let.
Za více než čtyřicet let, po které se věnoval antropologii, měl na stole pozůstatky českých králů všech významných rodů. Zkoumal kostru Albrechta z Valdštejna, Bedřicha Smetany, Jana z Pomuku, Karla H. Máchy, aj.
(Nákres studie lebky a podobizny Karla H. Máchy)
Sám tvrdil, že se smrti nebojí. Jediného, čeho se opravdu děsil, byl fanatismus. V jakékoli podobě i čase. S projevy fanatismu měl bohaté zkušenosti. Aby nebyl nasazen za války do Německa, zařídil mu otec místo v pitevně v Ústavu soudního lékařství v Praze. Ve svých dvaceti letech měl možnost vidět, kam až fanatismus může dojít. Na pitevně se nacházely lebky parašutistů, hlavy atentátníků Gabčíka a Kubiše v lihu a na začátku května také padlé z květnové revoluce.
V období studií se stává zapisovatelem u pitvy syna prezidenta Tomáše G. Masaryka, Jana Masaryka. Ten podle veřejného protokolu páchá roku 1948 sebevraždu skokem z okna. Nejenom Prahou jdou zvěsti, že ke skoku byl donucen nebo snad byl dokonce na příkaz zavražděn.
"Nad ránem 10.března 1948 byl ministr zahraničních věcí Jan Masaryk nalezen mrtev pod oknem koupelny svého bytu v Černínském paláci, ve směru do nádvoří. Ve směru do Loretánského náměstí, kde je dodnes v Masarykově bytě souměrná druhá koupelna, se pod okny v prvním patře nalézá balkon, v nádvoří však žádný balkon není, jenom římsy. V koupelně byl nepořádek, otevřené okno nad radiátorem a rozházené polštáře z ložnice, z nichž jeden se nalézal přímo ve vypuštěné vaně. V ložnici zůstalo otevřené velké okno, tak, jak je kolem deváté večer otevřel komorník Příhoda.
Existují celkem tři teorie: podle jedné šlo o vraždu (Masaryk byl z okna prostě vyhozen), podle druhé o sebevraždu (Masaryk z okna sám vyskočil) a podle třetí verze se Masaryk pokoušel po římse utéci ze svého bytu (kde se v tu chvíli prokazatelně pohybovali vetřelci) a z této římsy spadl (Masarykův osobní tajemník dr. Antonín Sum, později komunisty neprávem vězněný - hrozil mu i trest smrti, sic i "mezi čtyřma očima" tvrdil, že "vůbec nikdo tam nebyl", ale nemohl to dost dobře vědět, neboť v té době byl nemocen, měl spalničky)"
S věkem a zkušenostmi přicházejí zajimavější "zakázky". Na Pražském hradě začínají stavební úpravy a díky nim i archeologické výzkumy. V této době již patří mezi významné antropology, vědce. Zde přichází do styku s výzkumem kosterních pozůstatků českých panovníků.
Emanuel Vlček našel odpověď na řadu otázek, jež dlouho platily za historické záhady či nejasnosti. Díky jeho výzkumu dnes víme, že se Karel IV. zranil na turnaji a několik měsíců byl ochrnutý, že jeho otec nezemřel v královském stanu, ale na bojišti. Víme, že Ladislav Pohrobek trpěl leukemií, že příčinou předčasné smrti Mozarta bylo dávné zranění hlavy a že syfilis zahubila Albrechta z Valdštejna i Bedřicha Smetanu. (prof. Emanuel Vlček)
Odešel 24.10.2006 ve věku 81 let. Pro někoho úctyhodný věk, kdy většina již šetří silami. Profesor pracoval, dokud mu jeho zdraví tak vysoké pracovní napětí dovolilo. Tři roky před smrtí v rozhovoru tvrdil, že má plno rozpracovaných témat, na které bohužel již nedošlo. I tak předal naprosto úžasné informace, bez kterých bychom si dnes nedokázali představit většinu historických knih. Odešel Pan věděc.
Některé vybrané tituly:
Jan z Pomuku
Emanuel Vlček
nakl. Vesmír, 1993
ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž
Copyright © 2001 -
2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.