Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 28.5.2022, svátek má Vilém 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníZemřela ALICE HERZOVÁ SOMMEROVÁ

25.02.2014   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V neděli 23. února 2014 zemřela uznávaná koncertní klavíristka, nejstarší známá přeživší holocaustu a především výjimečná osobnost, paní ALICE HERZOVÁ SOMMEROVÁ.

Alice Herzová Sommerová (*26. listopadu 1903) na vlastní oči viděla celé minulé století a první dekádu století tohoto. Jako dítě trávila v Praze čas ve společnosti Franze Kafky a Maxe Broda a k přátelům její matky patřili Gustav Mahler, Sigmund Freud a Rainer Maria Rilke. Přežila koncentrační tábor v Terezíně, její jediný syn Raphael zde vystupoval ve slavné dětské opěře Brundibár. Byla při procesu s Adolfem Eichmannem v Jeruzalémě a během té doby přicházela do styku s některými z nejúžasnějších historických osobností našeho věku. Když se Alice po válce přestěhovala do Izraele, jejích bytových koncertů se účastnili Golda Meirová, Artur Rubinstein, Leonard Bernstein a Isaac Stern. Od roku 1986 žila v Londýně, kde až do roku 2010 několik hodin denně cvičila na klavír.
 
Přestože byla vězněna v Terezíně a nacisté jí zavraždili matku, manžela a přátele, přestože jí předčasně zemřel syn, Alice nad tím vším vždy zvítězila svou schopností žít bez zahořklosti. Věřila, že klíčem k tomu, aby přežila, byla hudba a také schopnost odhalit v každém člověku jeho lidskost,
i v nepřátelích.
 
***
 
Nakladatelství Jota vydalo v roce 2012 u příležitosti 109 narozenin paní Herzové Sommerové biografickou knihu Století moudrosti. Kniha vyšla s předmluvou VÁCLAVA HAVLA.

Století moudrosti je pozoruhodný a inspirující příběh o celoživotním krédu jedné ženy – tváří v tvář nejhoršímu zlu, jaké kdy člověk poznal – nacházet v životě dobro. Je to svědectví o pevných přátelských svazcích, o moci hudby a o tom, jak je důležité vést život v materiální prostotě, intelektuální zvídavosti a nekonečném optimismu.
 
„Málokdy jsem četl tak obohacující a výmluvné pojednání o člověku, který přežil holocaust. Přečtěte si knížku Caroline Stoessingerové Století moudrosti, v níž je vylíčen příběh zápasů, snah a triumfů Alice Herzové Sommerové. Budete se cítit odměněni.“
Elie Wiesel
 
Originální trailer ke knize najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=0KNlRGPs4mQ
 
Alice Herzová Sommerová s Caroline Stoessingerovou, autorkou její biografické knihy Století moudrosti


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0324 s