Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13213
Komentářů: 11302


MěřeníV Rudolfinu zazpívá hvězdná sopranistka Raffaella Milanesi

26.12.2013   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hvězdy barokní opery, mimořádně vydařený koncertní cyklus pražského barokního orchestru Collegium 1704 pořádaný ve spolupráci s Českou filharmonií v únoru pokračuje dalším výjimečným koncertem.

Dvořákovou síní pražského Rudolfina se 18. února 2014 od 19:30 rozezní operní árie v podání věhlasné sopranistky Raffaelly Milanesi v doprovodu Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse. Na programu koncertu nazvaného Mezi snem a realitou je hudba vycházející z neapolské tradice bel canta, zahrnující fascinující svět dramatické operní hudby od poloviny 18. století až do první třetiny století devatenáctého. Italská operní hudba se svým enormním vlivem na celoevropskou hudbu budude reprezentována ukázkami z děl T. Traetty (opera Antigona), G. Donizettiho (Lucia di Lamermoor), V. Belliniho (La Sonnambula) nebo G. Rossiniho (Otello).
Jak rozumět, co je sen a co realita pro duši, jež žije zmítána tak extrémními pocity od nejvroucnější vášně přes rozhodování mezi životem a smrtí až ke smutku nepochopené nevinnosti? Hrdinky, které jsou jako vězni svého nitra (za)chráněny a unášeny nekonečnou a času nepodléhající melodií až k nám, k naší duši, aby nám dovolily podílet se na jejich cestě k nejhlubším a nejtajemnějším citům.
Raffaella Milanesi se pražskému publiku poprvé představila během svého debutu na Pražském jaru v roce 2011 právě s Collegiem 1704. V následujících letech společně koncertovali na festivalech v Brugách, Halle, Kolíně nad Rýnem či v Holešově. V loňském roce Raffaella Milanesi ztvárnila roli Megacla v novodobé premiéře opery l'Olimpiade Josefa Myslivečka, opět v doprovodu souboru Collegium 1704, na jevišti Stavovského divadla v Praze a v operních domech v Caen, Dijonu a Lucemburku. Raffaella Milanesi, rodačka z Říma, je od svého debutu v roce 1997 vyhledávanou interpretkou Mozartových rolí (Donna Anna, Susanna, Cherubino, Aminta, Elettra), Händelových kantát i oratorií a s velkou oblibou zpívá díla českého skladatele Jana Dismaze Zelenky. Její operní kreace sahají od Monteverdiho přes Traettu, Händela, Haydna k Donizettimu a Pucinimu. Vyniká především svou sugestivní interpretací založenou na dokonalém proniknutí do psychologie jednotlivých postav, jež vykresluje v nejjemnějších odstínech svého barevného hlasu. Pravidelně vystupuje ve vyhlášených operních domech a na řadě prestižních festivalů.


Cyklus Hvězdy barokní opery v sezóně 2013–2014 zahrnuje celkem šest mimořádných koncertů – v roce 2014 jsou na programu:
 
18. 2. 2014 Mezi snem a realitou
Raffaella Milanesi | soprán
V. Bellini, G. Donizetti, G. Rossini
 
18. 3. 2014 Il divino Boemo
Vivica Genaux | mezzosoprán
Ch. W. Gluck, J. Mysliveček
 
15. 4. 2014 Velikonoční koncert
J. S. Bach – Matoušovy pašije BWV 244
Topi Lehtipuu | Evangelista
Vstupenky na 2. sezónu cyklu Hvězdy barokní opery v cenách od 200 Kč (zvýhodněné od 140 Kč) jsou v prodeji v pokladně České filharmonie v Rudolfinu (Alšovo nábř. 12, Praha 1, po — pá 10.00 — 18.00 h). Při zakoupení vstupenek na všechny tři koncerty je poskytována 20 % sleva. Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí snížené vstupné.
 

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem v roce 2005 při příležitosti projektu BACH – PRAHA – 2005, jenž stál na počátku spolupráce s MHF Pražské jaro. Od roku 2007 jsou pravidelnými hosty festivalů ve Francii, Belgii, Nizozemí či Německu. Rok 2008 dal vzniknout jejich koncertnímu cyklu Hudební most Praha — Drážďany navazujícímu na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou plynule vyústila v roce 2012 v druhý koncertní cyklus Hvězdy barokní opery pořádaný v pražském Rudolfinu. S Händelovým Rinaldem (režie Louise Moaty) slavilo Collegium 1704 úspěchy v Národním divadle v Praze a v operních domech ve Versailles, Caen, Rennes a Lucemburku. Rok 2013 byl zasvěcen Josefu Myslivečkovi, jehož operu l‘Olimpiade (režie Ursel Herrmann) soubor představil v Praze, Caen, Dijonu a Lucemburku. Na festivalu Pražské jaro 2013 provedl Myslivečkovo oratorium La Passione di Ges? Cristo, psané stejně jako l‘Olimpiade na libreto Pietra Metastasia. Rozhlasové a televizní stanice po celé Evropě přenášely live i ze záznamu mnohé koncerty Collegia 1704, nahrávky pro Accent, Zig-Zag Territoires či Supraphon se stále těší přízni posluchačů i hudební kritiky (nominace na CD roku 2012 GRAMOPHONE Magazine). V září 2013 byla vydána velmi očekávaná nahrávka Collegia 1704: Mše h moll J. S. Bacha.
 
 
Oficiální stránky souboru: www.collegium1704.com
 
Mediální servis: 2media.cz, s.r.o.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0287 s