Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 6.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníŠEDÁ SEDMDESÁTÁ aneb Husákovo ticho

02.12.2013   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Druhý listopadový den uvede Divadlo Na zábradlí premiéru inscenace Šedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho. Režisér Jan Mikulášek společně s dramaturgyní Dorou Viceníkovou poprvé představí inscenaci připravenou přímo pro jeviště Divadla Na zábradlí.

Autorský tým Dora Viceníková a Jan Mikulášek začali v minulé sezoně mapovat nedávná desetiletí naší historie. Pod ironicky míněným názvem Zlatá šedesátá se skrývá deník outsidera jedné generace, člověka zmítaného dobou i osobními slabostmi – filmového režiséra a scenáristy Pavla Juráčka.
 
Nyní se posouváme o jednu dekádu. Do let sedmdesátých. Ta jsou ve znamení utužení režimu, omezení svobody a chladného vystřízlivění po nadějeplných šedesátých letech dvacátého století. Prizmatem osobních svědectví, dobových zpráv a literatury vytvoříme svůj vlastní obraz doby, ve které se mnozí z nás narodili.
 
V inscenaci Šedá sedmdesátá usiluje stejný tým o zachycení atmosféry doby plné spánku, nečinnosti, apatie. Karel Gott byl každoročně zlatým slavíkem, volby se těšily masívní účasti a jednoznačnému výsledku, každý měl své jistoty vykoupené tvrdou nesvobodou.
 
Za nemalého přispění Marie Spurné, Magdalény Sidonové, Kristiny Beranové, Leoše Nohy, Petra Jeništy, Miloslava Königa, Ivana Luptáka a Stanislava Majera představí svůj vlastní pohled na dobu, v níž snění bylo pro většinu jediným možným únikem z šedivé reality. Jako již tradičně doplňuje inscenační tým výtvarník Marek Cpin, který je autorem scény a kostýmů.
 
 
Spisovatel Jan Zábrana na tu dobu vzpomíná: „Celá nedělní odpoledne se v džunglích paneláků ozývají tam-tamy naklepávaných řízků. – Chlap v tramvaji: „Ty salámy dělaj tak špatný proto, aby je lidi míň kupovali. V tom je jasnej záměr. – Panelákoví, kurníkoví lidé – bez dvorů a bez zahrad – ve všem všudy odkázaní na stát, závislí na státu. A to je účel, o to jim jde. – Čemu se člověk pořád diví? Koneckonců žijeme ve státě, kde úřadujícímu prezidentovi zcenzurovali paměti. Svobodovi v roce 1972.“
 
 
ŠEDÁ SEDMDESÁTÁ aneb Husákovo ticho
Koncepce                  Jan Mikulášek, Dora Viceníková
Dramaturgie            Dora Viceníková
Scéna a kostýmy      Marek Cpin
Výběr hudby             Jan Mikulášek
 
Režie:                       Jan Mikulášek
 
Hrají: Kristina Beranová, Petr Jeništa, Miloslav König, Ivan Lupták, Stanislav Majer, Leoš Noha, Magdaléna Sidonová a Marie Spurná
 
Premiéra se uskuteční  1. a 2. listopadu 2013 v Divadle Na zábradlí
Další reprízy 14. a 16. listopadu, 3. a 28. prosince 2013 vždy od 19.00.
 
 


DO KONCE ROKU NÁS JEŠTĚ ČEKÁ...
 
55. výročí Divadla Na zábradlí aneb Slavíme narozeniny (8. prosince 2013) 
Velký mejdan na oslavu našich narozenin! Vystoupí herecké osobnosti Divadla Na zábradlí – ty minulé, přítomné a možná i budoucí, sejdou se milovníci divadla, přátelé a určitě i náhodní kolemjdoucí. O půlnoci si připijeme na to „Ať se…!“
 
 
Silvestr na „Zábradlí“ (31. prosince 2013)
Poslední den v roce odehrajeme bizarní dostaveníčko příslušníků high society, ve kterém morálka, pravidla a bonton dostávají na frak – inscenaci Buržoazie. Následovat bude stylové pohoštění, šampaňské a hudba.
 
 
zdroj: Alexandra PolákováKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2483 s