Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 3.6.2020, svátek má Tamara 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12875
Komentářů: 11076


MěřeníOpera Olimpiade Josefa Myslivečka v provedení Collegia 1704

06.03.2014   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Historicky první uvedení opery Olimpiade Josefa Myslivečka v pražském Stavovském divadle 2. května 2013 zaznamenalo na mezinárodní operní scéně nevídaný úspěch a ohlas, jenž doznívá až do dnešních dnů.

Mimořádná inscenace je nominována na prestižní The International Opera Awards, neboli operního Oscara, v kategorii „znovuobjevená tvorba“. Myslivečkova Olimpiade se tak ocitla ve velmi dobré společnosti produkcí evropských festivalů v Aix-en-Provence, Wexfordu, či amerického Bard SummerScape. Vítězové více než dvou desítek kategorií druhého ročníku The International Opera Awards budou vyhlášeni 7. dubna 2014 na slavnostním ceremoniálu v londýnském hotelu Grosvenor.
The International Opera Awards pořádá organizace The Opera Awards Foundation s cílem celosvětově propagovat operní tvorbu a renomované i začínající umělce. Na nominacích se podílejí operní kritici i operní publikum z celého světa, finální výběr je dílem mezinárodní odborné poroty. Historicky první ročník Opera Awards se za velkého zájmu konal v roce 2013.
Olimpiade, vrcholné dílo Josefa Myslivečka, se vloni v květnu ve Stavovském divadle vrátila na jeviště ve své původní podobě po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. Opera zazněla v brilantním provedení sólistů v čele s Raffaellou Milanesi, Sophií Harmsen, Johannesem Chumem či Simonou Houda-Šaturovou a hudebníků z barokního orchestru Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem, v režii legendární Ursel Herrmannové. Václav Luks k nominaci na Opera Awards uvedl: „Úspěch Myslivečkovy hudby a její vřelé přijetí současným publikem je potvrzením jejích nadčasových kvalit a příslibem i povzbuzením do další objevitelské činnosti. Dlouhá řada Myslivečkových titulů ještě čeká na své oživení a já věřím, že uvedení Olimpiády bylo klíčovým okamžikem v renesanci hudby tohoto opomíjeného českého mistra.“ Josef Mysliveček patřil k nejslavnějším tvůrcům žánru opera seria druhé poloviny 18. století a jeho velkým obdivovatelům byl i samotný Wolfgang Amadeus Mozart. Bezesporu výrazná osobnost hudebních dějin byla v současném operním světě dlouho poněkud opomíjená.
O renesanci Myslivečka svědčí provedení Olimpiade v koncertní verzi v prestižním Theater an der Wien 28. března 2014, v říjnu se pak opera vrátí do Národního divadla v Praze. Nejbližší možností, kdy si Myslivečkovu tvorbu můžete poslechnout naživo v Praze, je koncert Collegia 1704 v rámci cyklu Hvězdy barokní opery s proslulou americkou mezzosopranistkou Vivicou Genaux, který se koná 18. března 2014 v Rudolfinu. Vivica Genaux se s Myslivečkem seznámila právě díky předešlé spolupráci s Václavem Luksem a Collegiem 1704 a od té doby Myslivečkova díla pravidelně zařazuje do svého repertoáru.
Opera Národního divadla uvedla Olimpiade s podporou nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND, Ministerstva kultury ČR a v koprodukci s Théâtre de Caen, Opéra de Dijon a Grand Théâtre de Luxembourg. „Nominace na International Opera Awards 2014 je důležitým oceněním pro operu Olimpiade Josefa Myslivečka i vyznamenání celého uměleckého týmu,“ řekl u této příležitosti JUDr. Smutný, zakladatel nadačního fondu BHF.
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2495 s