Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníŽítkovské bohyně budou na jevišti tvrdší a nekompromisnější, říká Gombár

24.02.2014   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Netrpělivě očekávanou divadelní adaptaci knižního bestselleru Kateřiny Tučkové "Žítkovské bohyně" představí ve světové premiéře v sobotu 1. března v 19.00 ve Velkém sále v Městském divadle Zlín. Drama o ženách z nedalekého regionu Moravské Kopanice obdařených výjimečnými schopnostmi léčit, uřknout, vidět do budoucnosti i přivolat lásku do Zlína přivedlo jako režiséra zpět někdejšího uměleckého šéfa Dodo Gombára. Veřejná generálka a premiéra jsou už vyprodané.

Magický příběh bohyní ze Žítkové je fikcí, ale vychází ze skutečných událostí. Velkou roli v příběhu hrají například přepisy záznamů z Krevní knihy města Bojkovice nebo StB. „Jako čtenář jsem byl románem zasažen, je strhující a skvěle napsaný. Inscenace bude místy možná v něčem ještě nekompromisnější a tvrdší,“ řekl Dodo Gombár. Při psaní scénáře byl s Kateřinou Tučkovou v kontaktu a vše s ní konzultoval. „Byla velmi velkorysá. Neměla potřebu do procesu vstupovat a dala mi volnou ruku, čehož si moc cením,“ uvedl.

 

Žítkovské bohyně nabízí velké herecké příležitosti. V hlavní roli Dory Idesové diváci uvidí absolutní vítězku divácké ceny Aplaus 2013 Hanu Tomáš Briešťanskou, která bude od června alternovat s Petrou Hřebíčkovou, dalším milým hostem a držitelkou Thálie za zlínskou Maryšu. Jakoubek Ides bude Jan Leflík, Surmenu ztvární další herečka oceněná prestižní Thálií Helena Čermáková, Irmu Gabrhelovou Eva Matalová a Mahdalku Milena Marcilisová. „Obsadili jsme asi devadesát procent zlínského souboru a navrch ještě přizvali ochotníky z Vizovic,“ doplnil režisér.

 

Scénu a kostýmy navrhla výtvarnice Eva Jiřikovská. Bohyně budou v kopaničářských krojích, které Jiřikovská považuje za jedny z nejkrásnějších, a velká část hry se bude odehrávat v metaforickém prostoru autobusové zastávky a kolem ní. „Každý z nás se někdy na zastávku postavil. Je to taková čekárna na to, co bude, a to nám přišlo pro Žítkovské bohyně příznačné,“ vysvětlil Dodo Gombár. Atmosféru okreslí autorská hudba Davida Rottera.

 

Hlavní postava románu i inscenace Dora Idesová je jednou z posledních z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila. Vystudovala etnografii a rozhodla se o nich napsat vědeckou studii. Na konci 90. let objevila v jednom z archivů spis StB vedený na svou tetu, bohyni Surmenu, která je v něm označována jako vnitřní nepřítel. Rozplétá osudy žítkovských žen a pomalu zjišťuje, že i ona je součástí tajemné tradice, i když se bohyní nikdy nestala.  Čím více se o minulosti dozvídá, tím více poznává sebe samu.   

 

Ve středu 26. 2. v 17.00 zve divadlo do Dílny na besedu s tvůrci – Klevetivou středu. V pátek 28. 2. v 10.00 se ve Velkém sále koná veřejná generálka. Ve středu 5. března v 17.00 láká divadlo i na Žítkovské bohyně s hlídáním dětí. 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0291 s