Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.5.2022, svátek má Jana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13216
Komentářů: 11302


MěřeníŽeny a duo SKUTR spojí přední tvůrce, herce a tanečníky

17.12.2013   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Autorka a režisérka Adéla Laštovková Stodolová, spolupracující dvojice SKUTR, choreografka Jana Burkiewiczová, autor hudby Jan P. Muchow, kostýmní výtvarnice Hana Zárubová, scénograf Jakub Kopecký, herci Dana Batulková, Renáta Martinová, Zuzana Stavná, Jaro Ondruš, Jakub Gottwald a Ondřej Nosálek… ti všichni se sešli při přípravě nové tanečně-divadelní inscenace Ženy, která bude mít premiéru 19. prosince v pražském Divadle Komedie.

Projekt navazuje na předcházející představení Adély Laštovkové Stodolové Malá smrt a Muži a volně tak uzavírá trilogii zabývající se lidskými archetypy a vzájemnými vztahy.

V předchozím projektu jsem se snažila nahlédnout do světa mužů, nyní se zaměřím na ženský vesmír – kde mají své kořeny, odkud se bere jejich síla, co ovlivňuje jejich jednání a myšlení, jaké jsou ženské archetypy nebo jak zvládnout stárnutí,“ vysvětluje autorka koncepce, režie a choreografie Adéla Laštovková Stodolová, jejíž oba předchozí projekty byly nominovány na Taneční představení roku.
Na jevišti inscenace spojí ženské osobnosti různých generací i žánrů, které s nadsázkou a humorem bilancují své životní příběhy: herečku Danu Batulkovou, pro kterou je to návrat k tanci, tanečnici a performerku Renátu Martinovou a herečku Zuzanu Stavnou. „Jak žijí v dnešním světě ženy? Jsou na lovu. Co dělají, když je toho na ně moc? Zavařují. S lukem v ruce, šípem za pasem a švestkami v batohu vyráží tři ženy na cestu krajinou svých vzpomínek lemovanou gumovými zvířátky, lustrem s peříčky, totemem vlasů a šťavnatou dužinou švestek,“ doplňuje Lukáš Trpišovský z dua SKUTR. Vedle ženských postav se představí také tanečník Jaro Ondruš, herci Jakub Gottwald a Ondřej Nosálek. Oproti předcházejícím projektům, kde choreografie byla pouze dílem Adély Laštovkové Svobodové, se na jejím vzniku nově podílí Jana Burkiewiczová.

Výsledkem nebudou jasné příběhy, role či děj, ale spojení výrazového tance, divadla i performance. Téma ženských archetypů si o takové zpracování říká, jak popisuje Adéla Laštovková Stodolová: „Jako ženy jsme cyklické bytosti a kráčíme v kruzích důležitých zkušeností. Tyto životní milníky v našich životech zanechávají nezapomenutelnou stopu. Je to čas první menstruace, prvního milování, mateřství, porodu a posléze vstupu mezi moudré a zralé ženy. Když jsou tyto události ošetřeny rituálním přechodem, žena do nové etapy života vstupuje vědomě a podpořená blízkými lidmi. Jsou to právě ženy na druhém břehu, které ji vítají a symbolicky oblékají nový šat zkušenosti.“

Inscenace Ženy bude v Divadle Komedie kromě premiéry uvedeno 22. prosince (s večírkem navíc), 18., 19. ledna a 15. a 16. února 2014. Kdo by je rád srovnal s Muži, bude mít ve stejném prostoru příležitost hned 8., 20. a 21. prosince, a dále 15., 23. ledna a 8. a 9. února. Představení začínají v 19.30, vstupenky jsou již nyní k dostání v pokladně Divadla Komedie.
Projekt Ženy vzniká pod hlavičkou nezávislého sdružení STK Theatre Concept, který spojuje právě autorku představení, režijní duo SKUTR - Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský a další spřízněné umělce. V současné době zahrnuje inscenace Malá smrt, Kultovní představení, Joke Killers, Muži a do budoucna také Kultovní představení II.

Více informací na www.skutr.org.

Ženy
 
Námět, koncepce, režie: Adéla Laštovková Stodolová 
Choreografie: Jana Burkiewiczová, Adéla Laštovková Stodolová
Režijní supervize: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)
 
Kostýmy: Hana Zárubová
Scéna: Jakub Kopecký
Light design: Jakub Kopecký, Michael Bláha, Jana Burkiewiczová 
Hudba: Jan P. Muchow
Konstelační supervize:  Barbora Nádvorníková, Jan Bílý
Luk a šíp: Petr Horníček
Produkce: Iva Kopecká
Producent: Tereza Rychnovská, SKUTR
Foto vizuál: Bára Prášilová
Hrají: Dana Batulková, Renáta Martinová, Zuzana Stavná, Jaro Ondruš, Jakub Gottwald, Ondřej Nosálek
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.051 s